Kuriózne prípady, kedy ľudia stratili pamäť. Mohla za to trauma, ale aj stres!

5785

Stav amnézie sa zobrazuje vo filmoch, ale ešte častejšie sa s ním stretávame v realite, môže sa týkať našich najbližších a nikdy nevieme, kedy postihne aj nás. Niekedy môže byť strata pamäte spôsobená traumou hlavy, inokedy za to môže ochorenie zvané Alzheimer. Občas sa ale vyskytne aj prípad, kedy človek stratí pamäť takpovediac zo dňa na deň (za tým môže byť napríklad traumatická udalosť).

Pozrime si príbehy ľudí, ktorí stratili pamäť, no nakoniec to dopadlo dobre.

Nájdený nahý za kontajnerom

Zdroj Hal Gatewood

Muž bol v jedno ráno nájdený nahý a v bezvedomí za kontajnerom pred predajňou s rýchlym občerstvením. Jeho fyzický stav nebol práve najlepší, čo naznačovalo aj možné zranenie hlavy. Nemal pri sebe žiadne doklady a keď nadobudol vedomie, nevedel si spomenúť ako sa volá, ani kým je. 

Postupom času si začal matne spomínať na niekoľko faktov – že vyrastal v Indianapolise, žil v Denveri a narodil sa presne 10 rokov pred narodením Michaela Jacksona. Jeho pravá identita ale nikdy nebola odhalená. Jeden pokus v spolupráci s genealogičkou bol, ale muž sa to nakoniec nechcel dozvedieť – údajne bol šťastnejší v nevedomosti. 

Zriedkavá mozgová infekcia

Zdroj Robina Weermeijer

Clive Wearing bol britský hudobník a dirigent. Nečakane ale dostal zápal mozgových blán. V dôsledku infekcie bol vo veľmi vážnom stave, kvôli čomu stratil veľkú časť svojej pamäte. Takisto jeho krátkodobá pamäť je veľmi slabá. Trpí teda veľmi vzácnou kombináciou retrográdnej aj anterográdnej amnézie.

Aj napriek tomu, že si nepamätal na svoju manželku, opäť sa do nej zaľúbil a stále dokáže krásne hrať na klavíri.

Spontánne švédsky

Zdroj CARTIST

V roku 2013 našli muža menom Michael Boatwright (na toto meno boli jeho doklady, aj keď si sám nepamätal ako sa volá) v bezvedomí v Moteli 6 na Floride. Po prebudí v nemocnici hovoril len po švédsky, aj napriek tomu, že celý svoj život prežil v Amerike.

Lekári sa zhodli na tom, že jeho amnézia mohla byť vyvolaná stresom – údajne si v Moteli hľadal prácu, no nevzali ho, následne sa odsťahoval do Švédska kde žil celkom nový život.

Cestovanie v čase 

Zdroj Roksolana Zasiadko

Naomi Jacobs sa jedného rána zobudila s tým, že si myslela, že má 15 rokov, aj keď v skutočnosti oslávila už 32 narodeniny. Takisto nespoznala ani svojho vlastného syna. Jej posledná spomienka bola ako zaspávala na poschodovej posteli, ktorú mala ako dieťa so svojou sestrou. Pravdepodobne za to opäť mohol stres, čo potvrdzuje aj fakt, že za dva mesiace si spomenula a jej život sa vrátil do normálu. 

Každý deň je jej svadobný deň

Zdroj Hannah Busing

Verte, že sa nejedná o scénu z nejakého filmu, ale skutočnú realitu. Michelle Philpots bola súčasťou dvoch dopravných nehôd, pričom pri oboch si zranila hlavu (rozmedzie medzi nimi bolo asi 5 rokov). Trauma hlavy teda viedla k anterográdnej amnestii. Každé ráno sa zobúdza s tým, že si nepamätá, čo robila deň predtým, preto si to musí zapisovať. 

Jej manžel jej dokonca musí každý deň ukazovať svadobné fotografie, aby jej pripomenul, že sa skutočne vzali. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre