3 nenápadne techniky, ktorými vás ovplyvňujú reklamy a sociálne médiá

745

Určite si už niekedy všimol, že reklamy a médiá majú na nás veľký vplyv. Niekedy nás dokážu presvedčiť k nákupu určitého produktu, inokedy nás ovplyvnia v našom názore na určitú tému. Ako to však robia? Čítaj ďalej a dozvieš sa o manipulácii mysle prostredníctvom reklám a médií.

Ako funguje manipulácia mysle?

Manipulácia mysle sa zvykne uskutočňovať prostredníctvom rôznych techník, ktoré majú za cieľ ovplyvniť naše správanie, postoje alebo názory. Reklamy a médiá používajú rôzne metódy na to, aby získali našu pozornosť a vzbudili v nás isté emócie. Niektoré z týchto techník sú napríklad:

a remote control sitting in front of a television
Zdroj: Unsplash/Pinho

1. Využívanie emócií

Reklamy a médiá často využívajú emócie, aby nás presvedčili k nákupu určitého produktu alebo aby nám vzbudili určitý názor na určitú tému. Emócie ako strach, závisť alebo túžba sú často využívané, aby nás presvedčili k určitému konaniu.

2. Vytváranie skreslených predstáv

Reklamy a médiá sa často snažia vytvoriť skreslené predstavy o určitých produktoch alebo udalostiach, aby nás presvedčili k ich kúpe alebo aby ovplyvnili náš názor na nejakú tému. Tieto skreslené predstavy môžu byť napríklad vytvorené prostredníctvom vybraných informácií alebo manipulatívnym jazykom.

3. Vytváranie ilúzie kontroly

Reklamy a médiá sa často snažia vytvoriť ilúziu, že máme kontrolu nad určitými situáciami alebo produktmi. To nás potom presviedča k nákupu alebo k tomu, aby sme prijali určité názory. Napríklad v kine máte na výber z troch veľkostí pukancov. Malé, stredné a veľké. Stredné sú len o o niekoľko centov lacnejšie a tak vás donútia kúpiť si tie väčšie a drahšie. Je vám to známe? 

woman in gray turtleneck long sleeve shirt
Zdroj: Unsplash/Uday Mittal

Ako nás ovplyvňujú reklamy a médiá?

Reklamy a médiá majú na nás veľký vplyv, pretože nám poskytujú informácie, ktoré nás ovplyvňujú. Ich správy nám poskytujú informácie o produktoch, službách a udalostiach, ktoré nás potom ovplyvňujú v našom správaní a rozhodnutiach. Často nás ovplyvňujú tak, že nás presviedčajú, že určitý produkt alebo názor je lepší alebo žiaduci. Používajú rôzne techniky, aby nás presvedčili a manipulovali nami, a tým ovplyvňujú naše rozhodnutia.

Aké techniky to sú?

Jednou z techník, ktoré reklamy a médiá využívajú, je personalizácia obsahu. Na základe nášho správania na sociálnych sieťach a na internete, získavajú informácie o našich záujmoch, preferenciách a chovaní. Tieto informácie potom používajú na prispôsobenie reklám a obsahu, ktorý sa zobrazuje na našich stránkach a v aplikáciách. To má za následok, že sme vystavení reklamám, ktoré sú pre nás relevantné a zaujímavé, a tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že na ne klikneme.

iphone xs on white table
Zdroj: Unsplash/Nik

Ďalšou technikou je sociálny dôkaz. Reklamy a médiá nám ukazujú, že určitý produkt alebo služba je populárna alebo obľúbená medzi našimi priateľmi alebo spoločnosťou. Tým nás presviedčajú, že by sme mali mať aj my tento produkt alebo službu a že by sme mali byť súčasťou skupiny, ktorá ho má.

Reklamy a médiá používajú aj techniku autority. To znamená, že v reklame sa používa autoritatívna postava, ktorá nás presviedča, že určitý produkt alebo služba je skutočne kvalitná a spoľahlivá. Túto techniku často využívajú aj v spravodajstve, keď citujú odborníkov alebo politikov, ktorí majú autoritu v danej oblasti. Tým nás ovplyvňujú v našom názore na určité témy alebo rozhodnutiach.

woman in green jacket standing near building during daytime
Zdroj: Unsplash/ Colin Lloyd

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.