Prečo je Kopi Luwak najdrahšou kávou na svete?

2276

Dnešný trh s kávou je plný rozmanitosti. Každý si určite nájde to svoje, od organických zmesí pestovaných výlučne pomocou ekologických metód poľnohospodárstva až po zrná zozbierané z exotických lokalít, ale zo všetkých druhov kávy tam žiadna nevyniká viac, či už kvôli svojej cene, ale aj spôsobe zberu, než káva Kopi Luwak.

woman drinking from white coffee cup
Photo by Candice Picard on Unsplash

Čo je káva Kopi Luwak?

Aby ste pochopili, prečo je káva Kopi Luwak taká drahá, je dôležité sa najprv dozvedieť o pôvode kávových zŕn a o tom, kedy to všetko začalo.

Začiatkom 18. storočia, keď Holanďania stále okupovali ostrovy Jáva a Sumatra ako jednu zo svojich kolónií, zakázali pôvodným farmárom v spomínaných oblastiach zbierať plody kávy pre vlastnú potrebu. Domorodým farmárom však netrvalo dlho a našli spôsob, ako mať kávu aj pre seba.

Po tom, čo si domorodci všimli, že luwak, čo je miestny výraz pre ázijskú palmovú cibetku, konzumuje kávové plody, ale vo výkaloch ponechá nestrávené kávové semená, začali semená zbierať pre vlastnú potrebu. Tieto nestrávené „trusy“ vyčistili, upražili a pomleli a použili na prípravu vlastnej verzie kávy. Výsledkom bola jedinečná, aromatická zmes kávy, na ktorú by čoskoro prišli aj Holanďania. Napriek tomu bola káva pre náročnosť spracovania trusu považovaná skôr za raritu a už vtedy bola dosť drahá.

Neskôr miestni začali kávu označovať ako Kopi Luwak, čo v doslovnom preklade znamená „káva z ázijskej palmovej cibetky.“

zdroj: Nikolay81/iStock via Getty Images

Koľko stojí káva Kopi Luwak?

Len jedna šálka kávy Kopi Luwak vás môže stáť až 100 dolárov (92 €). 

Ázijská palmová cibetka je mačkovité stvorenie pochádzajúce z juhovýchodnej Ázie. Tieto tvory nazývajú domovom početné husté lesy a husté džungle v krajinách ako Indonézia, Filipíny a Východný Timor.

Hoci sa káva Kopi Luwak vyrába vo všetkých troch uvedených krajinách, väčšina komerčne predávanej kávy Kopi Luwak pochádza z indonézskych ostrovov, Sumatry, Jávy, Bali a Sulawesi.

zdroj: craftcoffeeguru.com

V čom je Kopi Luwak iná?

Hlavným rozdielom medzi Kopi Luwak a inými druhmi kávy je spôsob jej získavania. V podstate káva pochádza z trusu ázijskej palmovej cibetky. Nie je to však doslova cibetkový trus. Cibetky si zrejme vyvinuli schopnosť vyberať na svoju konzumáciu len tie najlepšie a najkvalitnejšie kávové čerešne z kávovníka vo voľnej prírode.

Nielen to, ale pretože zrná musia prejsť tráviacim traktom cibetky, kým sa vylúčia a následne zozbierajú – hyperaktívny tráviaci systém cibetiek pomáha odstrániť väčšinu horkej pachuti kávových zŕn – Kopi Luwak tak nesie jedinečnú vôňu a chuť, vďaka ktorej je v očiach mnohých tak žiadaný.

zdroj: craftcoffeeguru.com

Ako sa pestuje Kopi Luwak?

Keďže cibetky sú všežravé a živia sa čímkoľvek, od kávových čerešní až po malý hmyz, farmári zbierajú výkaly vo veľkých množstvách, kde dúfajú, že nájdu sušené zrná. Po zbere sa guľôčky umyjú, sušia, zbavujú šupky a prípadne pražia a potom sa pripravia na konzumáciu alebo predaj. Tento vyčerpávajúci a pracovne náročný proces je tiež jedným z dôvodov, prečo je Kopi Luwak taký drahý.

Bohužiaľ, niektorí ľudia to zneužívajú. Namiesto zberu trusu na svete sú takí, ktorí sa uchýlili k chovu cibetiek v klietkach, kde dochádza k nútenému kŕmeniu kávovými zrnami, aby dosiahli vyšší výnos. Cibetky však nie sú zvyknuté žiť v zajatí a ich strava tiež nesmie pozostávať len z kávových zŕn.

V dôsledku tejto nezdravej praxe je Kopi Luwak vyrobený z cibetiek v klietke považovaný mnohými znalcami kávy za podstatne podradnejší ako Kopi Luwak, ktorý sa zbiera tradične.

zdroj: craftcoffeeguru.com

Áno. Pravá a autentická káva Kopi Luwak je vzácna a drahá. Je tiež veľmi ťažké si ju zaobstarať. Ak však budete mať možnosť vyskúšať ju pravú a z tých správnych zdrojov, nenechajte si to ujsť.

zdroj

 

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre