Dovolenka v Kalábrií – Horúci juh Talianska podčiarknutý pikantným jedlom a nádhernými plážami

2003

 

Populárna turistická oblasť, ktorá tvorí špičku talianskej topánky a je obklopená Iónskym a Tyrrhenským morom. Ponúka stovky kilometrov pobrežia a dlhé, horúce a slnečné dni. No Kalábriu neobľubujú len turisti! Ak na juh Talianska zavítate v auguste, tak vás prekvapí vysoký počet Talianov, ktorí trávia letnú dovolenku vo vlastnej krajine.

Dovolenka v Kalábrií

Pokiaľ krásne pobrežie a krištáľovo čistá voda nie je to, čo čakáte od vašej letnej dovolenky, tak na Kalábrii nájdete aj 3 národné parky, vysoké hory, jazerá, vodopády, tiesňavy alebo nespočetné kopce zarastené s olivovými stromami.

Pokiaľ ste fanúšikovia pikantných jedál, tak tých na Kalábrii nájdete skutočne veľa. Domáci milujú svoje peperoncino a radi ho pridávajú do takmer každého jedla. Považuje sa to za autentickú skúsenosť z Kalábrie a ak peperoncino nevyskúšate, tak je to ako keby ste na Kalábrii ani neboli!

Mapa Kalábrie

 

Na ktoré miesta v Kalábrií ísť?

V Kalábrii existujú dve miesta, ktoré proste nemôžete nenavštíviť. Tie miesta sa volajú Tropea a Scilla.

Tropea

Tropea je hlavným mestom dovolenkárov, z ktorého máte výhľad na more a krásy prírody. V meste prevláda rozsiahla paleta farieb, od modrej oblohy, cez zelenú prírodu, až po oranžovú oblohu pri západe slnka. Pri meste nechýbajú ani vysoké hory, čím vám Tropea ponúka to najlepšie z celej Kalábrie.

Tropea fotografia
Foto od simo0082

Neďaleko mesta Tropea, je aj historické mesto Vibo Valentia. Mesto je posadené na rovine a len niekoľko kilometrov od Tyrrhenského mora. Staré mesto je pri nohách hradu, ktorý sa týči nad celým Vibo Valentia. Do mesta sa robia časté exkurzie z vyššie spomínaného mesta Tropea, ktoré vám zabezpečia odvoz, sprievodcu a stravu.

Scilla

A čo takto Scilla? Je to mesto, pri ktorom podľa legendy mýtická príšera zničila Odyseovu loď. Čo však nie je legendou, je to, že mesto ponúka fantastickú panorámu zo skál na more. Mesto je taktiež nazývané ako „Benátky Západu“, vďaka ich okázalým domom, ktoré sú postavené na skalách hneď pri vode, a taktiež vďaka ich uliciam, ktoré pripomínajú Benátske kanály.

ScillaCatanzaro

Hlavné mesto Kalábrie a taktiež najužšie mesto v celom Taliansku. Nájdete tu jeden z Európskych najvyšších mostov a pozostatky hradov z 10. a 11. storočia. Mesto je známe produkciou zamatu a hodvábu, ktoré ponúkajú snáď v každom obchode. V tomto meste sa dokáže zabaviť každý. Milovníci histórie môžu navštíviť historické budovy ako Ponte Bisantis alebo Chiese di San Giovani. Milovníci opaľovania sú len na krok od svetoznámych pláži v okolí mesta!

Reggio Calabria

Síce to nie je hlavné mesto, no je najväčšie a najstaršie v celej Kalábrii. Fanúšikovia múzeí tu môžu navštíviť Národné Múzeum Starovekého Grécka. No ako každé dovolenkové mesto, tak tu nájdete aj hotelové rezorty, dlhé úseky pláži, reštaurácie, bary, diskotéky a mnoho ďalších typických turistických vecí.

Reggio Calabria fotografia
Foto od Dr Korom

Ak máte v pláne objavovať východnú časť Kalábrie, tak navštívte aj Crotone, kde býval po nejaký čas aj Pytagoras vo svojom dome. Nájdete tam niekoľko historických monumentov, Archeologický Park a Múzeum Capo Colonna.

 

Prečítajte si tento článok, ak vás zaujímajú aj iné talianské dovolenkové destinácie.

Aké pamiatky v Kalábrií navštíviť?

Kalábria je známa vďaka svojím rozdielnym plážam – od dlhých piesočnatých úsekoch, až po kamenisté zátoky. Má okolo 800 km pobrežia, ktoré sa rozprestiera v Tyrrhenskom a Iónskom mori. Pri majáku v meste Capo Vaticano nájdete mnoho typov pláži, ktoré vchádzajú do Tyrrhenského mora. V meste nájdete aj kombináciu verejných a súkromných pláži, kde si môžete prenajať slnečníky (cca 10€ za deň).

Castello Ruffo v meste Scilla. Práve tu posádka šiestich ľudí na Odyseovej ceste stretli svoj osud proti šesťhlavej príšere. Dnes tu nájdete široké piesočnaté pláže, s domami pastelových farieb. Na okraji mesta je dlhý mys, ktorý vás vezme ďaleko do mora a ponúka fantastické panoramatické výhľady na fotografovanie.

Aragonský hrad na ostrove Ischia, ktorý vyzerá ako obrovský domček z piesku na malom výbežku v mori, je hrad zo 16-teho storočia, ktorý bol využívaný ako hlavná obrana proti Osmanským Turkom. Vo vnútri nájdete aj pár historických výstav, no skutočnou atrakciou je výhľad z najvyššej veže. Neďaleká dedinka La Castell má okrovú pláž s bielym pieskom a je jednou z najkrajších v celom Iónskom mori.

Skvelou menšou turistikou môže byť aj výlet na Pentedattilo, tajomnú dedinku, ktorá je postavená na skalách. Celé mesto je pôvabné a plné záhad a budete mať pocit, akoby v dedinke zastal čas. Prechádzka tam, vás vezme 8 kilometrov cez prírodu.

Pentedattilo fotografia
Foto od Fiore S. Barbato

Nádherná pláž Arcomagno vám bude pripomínať raj. Celá pláž sa nachádza pod prírodným kamenným oblúkom s veľkým prechodom v strede do otvoreného mora. Z pláže uvidíte krásny výhľad a krištáľovo čistú vodu. Túto pláž (a aj mnoho ostatných) môžete navštíviť aj na kajaku z mesta San Nicola Arcella!

Najznámejšia prímorská promenáda na Kalábrii je Falcomatà. Prechádzka po nej prečistí myseľ a otvorí srdce, teda aspoň podľa slov domácich obyvateľov a mnohých turistov, ktorí po nej prechádzajú každý večer.

Promenáda Falcomata
Foto

Dovolenka v Kalábrií – Autom alebo Lietadlom ?

Kalábria je najjužnejšia časť pevniny Talianska, preto mnoho ľudí radšej volí cestu lietadlom. Niet sa im ani čo diviť, keďže z východného Slovenska je to takmer 2400 kilometrov do Reggio Calabria. Ak však stále zvažujete cestovať autom, tak si rozhodne prečítajte tento článok o dovolenke v Taliansku autom.

Dovolenka v Taliansku
Foto: Pixabay

Letiská v Kalábrií

Ak do Kalábrie letíte, tak pristanete v jednom z troch letísk: Letisko Crotone „Sant’Anna“, Letisko Lamezia Terme, alebo Letisko Reggio Calabria „Tito Minniti“ (niekedy nazývané tiež ako dello Stretto, letisko prielivu).

Lamezia Terme

Letisko sa nachádza v centre Kalábrie a je najväčšie z celého regiónu. Na letisku je aj bezplatné aj platené parkovanie, firmy pre požičiavanie áut, reštaurácia, bar a obchody so suvenírmi. Na letisku si môžete zaplatiť aj prevoz na blízku vlakovú stanicu Lamezia Terme Centrale.

Reggio Calabria

Toto letisko je super voľba pre turistov, ktorí chcú navštíviť južnú časť Kalábrie. Letisko je menšie než Lamezia Terme a domáci ho využívajú najmä pre lietanie do ostatných častí Talianska. Letisko má dve parkoviská, viacero obchodov orientovaných na typické suveníry z Kalábrie a samoobslužný bar. Presunúť na rôzne miesta sa odtiaľ môžete loďou, autobusom alebo autom (letisko taktiež ponúka možnosť si auto požičať) a to všetko neďaleko letiska.

Sant’Anna

Toto letisko je najmenšie z celého regiónu a je používané najmä domácimi obyvateľmi, no niektoré dovolenkové spoločnosti využívajú toto letisko najmä vďaka nižším cenám v okolí, keďže sa nejedná o populárnu dovolenkovú destináciu. Na letisku stále nájdete taxíky a požičovne áut.

 

Kedy ísť a ktorým mesiacom sa vyhnúť

Uličky v Taliansku
Foto: Pixabay

Klasicky, ako aj ostatné dovolenkové destinácie, tak aj Kalábria je v auguste prepchatá ľuďmi a ak sem prídete vtedy, tak očakávajte davy ľudí, ktoré zamoria ulice každý večer a neskutočne spomalia cestnú premávku. Mnoho ľudí sa sťažovalo, že najmä ku koncu augusta mali problém vybrať peniaze z bankomatu, keďže ich veľa bolo prázdnych.

V júli je väčšinou menej turistov – ideálny čas na letnú dovolenku. Mnoho súkromníkov však stále nemá klimatizáciu, tak pokiaľ neplánujete ostať v nejakom veľkom hotelovom komplexe, dávajte si pozor, aby vaše ubytovanie nebola jedná veľká horúca miestnosť.

Obdobie apríl-jún a september-november je tiež optimálny čas na dovolenku. Väčšina turistov sa už vytratila domov, slnko až tak nepáli (a stále je dosť teplé na kúpanie), no nájdete tu pár reštaurácii, ktoré sú otvorené len počas letných mesiacov. Výhodou však je, že ceny sú nižšie než počas hlavnej sezóny v lete.

Juh Talianska
Foto:pixabay

Ubytovanie

Pobrežie Tyrrhenského mora zvykne byť drahšie, než pobrežie Iónskeho mora. Pri Tyrrhenskom mori očakávajte za ubytovanie zaplatiť najmenej 30€ za človeka za jednu noc. No pobrežie Iónskeho mora a pobrežie medzi Kalábriou a Sicíliou je podstatne lacnejšie keď príde na ubytovanie. V určitých prípadoch nájdete aj ponuky za nejakých 15€ za noc za jedného človeka.

Uvedené ceny sú najnižšie z tohto regiónu, čiže ak máte radšej 4-hviezdičkové hotely a vyššie, tak ceny začínajú skôr na 50€ za noc no priemerne zaplatíte tak 70€.

Dovolenkové destinácie zvyknú byť lacnejšie v ubytovaní, no zasa ceny v reštauráciách a baroch idú vyššie.

 

Dôležité telefónne čísla

  • 113 – univerzálne číslo núdzového volania (ako naše 112)
  • +39 0636715200, +39 0636715201 – slovenská ambasáda v Ríme

 

 

Zdroje:

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre