Kanaďan bol jedného dňa taký unavený z plastového odpadu, že sa rozhodol vybudovať dedinu, kde k stavbe domov využíva práve plastové fľaše

569

Všade po svete existuje toľko skvelých iniciatív, ktoré ľudia vymýšľajú, aby tým aspoň trochu pomohli životnému prostrediu. Preto je na mieste povzbudiť a dať do popredia činy každého, kto príde so skvelým ekologickým nápadom.

1 23

2 21

Jedného dňa bol kanadský podnikateľ Robert Bezeau unavený z plastových fliaš, ktoré sa povaľujú už naozaj takmer všade, takže sa rozhodol, že vymyslí spôsob, ako ich opätovne použiť. Presťahoval sa do Bocas del Toro v Paname, kde začal budovať dedinu Plastic Bottle. Jeho hlavným cieľom bolo a stále je zredukovať plastový odpad, ktorý znečisťuje skládky a miesto znečisťovania ho zmysluplne využiť.

3 18

4 14

Čo nemusí tak pekne vyzerať počas výstavby, tak napokon vo výsledku vyzerá ako krásny dom, v ktorom by mnohí radi žili. Budovanie domov však nie je jediná vec, o ktorú sa táto iniciatíva zaujíma, ich hlavným cieľom je totiž zvýšiť povedomie o tragickom stave našej planéty a o význame znižovania plastového odpadu. Ich webová stránka tiež analyzuje históriu plastového odpadu na celom svete a vysvetľuje, aké udalosti v histórii mali najväčší vplyv na znečistenie planéty plastovými fľašami.

5 9

6 6

Zaujímavý fakt je, že v roku 1978 predstavili Coca-Cola a Pepsi prvé 2l PET plastové fľaše. Všetci si mysleli, že to bol fantastický a obrovský vynález. Vtedy sa však ešte nemyslelo tak celkom na to, aký dopad budú mať plastové fľaše na životné prostredie.

V skutočnosti si v danej oblasti každý môže kúpiť pozemok a postaviť dom. Podľa webovej stránky, náklady na pozemok predstavujú okolo 19 000 dolárov. Na výstavbu domu s rozlohou 100 metrov štvorcových je potrebných približne 14 000 plastových fliaš. Domy sú dokonca odolné voči zemetraseniu a energeticky úsporné, takže nie je potrebná klimatizácia.

8 7

9 2

„Tento ostrov prijímal kedysi viac ako 100 000 návštevníkov ročne, ktorí tu zostávajú v priemere 5 dní. Teraz máme 500 000 návštevníkov. Ak každý návštevník vypije čo i len dva nápoje denne, tak vyzbierame 1 milión plastových fliaš ročne.“ Podarilo sa im dokonca postaviť aj zaujímavý hrad, ktorého stavba trvala až dva roky a využilo sa 40 000 fliaš. K dispozícii je aj plastové väzenie, v ktorom sa môžete vzdelávať o našom hroznom vplyve na planétu. Cieľom návštevy tohto väzenia je povzbudiť ľudí, aby pomáhali planéte, ako aj vzdelávať malé deti o dôležitosti environmentálnych otázok.

Zdroj

Foto: boredpanda

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.