Situácie, kedy museli prerušiť olympijské hry

1041

Nielen kvôli covidu sa museli meniť dátumy olympijskych hier. Počas histórie sa významná športová udalosť musela viackrát presúvať či rušiť.

1916

Olympijské hry v Berlíne boli zrušené pre vypuknutie 1. svetovej vojny, čo sa udialo v roku 1914. Organizátori boli spočiatku optimistami a verili, že hry sa uskutočnia. K prímeriu došlo až v roku 1918. Žiadne hry sa preto v roku 1916 nekonali.

olympijské hry
Vladimir Vyatkin/Wikimedia Commons

1940

V roku 1940 sa olympijské hry mali pôvodne konať v japonskom Tokiu, no plány prekazila vojna medzi Japonskom a Čínou v roku 1937. Japonsko sa preto odmietlo stať hostiteľskou krajinou organizácie hier. Olympiádu mali presunúť do fínskych Helsínk, lenže ani tam sa neuskutočnila. Dôvodom bolo vypuknutie druhej svetovej vojny, ktorá sa začala v septembri 1939 inváziou nacistov na Poľsko.

olympijské hry
National Media Museum United Kingdom/picryl

1944

Ďalšie olympijské hry boli naplánované na rok 1944. Avšak, boli zrušené kvôli stále zúriacej vojne. Mali sa konať v meste Cortine d’Ampezzo v Taliansku.

olympijské hry
Kaye/picryl

1956

V tomto roku sa hry konali v austrálskom Melbourne. Kvôli prísnym opatreniam sa tu ale nemohla uskutočniť jedna časť – jazdecké disciplíny. Tie tak boli presunuté do švédskeho Štokholmu. Konali sa pár mesiacov pred celkovými hrami s vlastným otváracím i záverečným ceremoniálom.

british womens olympic swimming team london 1948 4582a2 1024
National Media Museum United Kingdom/picryl

1980

Rusko malo v roku 1980 usporiadať olympijské hry v Moskve. Pol roka pred dátumom konania Rusi napadli Afganistan. Američania hry bojkotovali na znak protestu voči vzniknutej situácii. Preto sa v Holandsku organizovali takzvané náhradné olympijské hry. Pôvodných hier sa zúčastnili spojenecké štáty Ruska. V rámci jazdeckých disciplín súťažilo jedenásť krajín: Rakúsko, Bulharsko, Guatemala, Fínsko, Maďarsko, India, Taliansko, Mexiko, Poľsko, Rumunsko a ZSSR. Trinásť krajín vrátane jazdeckých veľmocí, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, USA, Holandsko, Belgicko a Švajčiarsko, postavilo svojich súťažiach do Rotterdamu.

opening of the olympic games in london 29 july 1948 11f629
National Media Museum United Kingdom/picryl

2008

V roku 2005 medzinárodné veterinárne spolky odmietli uznať, že sa v Pekingu nevyskytli žiadne choroby koní. To by znamenalo, že všetky kone, ktoré by vstúpili do Pekingu, by museli zostať dlhodobo v karanténe, kým by sa mohli vrátiť do svojich domovských krajín. Aby sa situáciu vyriešila, jazdecká časť olympijských hier sa odohrala v Hongkongu.

Zdroj: 1.

 

Volám sa Frederika a mojím druhým menom je zvedavosť. Vyštudovala som slovenčinu a mojou vášňou je čerpanie nových informácií. Dlho mi trvalo zistiť, čo chcem v živote robiť, no nakoniec som prišla na to, ako to všetko spojiť dohromady - písaním článkov. Som milovníčka psov, cvičenia a sladkého. Keďže vzdelanie nikdy nie je na škodu, zdokonaľujem sa v marketingu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.