Toto sú izbove rastliny, ktoré sú zdraviu prospešné – Čistia vzduch alebo zlepšujú spánok

7091

Formaldehyd, oxid uhoľnatý, trichlóretylén a amoniak, podľa štúdie NASA Clean Air má takmer každá domácnosť všetky tieto nebezpečné toxíny. Je preto dobré, že máme skutočne veľkých pomocníkov v podobe izbových rastlín, ktoré dokážu absorbovať až 90% týchto znečisťujúcich látok a chemikálií. Nasledujúce rastliny však majú okrem čistenia vzduchu aj iné prednosti.

Overený predajca dizajnových kvetináčovCena
Temponabytok.sk Zobraziť
4home.sk Zobraziť
TPD.sk Zobraziť

Jazmín

Táto rastlina má blahodárne účinky na mentálne zdravie, zmierňuje úzkosť, lieči výkyvy nálady, zlepšuje kvalitu spánku a zlepšuje imunitu.

Zelenec chochlatý

Zelenec je skvelým bojovníkom proti formaldehydu, oxidu uhoľnatému a iným toxickým nečistotám vo vzduchu. Ak nemáte v obľube starať sa o kvety, tak táto rastlina je pre vás ideálna, pretože si nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Lopatkovec

Je skvelý na dekoráciu, pretože má krásne biele kvietky, no má aj iné výhody. Táto izbová rastlina je prostriedkom na odstraňovanie látok znečisťujúcich ovzdušie – absorbuje amoniak, formaldehyd a trichlóretylén a čistí vzduch. Vytvára tiež peľ a kvetinovú vôňu (pozor, ak máte alergie na peľ). Prečítajte si viac v článku o pestovaní lopatkovca.

Sansevieria trojpása alebo svorkin jazyk

Táto rastlina je vhodná do spálne, pretože čistí vzduch a odstraňuje z neho všetky toxíny. Jej ďalšou výhodou je, že je taktiež nenáročná na starostlivosť. Ľudovo sa u nás Sansivérií povie aj svokrin jazyk.

Rozmarín lekársky

Je známy najmä ako zlepšovač pamäte a pomáha s lepšou koncentráciou. Používa sa tiež na zmiernenie bolesti svalov a posilnenie imunitného a obehového systému. A ako bonus môžete použiť jeho čerstvé listy na varenie.

Brečtan popínavý

Brečtan dokáže zničiť 90% plesní, ktoré vyvolávajú alergické reakcie a ľuďom s astmou pomáha lepšie dýchať i skvalitniť spánok. No majte na pamäti, že je jedovatý, preto dajte pozor, aby ho nezjedli deti či domáce zvieratá.

Levanduľa

Je veľmi účinná pri znižovaní stresu, pomáha s nespavosťou, upokojuje, znižuje nervozitu, pomáha s úzkosťou a depresiami.

Aloe vera

Rastlina je známa pre svoje skvelé účinky na zdravie. Dokáže liečiť popáleniny, pomáha podráždenej pokožke, pomáha pri omrzlinách či psoriáze a mnoho ďalšieho. Prečítajte si tento náš článok o aloe vera.

Potosovec zlatý

Odstraňuje toxíny zo vzduchu a tiež je nenáročný na starostlivosť, prežije naozaj takmer všetko.

Figovník kaučukový

Dokážu vyrásť do úctyhodných veľkostí a tieto rastliny sú známe tým, že absorbujú z ovzdušia všetko škodlivé. Nemali by ste však zabúdať utrieť z nich prach.

Gerbera

NASA označila gerberu za najlepšieho odstraňovača benzénu a výrobcu kyslíka v noci. Rastlina taktiež dokáže pomôcť ľuďom, ktorí trpia nespavosťou.

Nefrolepka vznešená

Považuje sa za prírodný zvlhčovač a čistič vzduchu. Paprade sa ľahko pestujú a uprednostňujú nepriame slnečné žiarenie. Denne kontrolujte či má dostatok vody.

Filodendron

Je dobre známy kvôli filtrovaniu toxických chemikálií, ako je xylén a formaldehyd. Rastlina má rada tmavšie miesta a nevyžaduje si veľkú starostlivosť. Opäť však pozor na to, aby z nej neodhrýzlo dieťa či domáce zviera.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre