Ako sa líšia pravidlá a tradície kráľovských rodín vo svete? Z niektorých zostanete prekvapení

1174

Nie je žiadnym tajomstvom, že život v kráľovskej rodine v skutočnosti nie je ako v rozprávke. Nie je to len o tom nosiť krásne šaty a korunu, ale aj riadiť sa mnohými striktnými pravidlami a tradíciami, ktoré existujú už niekoľko dekád, ak nie aj storočí. Momentálne existuje vo svete 26 monarchií, dnes si priblížime niekoľko z nich.

1. Svadby s “obyčajnými ľuďmi”

V minulosti bolo neprijateľné, vziať si niekoho bez vznešeného titulu, dnes už však toto pravidlo v mnohých krajinách neplatí. Kate Middleton, ktorá má v súčasnosti titul vojvodkyne z Cambridge, nemala pred svadbou s princom Williamom vysoké postavenie.

To však neplatí v Japonsku. Tam si žena z vplyvnej rodiny nesmie vziať bežného muža, len v prípade, že sa vzdá titulu (presne ako v prípade princeznej Mako).

2. Partner rovnakého pohlavia

Je celkom normálne premýšľať nad tým, či si môžu aj členovia kráľovských rodín vziať rovnaké pohlavie, ako sa to pomaly v niektorých kútoch sveta začína legalizovať.
V Holandsku, v prvej krajine, v ktorej v roku 2001 povolili homosexuálne manželstvá, sa pravidlá celkom zmenili len nedávno: predtým nemohli členovia kráľovskej rodiny podniknúť tento krok bez toho, aby neprišli o titul.
Nie je celkom jasné, či je tento druh zväzku povolený aj v Británii. V roku 2012 bol pokus o dohodu, že ak sa do kráľovskej rodiny prižení alebo privydá človek rovnakého pohlavia, bude mu udelený titul, ale neprešlo to.

3. Kontakt s bežnými ľuďmi

Bežní ľudia majú zakázané dotýkať sa členov kráľovských rodín, ak sa ich, samozrejme, nedotkne niekto z nich. Často sa to však porušuje a vidíme, ako sa niekto z nich objíma s fanúšikmi.

V Španielsku toto pravidlo neplatí, keďže je pre nich bežné sa vítať bozkom na líce.

4. Bežné zamestnanie

Fakt, že členovia britskej kráľovskej rodiny nesmú pracovať, je pomerne známy. Meghan Markle sa musela vzdať kariéry herečky, keď oznámili zasnúbenie s princom Harrym. To isté sa stalo Grace Kelly, ktorá si už nikdy nezahrala, keď sa stala Monackou kňažnou.
V Holandsku môžu členovia kráľovských rodín bez akýchkoľvek problémov vykonávať bežnú prácu. Jedinou podmienkou je, že vždy, keď ich bude “koruna potrebovať”, práca im v tom nebude brániť.
Vo Švédsku ponúkli manželovi princeznej Madelaine titul, ten ho však odmietol, pretože chcel pokračovať vo svojej práci.

5. Politika

crown photo
Pexels/Pixabay

Členovia britskej kráľovskej rodiny nemôžu nijakým spôsobom zasahovať do politiky ani vyjadrovať politické názory. Rovnaké pravidlo platí vo viacerých krajinách (napr. v Nórsku), kde členovia kráľovských rodín tradične zastávajú vyššiu funkciu.
V roku 2019 sa thajská princezná Ubol rozhodla kandidovať na predsedníčku vlády, jej brat, kráľ Thajska, to však zatrhol.

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre