6 konšpiračných teórií, z ktorých sa nakoniec vykľula pravda

2660

Konšpirovanie je obľúbená činnosť mnohých ľudí, často sa však viažu na úplné nezmysly. Niekedy sa však stane, že informácie, ktoré sa zdali byť šialené, sa ukážu ako pravdivé. Dnes sa pozrieme na niekoľko z nich.

1. FBI sledovalo Johna Lennona

Šesťdesiate a sedemdesiate roky boli pre Američanov naozaj turbulentným obdobím. Spojené štáty boli zapojené v na prvý pohľad nekonečnej vojne, ľudia protestovali a nemôžeme zabudnúť na kontrakultúrne hnutia, ktorých sa zúčastňovali mnohí umelci.
Jedným z nich bol aj John Lennon, ktorého piesne o mieri a o svete bez konfliktov síce povzbudili fanúšikov, nie však vtedajšieho prezidenta Nixona. Všetci si toho boli vedomí, preto vznikla konšpiračná teória, že ho dala vláda sledovať.
Nakoniec sa ukázalo, že až taká konšpiračná nebola. Vláda ho začala sledovať v roku 1971. Po príchode do New Yorku sa ho snažili odtiaľ vyhodiť. Vysvitlo, že dali sledovať každého, kto verejne vyjadril nesúhlas s vojnou.

2. Tabakové spoločnosti sa zbavili evidencie o skutočných nebezpečenstvách fajčenia

Dnes už všetci poznáme riziká spojené s fajčením, no niečo vyše storočia cigarety prezentovali ako celkom bezpečné. Veľa lekárov ich dokonca propagovalo ako zdravý produkt, boli doslova všade – aj v rozprávkach a knihách pre deti.
Prieskumy v päťdesiatych rokoch začali ukazovať, že fajčenie môže spôsobiť rakovinu. Verejnosť, samozrejme, začala spochybňovať pravdivosť reklám, avšak spoločnosti na výrobu cigariet odmietli akúkoľvek spojitosť cigariet s týmto ochorením.
To viedlo k vzniku konšpiračných teórii o tom, že firmy nielenže vedeli o spojitosti medzi cigaretami a rakovinou, ale sa rozhodli tieto informácie zatajiť.
Nakoniec priznala firma Philip Morris v deväťdesiatych rokoch pravdu. Odvtedy sa pohľad spoločnosti na fajčenie zmenil.

3. Americká vláda zbierala telá mŕtvych detí a skúšala na nich vplyv rádioaktívneho žiarenia

Keď zhodili Spojené štáty na Hirošimu a Nagasaki dve atómové bomby, svet sa celkom zmenil. Dôsledky rádioaktívneho žiarenia na ľudské telo však boli nejasné, preto sa americká vláda rozhodla, že to preskúma.
S tým sa spájala konšpiračná teória, že vláda kradla mŕtve telá (najmä detí), aby zistili, aký dopad má žiarenie.
Opäť sa však ukázalo, že to nebola len konšpiračná teória – využívali na to telá mŕtvych detí, najmä zo Spojeného kráľovstva a Spojených štátov. Asi 1500 z nich bolo zobratých bez povolenia alebo aspoň oboznámenia rodiny.

4. Aj existencia mafie bola kedysi len konšpiračná teória

Dnes vie už celý svet o tom, že mafia existuje, no nebolo tomu tak vždy. Zhruba storočie sa o jej existencii diskutovalo, až potom sa potvrdilo, že je to pravda.
Nikto tomu však najprv nechcel veriť. Veľká skupina kriminálnikov, ktorí potajme obchodujú a venujú sa na konkrétnom území ilegálnym aktivitám? Znie to skôr ako konšpiračná teória, nie realita.
Prvé konšpiračné teórie o mafii sa objavili okolo roku 1890 a znovu začali vznikať okolo roku 1946. Je to obdobie, kedy bola mafia pri moci, avšak jej existencia sa potvrdila až v roku 1962.

5. Kanada sa tak bála homosexuality, že vynašla “Gaydar”

Keďže je dnes komunita homosexuálov oveľa viac akceptovaná, nie je jednoduché si predstaviť, aké zlé to bolo v minulosti. V mnohých západných krajinách bola homosexualita ilegálna. To nútilo ľudí žiť v strachu a tajomstve.
Je niekoľko konšpiračných teórií o tom, čo vláda robila s homosexuálmi, najzvláštnejšia je tá o Kanade a “Gaydare”. Povolali univerzitného profesora, aby vytvoril zariadenie, ktoré zistí, či je niekto z federálnych zamestnancov homosexuál. Takýmto spôsobom prepustili vyše 400 mužov zo štátnej služby a armády.

6. Americká vláda vyšetrovala mimozemšťanov a UFO

Konšpirácie o mimozemšťanoch tu boli vždy. Americká vláda ich ešte podporovala tým, že potvrdili, že vyšetrujú mimozemšťanov a UFO.
Vyšetrovanie UFO patrí do náplne práce armády, keďže ide o neznámy lietajúci objekt. Armáda ich vníma ako možnú hrozbu, preto ich existenciu preverujú.
To s mimozemšťanmi už znie trochu cez, ale je to pravda – aktívne sa tomu venujú a minuli už neuveriteľné množstvo peňazí.

Zdroj

Foto: Listverse

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre