Najväčším prevádzkovateľom gay barov v New Yorku bola Mafia

1317

Koho by to napadlo, že v časoch keď bola homosexualita ilegálna (podobne ako alkohol) sa práve pod rukou najvyšších mafiánskych bossov v meste New York budú môcť homosexuáli slobodne združovať. Aj keď by sa mohlo zdať, že tvrdí gangstri nemajú s dúhovými pármi nič spoločné opak je pravdou.

Mafiu v tom čase podobne ako hazard, alkohol, drogy priťahovalo všetko zakázané . A to, čo bolo zakázané znamenalo samozrejme peniaze.

Vlajka
Foto: wiki

Mafiánsky boss Vito Genovese v tom čase kontroloval New Yorskú časť Manhattan’s West Side . Tam, kde ostatní videli zvrátenosť a deviáciu on videl profit a tak neváhal pravidelne vyplácať policajtov aby „zavreli oči“ keď prišli do jedného z jeho „gay barov“.

Vito Genovese
Vito Genovese bol jedným z najobávanejších bossov vtedajšieho podsvetia . Foto: wiki

“ Najbezpečnejšie miesto pre homosexuálov bolo vtedy v baroch, ktoré vlastnila mafia. Stačilo, že k vám prišiel policajt a spomenuli ste meno vášho zamestnávateľa a tým pádom vás nechal odísť, pracovali sme totiž pre rovnakých ľudí“. Povedal vtedajší barman, ktorý pracoval v najväčšom gay bare, ktorý patrili mafií s názvom Stonewall Inn, ktorý je dodnes najpopulárnejším barom v tejto komunite.

Stonewall Inn
Bar Stonewall Inn je dodnes významným bodom, ktorý prispel k rozšíreniu ľudských práv a slobôd . Foto: wiki

Samozrejme, že mafia to nerobila kvôli svojím pokrokovým a liberálnym názorom. Dôvodom bolo nielen podchytenie obrovskej cieľovej skupiny, ktorá sa nemala, kde združovať ale aj predaj drahého mafiánmi pančovaného alkoholu. Gangstri v tej dobe alkohol výdatne riedili vodou .

Paradox: Mafia prispela k podpore ľudských práv a slobôd.

Ak ste v tej dobe navštívili Stonewall museli ste sa zmieriť s takmer polorozpadnutým interiérom, špinavými pohármi a nefungujúcou toaletou. Bolo to však jediné miesto širokoďaleko, kde byť homosexuálom neznamenalo pokutu alebo iný trest.

Situácia sa obrátila až koncom 60ych rokov, kedy polícia bar uzavrela ozbrojenou akciou, kde zabila viacero príslušníkov mafie ale aj dúhových pochodov. Práve táto krvavá prestrelka sa stala palivom pre ďalšie boje za práva homosexuálov v krajine.

 

zdroje: wiki, nypost

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre