Kto stojí za úspechom cukrovej vaty ako ju poznáme?

320

Cukrová vata je obľúbenou letnou pochúťkou, ktorú si užívajú deti aj dospelí. Ale kto stojí za jej úspechom? Odpoveď vás možno prekvapí. 

Vznik cukrovej vaty

Prvé zmienky o cukrovej vate sa datujú do stredoveku. V tom čase sa však vyrábala ručne, čo bolo veľmi pracné a náročné. V roku 1897 sa to však zmenilo.

f673128f cdbf 4f17 9957 5688efb409da
Autor tejto fotografie je mynameisharsha

Zubár William Morrison a cukrár John Wharton

Vtedy totiž americký zubár William Morrison a cukrár John Wharton vynašli prvý stroj na výrobu cukrovej vaty. Ich stroj spočíval v tom, že roztopený cukor sa privádzal do rotujúcej hubice, kde sa ochladil a vytvoril sa z neho jemný, vatovitý základ.

Svetová výstava v Saint Louis

Morrison a Wharton svoj stroj prvýkrát predstavili na Svetovej výstave v Saint Louis v roku 1904. Ich vynález bol okamžite obrovským úspechom a cukrová vata sa stala rýchlo obľúbenou pochúťkou po celom svete.

Moderná výroba cukrovej vaty

Dnes sa cukrová vata vyrába v priemyselnom meradle. Stroje na jej výrobu sú však stále založené na rovnakom princípe, aký vynašli Morrison a Wharton.

5d64618b f9b7 4af9 a4a3 cb885e8fcbbd
Autor tejto fotografie je Jeffrey

Cukrová vata v súčasnosti

Cukrová vata je obľúbenou pochúťkou na jarmoku, festivaloch a iných spoločenských podujatiach. Je dostupná v rôznych farbách a príchutiach.

Cukrová vata je obľúbená pochúťka, ktorá siaha až do stredoveku. Jej vynález bol výsledkom spolupráce zubára a cukrára a dnes je obľúbenou pochúťkou po celom svete.

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.