Viete, aká je to „mandľová mama“? Zistite, či ste s takou náhodou nevyrastali.

1287

Vyrastali ste s mamou, ktorá bola len trochu viac posadnutá tým, ako vyzerá vaše telo, akú veľkosť džínsov ste nosili alebo aké množstvo  a akého jedla ste jedli? Ak ste odpovedali áno, tak ste naozaj vyrastali s „mandľovou mamou“. Ak nie, máte veľké štastie. 

3 24
Zdroj: yourtango.com

Pokiaľ ste sa s týmto pojmom nestretli, je to v poriadku. Je to celkom nové pomenovanie. Problém, ktorý sa však za ním skrýva, je tu s nami už desaťročia. Pojem vznikol na základe jednej reality šou, kde bývala topmodelka Yolanda Hadid radila svojej dcére Gigi, ktorá kariéru modelky akurát rozbiehala, ktorá v ten deň zjedla iba polovicu mandle a cítila sa slabá, aby si teda dala ešte zopár mandlí a poriadne ich požula.

4 17
Zdroj: canva

Tento fenomén si vzali k srdcu dievčatá na TikToku  a vznikol pojem „mandľová mama“. Na základe sociálnej siete sa ale prišlo na to, že Yolanda, nie je ani zďaleka jediná. Hoci je klip, ktorý ovládol sociálnu sieť, relatívne starý, vyvolal obrovskú diskusiu o tom, ako môžu matky po celom svete vystavujú svoje deti kultúre toxickej stravy, ktorá je mimoriadne škodlivá pre ich vývoj a zdravie.

pexels anna shvets 4672715 scaled
Zdroj: pexels/ Anna Shvets

Čo je to mandľová mama?

Mandľová mama je osoba , ktorá je príliš posadnutá diétami a povzbudzuje alebo dokonca núti svoje deti, aby dodržiavali rovnakú toxickú kultúru stravovania. Podľa dietológov je jediná vec, na ktorej mandľovým mamičkám skutočne záleží, chudnúť a zostať chudá. Takže to nevyhnutne zatieňuje úspechy, ocenenia, v podstate všetko ostatné v ich živote. Tieto mamy sa veľmi zameriavajú na to, aby samy zostali štíhle a aby ich deti robili to isté. Môžu zájsť do extrémov, ako je obmedzenie príjmu kalórií alebo šikanujú svoje deti, kvôli ich postave.

pexels keegan evans 57042
Zdroj: pexels/ Keegan Evans

Mandľové mamičky sa dokážu uživiť iba jednociferným množstvom mandlí, zelenej šťavy, jedál, ktorých obsah kalórií nepresahuje hodnotu 100 Kcal a odtučneného jogurtu. Majú tiež tendenciu používať módne diéty, ktoré im pomôžu zostať štíhle. Tieto škodlivé diéty v konečnom dôsledku ovplyvňujú mladých ľudí v ich okolí, ich vlastné deti ale aj prípadných fanúšikov na sociálnych sieťach. Mandľové mamy nedokážu pochopiť, prečo ich dcéry nerozmýšľajú rovnako. Usilovne sa snažia prinútiť svoje deti, aby dodržiavali ich návyky stravovania, ktoré môže spôsobiť až poruchy príjmu potravy, ktoré sa potom liečia na psychiatrii.

Existencia mandľových mamičiek nie je novým módnym trendom,“ uvádza dietologička Metzelaar vo svojom TikToku. „Špecializujem sa na poruchy príjmu potravy a mandľové mamičky – mamičky, ktorým veľmi záleží na váhe a telesných rozmeroch ich dieťaťa a na tom, čo testujú a čo ich deti jedia. Je to záležitosť, s ktorou sa stretávam takmer počas celej mojej kariéry.“ Vďaka novému módnemu názvu sa táto veľmi citlivá a dôležitá téma dostáva znovu do centra pozornosti. 

pexels polina tankilevitch 6516028 scaled
Zdroj: pexels/ Polina Tankilevitch

Veľmi veľa mladých dievčat sa s týmto fenoménom stotožňuje a na sociálnych sieťach zdieľajú videá o tom, aké je to vyrastať s mandľovou mamou. Videá sú často o traumách, či fyzických problémoch alebo paródiách na mandľové mamy. Niektoré dokonca ukazujú špajzu svojej mamy. Plus sa tam často vyskytujú klasické frázy, ktoré tieto deti prenasledujú od detstva ako napríklad „ chvíľočku na perách, ale navždy na bokoch“ alebo „nie si hladná, len sa nudíš“.Skúsenosť Gigi Hadid s jej mamou nie je ojedinelá a bežne sa vyskytuje v rodinách modeliek, ale aj bežných smrteľníkov.

pexels aidar khairullin 13447927 scaled
Zdroj: pexels/Aidar Khairullin

V skutočnosti je toto odhalenie a ovládania mandľovými mamičkami niečo, s čím sa stotožňujú mnohí ľudia. Matky majú byť vzorom pre svoje deti, najmä pre mladé dievčatá. Ale keď vášmu vzoru záleží len na tom, aby ste boli a zostali štíhla, čo si myslíte, že sa stane? Tento spôsob myslenia ukazuje dievčatám, že musia nasledovať vedenie svojej matky, inak na tom, čo robia, nezáleží. Toto je kultúra toxickej stravy, ktorú tieto matky vštepujú svojim deťom. A je to nebezpečné. Vysiela to veľmi jasný odkaz dieťaťu, že ak chce získať lásku, prijatie, náklonnosť a čokoľvek iné, musia sa uistiť, že ich váha a veľkosť džínsov má tu správnu veľkosť.

pexels youngafrikanna 12601230 scaled
Zdroj: pexels/ Youngafrikanna

Mandľové mamičky buď priamo komentujú vzhľad svojho dieťaťa alebo ich zapájajú do určitého správania, ako sú módne diéty alebo extrémne obmedzenie kalórií. Našťastie existujú mamy, ktoré sú úplným opakom mandľových matiek. Tie svojim deťom vštepujú zdravý vzťah k jedlu a povzbudzujú ich pozitívnym spôsobom. Je na rodičoch, aby svojim deťom vštepovali zdravé myslenie, najmä pokiaľ ide o jedlo. Rodičia by mali svojim deťom ponúkať bezpodmienečnú podporu, povzbudzovať ich tými najpozitívnejšími spôsobmi a zvyšovať ich sebadôveru.     

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.