Ľadová voda môže byť pre vás počas horúčav nebezpečná! A dozviete sa prečo

721

Studená voda môže byť počas horúčav nebezpečná. V čase, kedy vonku panujú vysoké teploty, každého z vás pokúša dať si ľadovú vodu. To však nemusí byť práve najlepší nápad. A pýtate sa prečo? Dozviete sa.

cold water fotografia
Foto od ColiN00B

Tento príbeh muža zo Spojených štátov vám ukáže, že studená voda vám môže narobiť viac škody ako úžitku. Minulý rok zverejnil Brit na svojom Facebooku status, v ktorom všetkých varoval. Adam Schaub z Houstonu pracoval jedného dňa so svojím otcom vonku pri teplote 37°C, čo sú teploty, ktoré vôbec nie sú zriedkavé ani v našich končinách. Jeho tvár začala trochu ružovieť, a tak mu jeho otec povedal, aby si urobil prestávku. Zobral fľašu studenej vody a napil sa. Potom, čo sa na chvíľu vrátil do práce, sa začal okamžite cítiť divne. „Úprimne, v tom čase som sa cítil, akoby som rezal obrovské stromy. Bol som vyčerpaný a hlava sa mi zatočila. Postupne sa to začalo zhoršovať. V rukách a nohách som pocítil brnenie a žalúdok sa mi prevracal.“

Ďalej dodal, že mu bolo na zvracanie. Postavil sa z auta, no padol na zem. Adamov otec urýchlene zavolal svojmu synovi sanitku a záchranárka okamžite vedela, čo sa deje. Sarah Jarvis, praktická lekárka a riaditeľka kliniky vysvetlila, čo sa s ním stalo: „Ak vypijete niečo veľmi studené veľmi rýchlo, chlad v ústach stimuluje nervy v okolí. To zase vedie k rýchlej kontrakcii a potom k rozšíreniu malých krvných ciev vo vašich dutinách. Mozog prerušuje správy od týchto nervov, ktoré prichádzajú z čela, pretože tie isté nervy zásobujú čelo.“ Následne dodala, že všetky príznaky, ktoré opísal, znejú ako stav mdlôb, ktorý je často spôsobený nedostatkom krvi v mozgu. „Bez ohľadu na príčinu, často vidím ľudí, ktorí sa cítia zle kvôli pitiu studených nápojov, takže to určite neodporúčam,“ dodala lekárka.

Ak aj vy obľubujete ľadovú vodu, tak vždy ju pite pomaly a pravidelne počas celého dňa. Najlepšia voľba je však izbová teplota vody, ktorá vás vždy bezpečne hydratuje.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Nie
25. júla 2019 14:58

Nepokúša ma dať si studenú vodu aj keď je 35 °C