Kuriózne povolania starých Grékov a Rimanov: od profesionálnych pohrebných klaunov po plánovačov orgií

342

Týchto zopár čudných zamestnaní je naozaj len vrchol ľadovca všetkých zvláštnych vecí, ktoré ľudia v minulosti robili, aby si zarobili. Tento článok sa zameriava skôr na klasické obdobie Grékov a Rimanov. Väčšina z týchto zamestnaní už neexistuje, takže sa môžeme len obzrieť späť a premýšľať, aké to asi bolo, byť zamestnaný v týchto čudných zamestnaniach.

Urinatores

Urinatores boli záchranárski potápači z Ostie. Názov – s podobnosťou s močom – je pravdepodobne odkazom na skutočnosť, že hlboké potápanie spôsobovalo taký veľký tlak na ich brucho, že veľa močili. Potápači mali len jeden nástroj – potápačský zvon v tvare kanvice naplnený vzduchom na dýchanie a zaťažený oloveným závažím -, ktorý im pomáhal dostať sa až 30 metrov pod hladinu. Ich práca spočívala predovšetkým v záchrane, ale presúvali aj stavebné zariadenia. Nebezpečenstvo pri tejto práci je zrejmé, ale plat bol dobrý – mnohí z potápačov sa stali veľmi zámožnými členmi rímskej spoločnosti.

Zdroj: Flickr

Nosiči

Nosič bol otrok, ktorého úlohou bolo voziť ženy (a neskôr aj mužov) v malých vozíkoch. Bola to ťažká a namáhavá práca, ktorá mohla byť aj nebezpečná (predstavte si, že ste niesli vozík po schodoch!). Nosiči boli zvyčajne oblečení v pekných šatách a v priebehu rokov sa stávali čoraz extravagantnejšími. V neskorších rokoch mali mnohí bohatí Rimania na svojich nosidlách namiesto tradičných záclon sklenené okná. Dokumenty z rímskych čias hovoria o tom, že cestovanie na nosidlách bolo veľmi nepohodlné. Táto práca sa do istej miery zachovala v tom, že existuje skupina mužov vyškolených na nosenie pápežskej Sedia Gestatoria (trón nesený na mužských pleciach). Sedia sa naposledy používala v 80. rokoch 20. storočia.

Zdroj: Listverse

Gymnasiarcha

Gymnasiarcha mal v starovekom Grécku veľa práce kvôli popularite atletiky. Napriek tomu, že išlo o špinavú prácu – gymnasiarcha musel namazať a umyť atlétov, ako aj upratať po zápasoch, vo všeobecnosti, táto pozícia bola veľmi vyhľadávaná bohatými ľuďmi, pretože sa považovala za stelesnenie filantropického povolania. Aby ste sa mohli kvalifikovať ako gymnasiarcha, museli ste mať od 30 do 60 rokov a veľký majetok. Jednou z výhod tohto zamestnania bolo, že ste mohli nosiť palicu, ktorou ste bili mrzutých mladíkov, ktorí sa v telocvični nesprávali dobre.

Zdroj: World History Encyclopedia

Plánovač orgií

Plánovač orgií mal veľmi nezvyčajnú, ale veľmi vzrušujúcu prácu – mal plánovať slávnosti pre bohatú spoločnosť a v niektorých prípadoch dostával veľa výhod (ktoré si určite viete predstaviť). Plánovač orgií musel zorganizovať jedlo, ženy, hudbu a ubytovanie. Nevýhodou tejto práce bolo, že plánovača orgií nemali radi všetci členovia spoločnosti (najmä tí, ktorí na orgie nikdy neboli pozvaní) a toto povolanie bolo dokonca na krátky čas zakázané. Najznámejším plánovačom orgií bol Gaius Petronius, ktorý sa najviac preslávil napísaním satirickej knihy o rímskej zhýralosti s názvom Satyricon.

Zdroj: WikimediaCommons

Pohrebný klaun

Pohrebnému klaunovi sa platilo za to, aby sa prezliekol za mŕtveho, nosil masku jeho tváre a tancoval a správal sa ako on. Rimania verili, že to upokojí duchov mŕtvych a prinesie radosť živým. Počas pohrebu pohrebný klaun pobehoval popri mŕtvom spolu s ďalšími klaunmi, ktorí vtipkovali a napodobňovali mŕtveho. Niektorí klauni boli veľmi uznávaní a dokonca sa mohli vysmievať cisárovi na jeho pohrebe. Boli dobre platení.

Autor fotografie je saeed karimi

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre