Dnes bude reč o známom umelcovi, architektovi a čiastočne aj vynálezcovi. Pripravili sme si pre vás článok plný zaujímavosti, kde hlavným hrdinom bude všetkým dobre známy Leonardo Da Vinci

 

 

leonardo da vinci
Foto:

Leonardo ako dieťa

Narodil sa 15. apríla 1452 neďaleko Florencie (Taliansko). Jeho pôvodným menom bolo Leonardo di ser Piero da Vinci. Od narodenia bol Leonardo da Vinci šikovným a zvedavým dieťaťom. Aj napriek tomu, že ho už v rannom detstve opustila matka, sa stal významnou osobnosťou dejín sveta. Prešiel si len základným vzdelaním, ale do školy nikdy nechodil. Pôsobil ako učeň maliara Andrea del Verrocchia. Jeho práca pozostávala z ľahšieho maľovania, skicovania a dokončovania obrazov svojho majstra. Výborne popísané Leonardove detstvo nájdete v jeho biografií .

 

mona lisa
Foto: archer10 (Dennis) 98M Views

 

Leonardo Da Vinci – umelecké diela a obrazy

A aké sú najznámejšie diela od Leonarda Da Vinci? Tieto najznámejšie umelecké diela a obrazy by ste určite mali poznať aj vy.

Posledná večera

Maľba bola začatá v rokoch 1495-1496. Leonardo sa snažil vyjadriť hystériu a zúfalstvo medzi Ježišovými dvanástimi mučeníkmi, keď im Ježiš oznámil, že ho niekto z nich zradí. 

Mona Lisa 

Obraz označovaný ako aj „Najznámejšie, najnavštevovanejšie, najopisovanejšie, najviac ospevované a najviac parodované umelecké dielo na svete.“ Odhaduje sa, že Leonardo na ňom pracoval v rokoch 1503-1506, ale iné zdroje hovoria aj o roku 1517. Od roku 1757 toto dielo môžete nájsť v múzeu a zároveň galérii Louvre v Paríži.                                  

Dáma s hranostajom

Dielo začaté v rokoch 1489-1490. Leonardo namaľoval dokopy len štyri portréty žien. Od roku 2016 tento obraz vlastní Poľsko, nateraz je vystavený v hlavnej budove Národného múzea v Krakove.                                                      

Vitruviánsky muž

Nakreslený okolo roku 1490. Zobrazuje ideálne proporcie muža v dvoch polohách. Tento obraz vznikol podľa diela istého starodávneho rímskeho architekta Vitruvia.    

posledna vecera
Foto: ideacreamanuelaPps

Leonardo Da Vinci a jeho vynálezy

Medzi inovatívne vynálezy, ktorými Da Vinci prispel do svetovej histórie patria napríklad

Padák

Leonardo nebol prvý koho napadol koncept padáku. Už pred ním sa objavili skice podobné tým jeho u neznámeho autora. Navyše padák bol známy už v Číne a to v 11. storočí. Pravdou ale je, že Leonardov návrh bol oveľa viac premyslený ako jeho predchodcovia o čom svedčí aj expriment britského skydivera Adriana Nicholasa, ktorý použil padák zostavený podľa leonardových skíc v roku 2000 a pokus dopadol úspešne.

Koncept helikoptéry a vertikálneho lietania

Prístor, ktorý predbehol dobu natoľko, že bol nepoužiteľný. Jeho návrh stroja, ktorý pripomínal dnešné helikoptéry by mohol fungovať keby existoval motor. Bohužiaľ ľudské kosti a svaly, ktoré mali stroj poháňať nevedia vynaložiť dostatočnú energiu na to aby stroj vzlietol.

Predchodcovia robotov

Roboti, ktorých Leonardo vymyslel nefungovali na rovnakom princípe ako fungujú roboti dnes. Šlo skôr o prvú automatizáciu pohybu vôbec.  Vedec, ktorý v roku 1490 zrekonštruoval leonardov plán mechanického rytiera dokázal postaviť stroj, ktorý dokazal sám chodiť, stáť alebo si sadnúť.

Potápačsky oblek

Aj keď Leonardo nebol prvý koho napadla myšlienka obleku, ktorý by dovoľoval jeho majiteľovi dýchať pod vodou jeho koncept predbehol moderných vynálezcov . Išlo o skafander z ktorého viedla trubica na povrch odkiaľ mohol človek čerpať vzduch na dýchanie pod vodou.

Tank

Aj keď bol tank prvýkrát použitý až počas prvej svetovej vojny. Leonardo Da Vinci prišiel s prototypom už o 500 rokov skôr. Obrnený transportér mal obsahovať niekoľko zbraní a diel a obsluhovať ho mal muž sediaci v ňom. Návrh vynálezu ale obsahoval vcelku výraznú chybu, ktorá zabraňovala vozidlu v pohybe. Existujú teórie, že Leonardo sa tak obával zostrojenia tejto zbrane, že chybu do plánu vložil schválne aby ho nikto nikdy nemohol zostrojiť.

Knihy o Leonardovi Da Vinci

Ako o každom velikánovi aj o Leonardovi vzniklo nespočetne veľa kníh a dokumentárnych filmov. Ak si chcete rožíšriť obzory o jeho živote aj mimo tento stručný článok, odporúčame vám nasledujúce knihy.

Leonardo Da Vinci – Walter Isaacson

Leonardo Da Vinci – Zaujímavosti a fakty zo života

 1. Leonardo väčšinu z jeho diel nedokončil a mnoho z nich zničil.
 2. Keďže miloval zvieratá, stal sa doživotným vegetariánom.
 3. V roku 1485 nakreslil plány pre prvé obrnené auto. Okrem toho nakreslil aj prvý padák, helikoptéru, lietadlo, tank, pušku, plachetnicu a lanový most.
 4. Trpel dyslexiou.
 5. Po nociach kopal na cintorínoch a kradol kosti, aby mohol študovať ľudskú anatómiu. Snažil sa však tiež zistiť, kde sa nachádza duša.
 6. Bol „posadnutý“ lietaním. Veľmi dlho študoval princíp lietania u vtákov a vydal o tom mnoho štúdií.
 7. Nakreslil mapu Európy.
 8. Nikdy sa neoženil, ani nemal žiadne deti.
 9. Mona Lisa je jeho najznámejšie dielo. Stále sa ale presne nevie, kto je osoba na obraze. Neskôr sa zistilo, že nakresliť pery mu zabralo desať rokov.
 10. Často je považovaný za otca modernej vedy a technológie.
 11. Obliekal sa do ružových farieb, aby jeho pleť vyzerala sviežo.
 12. Ako dvadsaťštyri ročný bol zatknutý z dôvodu sodomie s jeho mužskými spoločníkmi. Keby sa našlo viac svedkov, mohol byť potrestaný smrťou.
 13. Navrhol prvý bicykel tristo rokov skôr, ako bol oficiálne vytvorený.
 14. Vedci sa v poslednej dobe snažia zistiť, či sa na jeho obrazoch nenachádza jeho DNA, keďže si stále nie sú istí identitou istých nájdených kostier, ktoré by mohli patriť jemu.
 15. Leonardo bol prvým ktorý vysvetlil, prečo je obloha modrá.
 16. Vedel s jednou rukou písať a zároveň s druhou kresliť.
 17.  Ako prvý navrhol šošovky.
 18. Bill Gates kúpil v roku 1994 Leonardove poznámky za 30 miliónov dolárov.
 19. Software na rozpoznávanie tváre určil, že Mona Lisa je na 83% šťastná, 9% znechutená, 6% v strachu a 2% nahnevaná.
 20. Leonardo sa vzdelával doma a chýbalo mu formálne vzdelanie v gréčtine a latinčine.
 21. Navrhol obrnené auto, baranidlo, kladku, lietajúcu loď a mnoho ďalších.
 22. Kupoval si zvieratá v zajatí, aby ich mohol pustiť na slobodu.
 23. Jeho posledné slová boli: “ Urazil som Boha a ľudstvo. Kvalita mojej práce nebola taká, ako by mala byť.“
 24. Vynašiel bicykel 300 rokov predtým, než sa prvý dostal na cestu.

Video

O živote Leonarda Da vinci sme pripravili aj video. Ak uprednostňujete tento druh obsahu smelo do toho. Pre ďalšie videa nám zanechajte odber, motivuje nás to k ďalšej tvorbe . Stačí kliknuť na odber

 

zdroje: wiki, thefactfile , historylist

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.