13 izbových rastlín a kvetov, ktoré dokážu prežiť aj v tmavom kúte a nie sú náročné na starostlivosť

28921

Ak chcete osviežiť aj ten najtmavší kút v dome či v práci, tak tieto rastliny vám v tom pomôžu. Všetko sú to izbové kvety, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a prežijú aj v tmavých podmienkach pri veľmi slabom svetle alebo si nevyžadujú časte polievanie.

Kalatea

Vzorované listy robia z tejto rastliny skvelú dekoráciu pre každú miestnosť, mali by ste však pamätať na to, že priame slnečné svetle jej nerobí dobre. Táto rastlina má totiž rada tmavý priestor. Pochádza z Južnej Ameriky a je vhodná na pestovanie s inými druhmi rastlín ako napríklad fikusy. Vlhkost vzduchu by mala byť vyššia a vystačí si s bežnou izbovou teplotou. V žiadnom prípade ju nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Kalatea sa na noc uzatvára. Zistite viac o tom ako sa pestuje kalatea.

Dífenbachia

Difúzne svetlo je pre túto rastlinu úplne najvhodnejšie. Tento kvet vyzerá obzvlášť pekne na jar a v lete, keď sa začínajú objavovať jej typické svetlé listy. Svoj názov nesie po botanikovi, ktorý sa staral o kráľovský palác. Dajte si pozor pretože rastlina je jedovatá a spôsobuje nepríjemné telesné reakcie. Po manipulácií s difenbachiou je potrebné si umyť ruky.

 

Dracéna obyčajná

Vytvorí taký osobný kúsok trópov vo vašej izbe či napríklad kancelárii. Nepáči sa jej priame slnečné žiarenie, preto jej vyberte tmavšie miesto. Dracéna si vyžaduje menej vody ako väčšina rastlín v izbových podmienkach. Dajte si pozor aby ste ju nepreliali. Žltnutie listov môže znamenať, že polievate rastlinku až príliš.

Zelenec chochlatý

Je to veľmi nenáročná rastlina a najmä preto je taká populárna. Je známa tým, že dlho dokáže prežiť bez slnečného žiarenia a zároveň dokonale čistí vzduch. Všimnúť si ho môžete v závesných kvetináčoch . Pohlcuje oxid uhličitý a prakticky ju dokáže pestovať aj obyčajný laik. Zelence vydržia širokú škálu teplôt aj vlhkosť vzduchu. Prečítajte si viac o tom, ako sa pestuje zelenec chochlatý.

Overený predajca dizajnových kvetináčovCena
Temponabytok.sk Zobraziť
4home.sk Zobraziť
TPD.sk Zobraziť

Rodinné šťastie – Soleirolia

Táto rastlina s malými, jemnými listami vyzerá úžasne napríklad v závesných kvetináčoch a darí sa jej pri veľkých rastlín. Vyhnite sa preto umiestneniu vedľa malých rastlín, pretože ich môže vyhubiť. Rodinné šťastie si vyžaduje pravidelné polievanie a najmä časté postrekovanie pomocou rozprašovača.

Aloe Vera

Aloe vera patrí medzi sukulenty a je zvyknutá na suché až extrémne podmienky. Preto je vhodným kandidátom do bytu. Určite ju nepolievajte často. Počas zimného obdobia stačí ak rastlinku polejete len 2-3x za mesiac. Je potrebné rastlinu umiestniť na priame slnečné svetlo. Ak bude dostávať minimálne 8 hodín slnečných lúčov denne určite sa jej bude u vás dariť. Prečítajte si viac o pestovaní Aloe vera.

 

 

Výtrusné cievnaté rastliny

Viac ako 2000 druhov paprade je vhodných aj na domáce pestovanie. Tieto tropické rastliny sú pripravené žiť v tieni. Vyžadujú si však časté postrekovanie listov, a to najmä v horúcich obdobiach.

Filodendrón – Philodendron cordatum

Je to obľúbená rastlina mnohých záhradníkov. Dobre sa jej darí v tieni a dokonale čistí vzduch. Potrebuje však občasné strihanie, inak vyrastie príliš vysoko. Najlepšie je ho umiestniť v takej časti miestnosti, kde má určitú časť dňa aj priame slnečné žiarenie ale aj tieň. Ideálne teplota pre jeho pestovanie je 18-22 stupňov. Dajte si pozor ak máte domáceho miláčika – rastlinka je toxická.

Neoregelia

Je zvláštna tým, že rastie dobre iba pod umelým osvetlením. Má rada vlhké až mokré podmienky, ako sú kúpeľne alebo terasy. Nemá rada priame slnečné svetlo čiže vhodný je tmavý kút miestnosti. Ideálne je polievať filtrovanou vodou. Vydrží širokú škálu teplôt od 5 až do 25 stupňov. Okraje listov môžu pichať / rezať.

Lopatkovec

Ak často zabúdate polievať svoje rastliny, chcete niečo nenáročné a vo vašej izbe nie je takmer žiadne slnečné svetlo, tak táto krásna kvetina je pre vás ako stvorená. Lopatkovec preferuje mierne vlhkú pôdu čiže to nemusíte preháňať s polievaním. Ideálne by malo byť zalievanie približne 1-3x týždenne.

Aglaonema – Čínsky evergeen

Rovnako, ako aj ostatné vyššie spomínané rastliny, aj táto je vhodná pre umiestnenie do tmavých kútov domu. Rastlinka je naozaj pestrofarebná a vynikne napríklad aj v kúpeľni. Pôda rastlinky by mala byť stále vlhká. Vydrží klesnutie teploty až do 10 stupňov.

Svokrin jazyk – Sansevieria trojpása

Je nenáročná a nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť. Svetlo síce pomáha jej rastu, ale dobre sa jej darí aj v tme. Svokrine jazyky sú v naších končinách naozaj populárna izbová rastlina. V zime stačí zalievať iba raz mesačne v lete keď je vrchná časť pôdy vyschnutá. Vhodná pôda je tá pre sukulenty alebo kaktusy. Prečítajte si o tom ako pestovať svokrin jazyk .

Aspidistra

Tento kvet zas má rád tieň, teplo, ale aj chlad. Je teda pomerne flexibilná. Musíte byť však trpezliví, pretože rastie veľmi pomaly. Vhodné je ju zalievať častejšie v lete a menej často v zime. Raz za rok môžete rastlinke umyť listy.

Zdroj

Foto: Brightside

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre