Kanada definitívne zakázala chov v zajatí, obchodovanie i odchyt veľrýb a delfínov

219

Kanada práve schválila legislatívu, ktorá zakazuje držať v zajatí, odchytávať, ale aj obchodovať s veľrybami, delfínmi a sviňuchami. Zákon Bill S-203, tiež známy ako „Koniec chovania veľrýb a delfínov v zajatí“, bol schválený Dolnou snemovňou len začiatkom tohto týždňa.

dolphin fotografia
Foto od Mariamichelle

„Bolo jasné, že Kanaďania chcú s krutou praxou v podobe držania veľrýb a delfínov v zajatí prestať,“ povedala vedúca strany zelených. „A týmto zákonom sme to zabezpečili,“ dodala. Schválený zákon zároveň považujú za veľmi dôležitý krok vpred a víťazstvo pre všetkých Kanaďanov. Jeho zástancovia sú totiž toho názoru, že veľryby ani delfíny nepatria do zajatia, pretože sú to sociálne a veľmi inteligentné zvieratá. Takýto chov preto ďalej nebolo možné tolerovať.

Bill S-203 postupne napomôže so záchranou, rehabilitáciou, ale aj so zabezpečením licencovaného vedeckého výskumu, a to v súlade s tým najlepším záujmov samotných cicavcov. Morskí vedci sa zhodujú na tom, že veľryby a delfíny skutočne v zajatí trpia. Má to na nich veľmi nepriaznivý psychický aj fyzický vplyv. Nie sú to totiž zvieratá určené na izoláciu a v takýchto podmienkach zvyknú trpieť chronickými zdravotnými problémami, mláďatá zomierajú a u dospelých jedincov sa preukazuje abnormálne správanie.

Vedec Hal Whitehead sa taktiež na túto tému vyjadril: „Životné podmienky pre morské cicavce žijúce v zajatí sa nemôžu ani zďaleka porovnávať s ich prirodzeným oceánskym prostredím, ani vo veľkosti ani v kvalite. Ďakujeme federálnej vláde a všetkým, ktorí sa podieľali na schválení zákona S-203, aby sa naše zákony mohli konečne zosúladiť s hodnotami kanadských národov a ukončiť túto krutú prax.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre