Katolícka škola vyhodila zo svojej knižnice všetky knihy Harryho Pottera, pretože sú podľa nich nebezpečné

359

Prázdniny skončili a deti sa vracajú späť do škôl. Je to správa, ktorá deprimuje väčšinu študentov, no nájdu sa aj takí, ktorí sa do školy tešia. Žiaci, ktorí študujú na škole sv. Edwarda v Nashville však zostanú veľmi prekvapení. Minimálne tí, ktorí navštevujú knižnicu a majú radi knihy od J.K. Rowling, ktorá má na svojom konte taký obrovský fenomén, akým je príbeh Harryho Pottera. A práve o tieto knihy ide.

Katolícka škola sa totiž definitívne rozhodla, že tieto knihy nie sú vhodné a je ich potrebné z knižnice odstrániť. Dôvodom je skutočnosť, že rímskokatolícka škola si myslí, že ich čítaním riskujú čitatelia vyprovokovanie zlých duchov. Pre tých, ktorí na tomto skvelom príbehu spracovanom do niekoľkých kníh vyrastali, resp. vyrastajú, je to určite nepredstaviteľné. Je to počin, bez ktorého si niektorí nevedia predstaviť ani svoj deň. Nuž, faktom ale je, že pre reverenda Dana Reehila, miestneho farára, ktorý pôsobí aj v škole sv. Edwarda, predstavujú knihy nebezpečenstvo. Vo svojom emaile napísal toto: „Tieto knihy predstavujú kúzla ako dobré, tak aj zlé, čo nie je pravda, v skutočnosti je to len šikovný podvod. Kliatby a kúzla použité v knihách sú skutočné a pri čítaní ľudskou bytosťou hrozí, že zlí duchovia budú prítomní v osobe, ktorá text číta.“

Reehil uviedol, že o tejto veci konzultoval s exorcistami v Spojených štátoch amerických i Ríme a tí odporučil odstrániť knihy z knižnice. „Konečné slovo má v tomto prípade reverend školy. Na tento čin má absolútne právo,“ povedala správkyňa katolíckej diecézy Rebecca Hammel. „Každý kazateľ má kanonické oprávnenie robiť také rozhodnutia pre svoju farskú školu, aké sú podľa neho správne. Má na to právomoc,“ dodala. Správkyňa následne dodala, že sa nesnažia o žiadnu cenzúru titulov, ale ich cieľom je poskytnúť študentom v školskej knižnici iba vhodné publikácie.

Škola síce vo svojej knižnici už viac neponúka pre študentov knihy o Harrym Potterovi, no predsa len nemôže študentom prekaziť to, aby si ju prečítali mimo jej priestorov. Záverečné slovo vo výchove detí a tom, čo je pre ne správne, majú koniec koncov ich rodičia. Knihy Harryho Pottera tvoria najpredávanejšiu knižnú sériu všetkých čias. Na tomto počine vyrastala a vyrastá nejedna generácia, ktorá by si tento príbeh nenechala újsť za žiadnych okolností.

 

Zdroj

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre