Láska nepozná hranice: 5 skutočných, romantických milostných príbehov z druhej svetovej vojny

193

Na lásku neexistuje ideálny čas. Môže zasiahnuť kedykoľvek, kdekoľvek a kohokoľvek. Ale na tom, že si ju páry nájdu uprostred vojny, je jednoducho niečo očarujúce a fascinujúce. Je to poetické. Nemalo by nás teda prekvapiť, že niektorí ľudia sa zamilovali napriek zúfalým časom počas druhej svetovej vojny.

Norwood Thomas a Joyce Durant Morrisová

V roku 2015 sa virtuálne stretnutie Norwooda Thomasa a Joyce Durant Morrisovej dostalo na titulné stránky novín. Boli od seba oddelení 70 rokov, vzali si iných ľudí a mali deti a vnúčatá. Ich životy boli dobré, ale keď sa po desaťročiach odlúčenia videli po prvý raz cez Skype, vrátili sa im spomienky. Príbeh lásky Norwooda a Joyce sa začal na rieke Temža v roku 1944. Po niekoľkomesačnom randení sa rozišli, keď sa Norwood pridal k výsadkárom, ktorí boli v deň D vysadení v Normandii vo Francúzsku. Odlúčenie trvalo sedem desaťročí, kým Joyceov syn nenašiel kontaktné informácie na Norwoodovho syna.

Zdroj Eyestetix Studio

Ich prvé stretnutie sa uskutočnilo prostredníctvom Skype v novembri 2016, pričom Norwood žil vo Virginia Beach v USA a Joyce v Austrálii. Svet si ich príbeh zamiloval a začala sa kampaň na GoFundMe, aby sa bývalí milenci mohli opäť stretnúť. Spoločnosť Air New Zealand ponúkla, že Norwooda a jeho syna prevezie do Austrálie. Norwood a Joyce sa nakoniec spoločne objali vo februári 2016, keď sa opäť stretli. Strávili spolu niekoľko týždňov vrátane Valentína. Dúfajme, že sa hrdličky dočkajú ďalšieho stretnutia v posmrtnom živote. Joyce zomrela 10 mesiacov po ich opätovnom stretnutí a Norwood zomrel vo februári 2021.

Bessie Moore a Chris Barker

Bessie Mooreová a Chris Barker pracovali spolu na pošte. Boli priateľmi, ale nič viac. Ale ako sa hovorí, neprítomnosť robí srdce milším. Bessie si svoje city ku Chrisovi uvedomila, keď ho na začiatku druhej svetovej vojny poslali do Afriky za signalistu. Chris začal písať listy rodine a priateľom vrátane Bessie a jej priateľa Nicka. Keď Bessie odpísala, povedala, že s Nickom už nie je, a potom priznala svoje city ku Chrisovi.

Zdroj Álvaro Serrano

„Drahá, drahá, najdrahšia Elizabeth. Čo mi to robíš? Čo si robíme navzájom? Ako to, že som ťa nevidel? Prečo som bol slepý? Čo môžem urobiť?“ Chris napísal v liste niekedy v auguste 1944. Tento list sa nachádzal v modrej škatuľke, ktorú Chris daroval svojmu synovi Bernardovi tesne pred Chrisovou smrťou. Škatuľa obsahovala stovky ďalších listov medzi Bernardovými rodičmi, Chrisom a Bessie. Napriek strastiplnej vojne sa títo dvaja opäť našli a neskôr sa vzali.

Walter Stewart a Laura Versfeltová

Keď je láska taká silná ako tá, ktorú zdieľali Walter Stewart a Laura Versfeltová, nič toto puto nerozdelí, dokonca ani vojna. Príbeh ich lásky sa začal, keď jedného dňa v roku 1940 sedeli v škole za jedným stolom. Chodili spolu, v roku 1941 sa vzali, otehotneli a potom o dieťa prišli.

Zdroj Asael Peña

Walter a Laura ešte stále oplakávali svoju stratu, keď ho v decembri 1943 poslali na Havaj slúžiť do námorníctva. Keď sa vojna skončila, chcel urobiť len jednu vec. Vrátiť sa domov k Laure. Znovu sa stretli, mali štvorčlennú rodinu a zostali spolu šťastní až do Walterovej smrti v roku 2013. „Ona je to, čo som potreboval, aby som vyplnil prázdne miesta,“ povedal Walter o Laure v knihe: Milostné príbehy najväčšej generácie.

Harry Leslie Smith a Friede Edelmannová

Harry Leslie Smith bol kedysi pred svojou smrťou v roku 2018 známy ako najstarší rebel na svete. Vždy bol bojovníkom – v roku 1941 vstúpil do Kráľovského letectva a v neskorších rokoch sa stal politickým aktivistom. Ale keď išlo o Friede Edelmannovú, bol mäkký.

Zdroj Maheshkumar Painam

Harry a jeho tím boli po skončení vojny umiestnení v nemeckom Hamburgu. Medzi vojakmi platilo jedno pravidlo. Žiadne bratríčkovanie s Nemcami, najmä s dievčatami. Ale Harry, rebel, akým bol, robil presný opak… a ešte viac. Zamiloval sa do miestneho dievčaťa Friede a označil ju za svoj „osud“. Hovorili im, že láska medzi britským chlapcom a nemeckým dievčaťom nebude fungovať, ale rebel vytrval a vyhral. Harry a Friede boli spolu až do jej smrti v roku 1999.

George Mendonsa a Greta Zimmer Friedmanová

Jednou zo známych fotografií na konci 2. svetovej vojny bola fotografia námorníka a zdravotnej sestry, ktorí sa bozkávajú uprostred newyorského námestia Times Square. Vyzeralo to tak romanticky, lenže nebolo. George Mendonsa a Greta Zimmer Friedmanová boli cudzinci. George oslavoval Deň víťazstva nad Japonskom 14. augusta 1945. Zo samej radosti chytil zubnú asistentku Gretu a pobozkal ju na pery. Táto fotografia sa však stala takým vizuálnym stvárnením konca vojny, že mnohí ľudia si ju vsugerovali ako večný príbeh lásky.

Zdroj: Chic Bee/Flickr

George sa však v roku 1946 oženil s inou – svojou priateľkou v čase vzniku fotografiea mal dve deti. Boli spolu až do jeho smrti v roku 2019 vo veku 95 rokov. Greta sa v roku 1956 vydala za iného veterána druhej svetovej vojny, ktorý zomrel v roku 2016. George a Greta sa opäť stretli v roku 1980 a zostali v príležitostnom kontakte. Pri rozhovore o bozku po rokoch si Greta spomenula: „Nebol to veľký bozk. Bol to len niekto, kto oslavoval. Nebola to romantická udalosť.“

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre