Koaly sú na pokraji vyhynutia, no v Austrálii vymysleli spôsob, akým môže pomôcť každý – symbolickou adopciou

769

Koaly sa stali symbolom austrálskej biodiverzity, no len nedávno boli vyhlásené za „funkčne vyhynuté“. To znamená, že je ich tak málo, že v súčasnosti už nemajú žiadny vplyv na svoj ekosystém. Sú odkázané len na chovanie v zajatí. Stále však existuje nádej na ich záchranu. Hoci vyzerajú ako rozkošné medvedíky, v skutočnosti patria do vačkovcov, rovnako ako klokany a vačice.

koalas fotografia
Foto od StockSnap

Ich kožušina síce vyzerá špongiovo mäkká, v skutočnosti je dostatočne hrubá na to, aby ich chránila pred chladom a dostatočne vzdušná, aby im pomohla lepšie znášať teplo. Pokles populácii je do veľkej miery spôsobený ich masívnym lovom kvôli kožušine, ale aj rôznymi inými faktormi. Zaujímavá je tiež ich komunikácia, pričom dokážu vydať veľmi hlasný zvuk, ktorý počuť na kilometer, ale vedia aj plakať.

Koaly nepijú takmer žiadnu vodu. Pijú ju iba vtedy, keď sú choré, alebo v prípade sucha, keď listy eukalyptu nie sú dostatočne vodnaté. Sú to taktiež dobrí plavci, aj keď plávajú len na krátke vzdialenosti. Spia 14 až 20 hodín denne. Ich trávenie je extrémne pomalé, takže bývajú neaktívne. Z tohto dôvodu a tiež kvôli ich nočným návykom je často ťažké ich vôbec zahliadnuť. Za deň skonzumujú približne 1 kg eukalyptových listov. Práve v eukalyptových lesoch je ich prirodzený biotop a ich výkaly prispievajú k rastu stromov, keďže sú to veľmi dobré komposty.

Austrálska Koala Foundation je vedúcou organizáciou, ktorá aktívne pracuje na tom, aby koaly nevyhynuli. Táto organizácia vyzvala vládu, aby tieto charizmatické zvieratá chránila napr. vytvorením nových zákonov a rôznych stratégií týkajúcich sa vzdelávania o koalách, no podniká aj mnohé iné kroky. Ide o zviera, ktoré je jedinečné pre Austráliu, no krajina sa môže spoľahnúť aj na celosvetové nadácie, ktoré im taktiež pomáhajú v tomto neľahkom boji.

Najnovší nápad je však zrejme aj ten najzaujímavejší pre tých jednotlivcov, ktorí chcú pomôcť. Koalu si totiž môžu záujemcovia adoptovať. Ide však len o symbolickú adopciu. Dostanete certifikát s obrázkom vašej koaly, jej menom a krátky príbeh o jej živote. Ak však vycestujete do Austrálie, tak so svojou adoptovanou koalou sa môžete reálne stretnúť.

View this post on Instagram

We are SO excited to announce the official launch of our Adopt a Koala sponsorship program – just in time for Christmas! Packages start from just $50 and last for 12 months. This is our Premium Pack which includes a totally adorable badge, photo of your chosen koala, a factsheet and a personalized adoption certificate. All proceeds go towards rescuing and treating sick and injured Koalas in the Northern Rivers! #friendsofthekoala #koala #adoptakoala #christmasgift #northernrivers #savethekoala For more information, please follow this link – https://www.friendsofthekoala.org/adopt-a-koala/ Also special thanks to our lovely Heidi and Claire who have worked so hard getting this off the ground. ???

A post shared by Friends Of The Koala (@friends_of_the_koala) on

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre