5 varovných signálov, že vás manipuluje

4698

Manipuláciu, v akejkoľvek forme, je ťažké všimnúť. Špeciálne, ak sa jedná o emočnú manipuláciu. Najmä pokiaľ ide o partnerské vzťahy, obeť manipulácie o tom nemá ani len tušenie. Iba sa trápi a nevie, čo sa deje. V niektorých prípadoch to manipulátor nerobí schválne. Je to proste v ňom a nevie si pomôcť. Horšie je, keď je to robí schválne a je si toho plne vedomý. Nie je to obmedzené iba na mužov, ženy manipulujú tiež a veľa. Základom je, prísť na to, že sa vám to deje a skúsiť sa spod takéhoto vplyvu dostať. Existuje množstvo štúdií a odborných článkov, my vám však prinášame 5 varovných signálov, ktoré by ste si mali všímať.

Emočné vydieranie

3 67
Zdroj: canva

Je to jedna z najviac používaných techník manipulácie. Niekedy to dokážu byť iba úplne drobnosti, ktoré si nik ani nevšimne. Ani vám nejako extra neublížia. Keď ide o vaše emócie a najmä tie najsilnejšie, tak vás manipulátor zatlačí do kúta a dosiahne všetko, čo potrebuje. Používa často vašu vinu a výčitky svedomia, vyhráža sa, že vás nechá a podobne.

Hrá sa na obeť

4 39
Zdroj: canva

Všetko zlé, čo sa v ich živote deje, je vaša vina. Aj keď je nad slnko jasnejšie, že chybu spravil váš partner alebo partnerka, vinu hodí na vás. Otočí to tak, že to spravil kvôli vám. Že vy ste ho k tomu donútili. Všetko o čo sa v živote snaží a robí, je iba kvôli vám. Aby ste mali krásny život. Z pohľadu manipulátora, on robí všetko správne a stará sa o vás a váš vzťah. Za všetky negatívne veci, ale môžete vy. Príde vám to povedomé?

Pasívna agresivita

5 45
Zdroj: canva

Správanie takéhoto typu nikdy nie je priame. Preto je veľmi ťažké ho odlíšiť alebo si ho všimnúť. Keď ste vo vzťahu s pasívne-agresívnou osobou, málokedy sa dozviete, čo vlastne naozaj vo veci. Čo toho človeka štve skutočne. Namiesto toho, aby si to s vami vydiskutoval a riešil to ako dospelý človek, bude na vás nahnevaný bezdôvodne. Bude vám to sťažovať na každom kroku. Aj keď sa budete snažiť prísť na to, čo sa deje, vždy vás odkloní a zamotá do svojich manipulatívnych hier.

Využíva váš strach

6 35
Zdroj: canva

Ak je to skutočný manipulátor, zameria sa na to, aby každým dňom znižoval vaše sebavedomie a chce docieliť to, aby ste o sebe neustále pochybovali. Pokiaľ je veľmi skúsený, vie veľmi rýchlo odhaliť veci, v ktorých si nie ste istí alebo sa ich bojíte. Všetko tieto poznatky postupne využíva proti vám. Aby veci fungovali, tak ako si to praje, nemôže si dovoliť aby ste boli sebavedomým a silným človekom. Vtedy by s vami totiž nepohol. Každá drobnosť môže byť v tomto prípade použitá proti vám. A nakoniec mu uveríte. Uveríte tomu, že nedokážete robiť svoje vlastné rozhodnutia a že je lepšie, keď ste 100% v jeho rukách. Nie je to nič príjemné. Keď to zájde do úplnej krajnosti, človek úplne stratí samého seba. Potom je veľmi ťažké vrátiť sa späť.

Zahráva sa s vami

7 33
Zdroj: canva

Zahráva sa s vašou mysľou, s vaším správaním, s vaším bytím. Dostanete sa do bodu, keď neviete, čo je pravda a čo vám iba vsugeroval. Títo ľudia to perfektne vedia so slovami a sú to skvelí stratégovia. Preto vedia presne, kedy majú udrieť, aby to malo na vás ten najväčší možný účinok. Nie je to len o tom, že vám bude iba klamať alebo zahmlievať. Kombinuje úplne jednoduché veci, ktoré vám podá tak, že ste neskutočne zmätení. Keď ho konfrontujete, tak iba mávne rukou a povie, že si veci predstavujete vo svojej hlave a že to tak vôbec nie je.

Všetky z vyššie uvedených signálov sú veľmi nebezpečné. Uistite sa však, že je to skutočne tak, kým začnete podnikať kroky.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.