Koaly sú „funkčne vyhynuté“, čo okrem iného znamená, že nedokážu vychovať ďalšiu generáciu

604

Bojovníci za práva zvierat prišli s hrozivým zistením. Tvrdia totiž, že koaly vo voľnej prírode čochvíľa vyhynú. Ich počet sa za posledné roky výrazne znižoval až to došlo k skutočne hrozivému stavu.

Podľa austrálskej nadácie Koala zostáva vo voľnej prírode už len okolo 80 000 týchto zvierat, čo znamená, že je nepravdepodobné, žeby ešte boli schopné do budúcna vychovať ďalšiu generáciu. „Funkčne vyhynuté“ znamená, že populácia istého druhu je veľmi malá a už nedokáže ovplyvňovať svoje životné prostredie, nemajú páry, ktoré sú pre rozmnožovanie nevyhnutné, alebo sa rozmnožovať môžu, no nedokážu sa vyhnúť genetickému ochoreniu v dôsledku ich extrémne nízkemu počtu.

koalas fotografia
Foto od Holgi

Je potrebné poznamenať, že tieto zvieratá je naozaj ťažké sledovať a určiť ich presný počet, no na druhej strane je absolútne jasné, že čísla prudko klesajú. V roku 2016 ich v prírode zostalo odhadom od 150 000 – 600 000 tisíc kusov, pričom pred necelými 100 rokmi ich boli ešte milióny. Medzi rokmi 1800 až 1927 iba v Spojenom kráľovstve zavraždili viac ako 8 miliónov týchto zvierat, a to kvôli obchodu s kožušinou.

Ich počet sa znižuje najmä v dôsledku klimatických zmien a ničeniu biotopov. Navyše, tisícky z nich zomreli minulý rok na dehydratáciu, pretože v Austrálii panovali skutočne obrovské horúčavy. Existujú však aj provincie ako Victoria či Južná Austrália, kde sa ich počet ako tak drží v pomerne slušnom počte, no viacero provincií je takých, kde populácie úplne zanikajú.

koalas fotografia
Foto od PHILKP

Predsedkyňa austrálskej nadácie Koala – Deborah Tabart, poslala smerom k novozvolenému premiérovi jasný odkaz: „Vyzývam premiéra, ktorý bude v májových voľbách zvolený, aby prijal zákon o ochrane koál, ktorý bol navrhnutý už v roku 2016. Budúcnosť týchto zvierat leží teraz na jeho pleciach.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre