Kedysi to bola „čierna diera“, dnes je to zelené mesto s jedným z najkvalitnejších ovzduší v celej krajine

2151

Pred štyridsiatimi rokmi bolo kanadské mesto Sudbury čiernou krajinou, ktorá by sa dala nazvať aj akousi čiernou dierou. Bola to oblasť zničená ťažbou a industrializáciou. Dnes je však už všetko inak.

 

Vďaka desaťročiam konzervačných tvrdých prác už dnes hodnotia kvalitu vzduchu ako jednu z najlepších v celom Ontáriu! A nielen to, krajina opäť ožila. Zazelenela a darí sa aj stromom, nik by nepovedal, že to tam kedysi vyzeralo celkom inak. Jazerá, ktoré boli kedysi okysličené a veľmi znečistené, sa stali prosperujúcimi ekosystémami. Transformácia mesta Sudbury sa stala nesmierne pozitívnym príkladom obnovy životného prostredia. Na univerzite Laurentian začali s kurzom založeným na revolučnom oživení miesta a teraz budú pomáhať ďalším vysokoškolským študentom aplikovať hodiny na ďalšie znečistené krajiny po celom svete. „Príbeh Sudbury je príbehom úspechu,“ povedal Dr. John Gunn z danej univerzity. „Jedna z najviac poškodených krajín na Zemi, za pomoci vlády, univerzít a verejnosti výrazne zlepšila krajinu a životy ľudí,“ dodal.

Paul Kennedy, ktorý je hostiteľom rozhlasového programu CBC IDEAS, vyzdvihol príbeh Sudbury. Spracoval ho do jednej zo svojich záverečných prezentácií. V máji vydala spravodajská služba emocionálny výňatok zo svojich poznámkových blokov, v ktorom opísala segment a ten uzavrel Kennedy takto: „Mám tendenciu byť optimistom za každých okolností, ale budúcnosť našej planéty sa zdá byť naozaj nesmierne čierna. Sudbury je pre mňa známkou toho, že sme silný a keď chceme, neprehrávame. Zmena podnebia je najväčšou a najdôležitejšou výzvou, ktorej čelíme. Nádej však ešte stále je.“

Dnes vyzerá mesto takto:

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre