Po stopách zmrzliny: Odkiaľ pochádza toto sladké potešenie?

511

Zmrzlina je obľúbenou dobrotou po celom svete. Mnohí si ju užívajú ako osvieženie v horúcich letných dňoch alebo ako sladký dezert kedykoľvek. No aký je pôvod tejto lahodnej pochúťky? V tomto článku sa pozrieme na históriu zmrzliny a budeme sa snažiť zistiť, kto ju vymyslel.

Staroveké korene

Podľa niektorých zdrojov sa zmrzlina datuje až do starovekej Číny, kde bola známa už pred 3000 rokmi. Starovekí Číňania vytvárali zmes zmrznutého mlieka a ryžových zŕn, ktorá sa podávala ako osviežujúca pochúťka na cisárskom dvore. Táto technika sa postupne rozšírila do iných častí Ázie.

red green and blue world map
Foto od Christian Lue na Unsplash

Rozšírenie chuti

Podľa legendy sa prvá zmrzlina dostala do Európy v 13. storočí, keď taliansky obchodník Marco Polo priniesol z Číny recept na zmrzlinu do svojej vlasti. Talianski šľachtici sa rýchlo zamilovali do tejto novinky a začali si vychutnávať zmrzlinu na svojich dvoroch. Postupne sa stala populárnou pochúťkou v celej Európe.

Prvá verejná zmrzlináreň

V 16. storočí sa v Taliansku objavili prvé verejné zmrzlinárne, kde sa táto pochúťka predávala širokej verejnosti. Tieto zmrzlinárne boli miestami spoločenských stretnutí, kde si mohli ľudia vychutnať rôzne chute zmrzliny a diskutovať o najnovších udalostiach. Z Talianska sa kultúra zmrzliny postupne rozšírila do Francúzska a ďalších krajín Európy.

cafe terras“ od zoetnet is licensed under CC BY 2.0

Moderná výroba zmrzliny

V 18. storočí sa objavil vynález, ktorý výrazne zjednodušil výrobu zmrzliny. Jacob Fussell, americký výrobca mlieka, pomocou parnej energie a mechanického chladenia zlepšil proces výroby zmrzliny a umožnil jej hromadnú výrobu. To viedlo k masovej dostupnosti zmrzliny a jej rozšíreniu medzi bežných ľudí.

Moderné inovácie

V priebehu 20. storočia sa objavilo mnoho inovácií v oblasti zmrzliny. V roku 1904 vytvoril taliansky prisťahovalec Italo Marchiony prvé zmrzlinové kormútky, ktoré umožnili ľuďom jednoduchšie držať a jesť zmrzlinu. Neskôr prišli na scénu rôzne chute a príchute, ktoré vytvorili širokú škálu možností pre milovníkov zmrzliny.

variety of ice creams
Foto od Lama Roscu na Unsplash

Zmrzlina sa vyvinula z jednoduchého receptu od Číňanov do celosvetovej dobroty, ktorú si dnes cez letné dni radi vychutnávame. Aj keď presný pôvod zmrzliny je ťažké určiť, v histórii zohralo významnú úlohu viacero kultúr a vynálezcov. Dnes je zmrzlina neodmysliteľnou súčasťou moderného sveta a rôznych gastronomických zážitkov.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre