Skutočný príbeh ženy, ktorá v dôsledku používania tampónov prišla o obe nohy

1643

Počuli ste už o syndróme toxického šoku (TSS)? Ide o závažnú bakteriálnu infekciu, ku ktorej môže dôjsť v súvislosti s používaním tampónov. Presne to sa stalo 35-ročnej kalifornskej modelke, Lauren Wasser, ktorá preto takmer prišla o život.

Wasser o svojej skúsenosti, ktorá vyústila až do amputácie oboch nôh, prehovorila v podcaste The Diary Of A CEO so Stevenom Bartlettom. Uviedla, že spočiatku pociťovala len príznaky podobné chrípke, no polícia ju neskôr našla v bezvedomí. Keď ju našli ležať na zemi spálne, bola pokrytá zvratkami a výkalmi. Políciu zavolala jej ustarostená matka, pretože mala o svoje dieťa veľké obavy.

Následne ju odviezli do nemocnice, kde jej namerali teplotu 41,6 stupňov. Neskôr dostala infarkt a umelo jej navodili kómu. Lekár požiadal personál, aby zistil, či pacientka náhodou nemá zavedený tampón, a po vykonaní testov jej diagnostikoval syndróm toxického šoku.

Keď sa Wasser prebrala z kómy, zistila, že poškodenie nôh gangrénou je také veľké, že jej ich neskôr museli lekári amputovať. Uviedla, že obe končatiny ju neopísateľne pálili, pričom pravá noha na tom bola horšie, pretože bola viac poškodená. Prsty na ľavej nohe jej fialoveli. O tom, že jej idú amputovať končatiny sa dopočula nechtiac – z telefonátu zdravotnej sestry. Wasser priznala, že to bol pre ňu obrovský šok. Začala na všetkých kričať a nechcela dovoliť, aby sa jej sestrička čo i len dotkla. Šlo o amputáciu pravej nohy, ľavá mala 50% šancu na záchranu, preto sa ju rozhodla Wasser nenechať amputovať.

Po amputácii pravej nohy jej lekári povedali, že jej nemôžu dať žiadne tabletky proti bolesti. Na celý deň ju zavreli do izby. Cítila všetko, čo jej počas operácie vykonali, preto kričala, plakala a cítila sa, akoby jej nohu práve odhryzol žralok. Nemohla pri nej byť ani matka, pretože nebola v dobrom psychickom stave. Uviedla, že traumatizujúci nebol len fakt, že prišla o nohu, ale aj to, že to všetko cítila.

V priebehu nasledujúcich šiestich rokov jej začala robiť problémy aj ľavá noha. Pociťovala také silné bolesti, že si ju tesne pred 30. narodeninami musela nechať amputovať. Aj to je dôvod, prečo sa dnes snaží zvýšiť povedomie o TSS. Snaží sa ženám prízvukovať, aké sú tampóny nebezpečné. Vyrábajú sa totiž s použitím chlórového bielidla, dioxínu a syntetických vlákien, a tento mix v tele vytvára doslova búrku.

Po svojej skúsenosti nadviazala spoluprácu s matkou, ktorá v dôsledku TSS prišla o svoju 18-ročnú dcéru. Snažia sa zmeniť svet a tlačiť na kompetentných, aby zaviedli nové zákony týkajúce sa tampónov. Na všetkom už intenzívne pracujú a dúfajú, že už nikoho nestretne podobný osud, ako stretol ich.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre