Klamstvá Matky Terezy a ďalšie prekvapivé zaujímavosti a fakty o jej živote – Aká bola naozaj?

32834

Napriek tomu, že bola Matka Tereza vyhlásená v roku 2003 za svätú, mala od svätosti v niektorých ohľadoch ďaleko. V skutočnosti sa ani nevolala Tereza, ale jej meno bolo Anjeze Gonxhe Bojaxhiu a pocházala z Albánska. Napriek tomu, že za celý svoj život vykonala množstvo dobrých skutkov, zachránila veľa životov, niektoré fakty z jej vlastného života odhaľujú aj jej inú tvár.

flickr.com,
@Peta_de_Aztlan, CC BY 2.0

Ukradnuté peniaze od chudobných

Matka Tereza je celosvetovo známa pre jej dobrotu a nezištnú pomoc chudobným ľuďom. Na druhej strane sa bližšie poznala s diktátorom Jean-Claude Duvalierom a prijala od neho peniaze ukradnuté od chudobých obyvateľov Haiti. Duvalier okradol Haiťanov o celé milióny a tie mu zabezpečili možnosť viesť nadmieru pohodlný život. Len na svoju prepychovú svadbu minul viac ako 2 milióny. Taktiež profitoval z obchodovania s drogami a predaja častí tiel zosnulých Haiťanov.

Matka Tereza a Charles Keating

Duvalier nebol jediný zlodej, s ktorým si Matka Tereza podala ruku. Ak vám pri vyslovení mena Charles Keating stúpa tlak, máte na to dobrý dôvod. Bol to najznámejší bankér, ktorý okrádal platcov daní v Spojených Štátoch Amerických. Čiastka jeho krádeže sa vyšplhali na neuveriteľné 3 miliardy, a to behom 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia. Matke Tereze daroval 1,25 milióna a požičal jej svojé vlastné tryskáčové lietadlo. Keating bol neskôr obvinený štátnym aj federálnym súdom z viacerých zločinov, medzi nimi aj z ilegálnych obchodov, podvodov a konšpirácie. Matka Tereza žiadala zrušiť jeho odsúdenie a odmietla peniaze vrátiť.

Kam zmizli všetky peniaze?

Čo urobila s peniazmi zostáva otázkou. Jej zdravotné strediská a hospice boli v príšerných hygienických podmienkach, zdravotná starostlivosť nepostačujúca. Pacienti v terminálnych štádiách choroby neboli ani len oddelení od tých, ktorým sa ešte dala poskytnúť liečba. Matka Tereza taktiež nahovárala svojich pracovníkov, aby umierajúcich krstili bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie.

Wikimedia Commons, public domain, U.S. National Archives and Records Administration

Potrat? Za žiadnych okolností!

Fundamentalizmus Márie Terézie sa skrýval za myšlienkou kresťanstva. Sama vyhlasovala, že potrat je najväčším nepriateľom mieru vo svete a bola proti interupcii i v prípadoch ako znásilnenie či incest.

Obhajovanie kňaza pedofila

Takisto zarážajúcim faktom z jej života bola jej snaha o obhajobu pedofilného kňaza Donalda McGuira. Bol odsúdený za znásilňovanie detí a ona pre neho napriek týmto hrozným faktom žiadala milosť a jeho návrat do funkcie.

Odklon od cirkvi na smrteľnej posteli

Najväčšou iróniou tohoto všetkého je záver jej života. Matka Tereza pred svojou smrťou prestala veriť vo fundamentalizmus, ktorý viedla, i v cirkev, ktorej celý život slúžila. Po jej smrti sa našli listy adresované Vatikánu, ktoré odhaľovali a dokazovali stratu viery v cirkev i náboženstvo, ktoré sa snažila skrývať. Matka Tereza napísala: „Za čo bojujem? Ak nie je Boh, neexistuje ani duša. Ak nie je duša, tak, Ježis, ani Ty nie si skutočný.“

matka tereza
Zdroj: Wikimedia Commons

Pozitívne zaujímavosti zo života Matky Terezy

Niet pochýb, že Matka Tereza urobila aj mnoho pozitívnych skutkov. Nižšie sa dozviete aké to boli.

 1. Jej pôvodné meno Anjeze Gonxhe Bojaxhiu má zaujímavý význam. Anjeze znamená v albánčine kvetinka.
 2. Väčšinu života pomáhala chudobným. Napriek tomu ona sama sa narodila do pomerne bohatej rodiny, ktorá vlastnila dva domy. V prípade, ak by si zvolila iný život, bola by finančne zabezpečená.
 3. Takmer celý život prežila Matka Tereza v Indii. Pricestovala sem v roku 1929, keď mala iba 19 rokov. Ako sama povedala: „Podľa pôvodu som Albánka, podľa občianstva Indka, podľa viery katolíčka.″
 4. Skôr ako pricestovala do Indie, žila istý čas v Írsku, aby sa naučila po anglicky. Vtedy mala 18 rokov. Potom, ako odišla do Indie, už nikdy nevidela svoju sestru ani mamu.
 5. V roku 1946 sa jej prihovoril Ježiš a vyzval ju k tomu, aby prestala pracovať ako učiteľka a začala pomáhať chorým ľuďom v najchudobnejších oblastiach Kalkaty – slumoch.
 6. Keď pracovala Matka Tereza ako učiteľka, nemala žiadne vybavenie a ani pomôcky na vyučovanie. Často jej ako tabuľa poslúžila obyčajná kopa špiny a prachu, do ktorej paličkou písala. Takto učila detí čítať a písať.
 7. V roku 1982 zachránila 37 detí z nemocnice počas vojny v Bejrúte. Na chvíľu dohodla pokoj zbraní medzi Izraelom a Palestínou, aby mohla spolu s pracovníkmi z Červeného kríža prejsť cez vojnovú zónu a evakuovať detských pacientov zo zničenej nemocnice.
 8. Počas života vyslovila mnoho múdrych viet, ktoré sú dodnes citátmi. „Robte obyčajné veci s neobyčajnou láskou.″ „Ak posudzujete ľudí, nemáte čas na to, aby ste ich milovali.″
 9. Matka Tereza sa v prieskumoch verejnej mienky v USA osemnásťkrát umiestnila medzi desiatimi najobdivuhodnejšími ženami.
 10. Matka Tereza a princezná Diana boli priateľky. Ich posledné spoločného stretnutia v roku 1997 v New Yorku sa spoločne modlili a ruka v ruke sa prechádzali po uliciach. O niekoľko týždňov obe zomreli. Diana tragicky zahynula 31. augusta a Matka Tereza zomrela o päť dní neskôr.
 11. Počas jej humanitárnej činnosti sa niekoľkokrát zranila a trpela vážnymi chorobami. Prekonala ťažký zápal pľúc, maláriu, dva srdcové infarkty a zlomila si kľúčnu kosť.

 

 

zdroj1 zdroj2

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

9 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Reakcia na článok
1. apríla 2017 16:32

Tvrdiť, že matka Tereza sa ani nevolala Tereza, keď každý vzdelanejší človek vie, že zasvätené osoby si po vstupe do rehole vyberajú meno – tak ako aj pápež František bol pokrstený menom Jorge Mario- je ozaj trochu prihlúple…Ďaľej že ,,príjmala ukradnuté peniaze“ -Ak vám niekto v núdzi daruje peniaze- viete povedať, či sú kradnuté, alebo nie?+videli ste snáď že by si za tie peniaze kupovala Chanel kabelky, skúste si pozrieť fotky v akých podmienkach pracovala- alebo zistiť koľlko toho vybudovala a koľko hladných nakŕmila -potom zrejme prídete aj na to, kde sú tie peniaze. To s tým obhajovaním kňaza pedofila- áno sú aj takí kňazi -no poznám prípady ktoré sú celkom vymyslené a kňazi sú často neprávom obvinení- a keďže poznám skutky matky Terezy – myslím, že by určite neobhajovala niekoho neprávom. Názov odseku ,,Odklon od cirkvi na smrteľnej posteli“- vôbec neodzrkadluje pravdu-matka sa od cirkvi nikdy neodlkonila, aj keď to, čo ste citovali z listu je pravdivé, ale to podobné-ako keby ste napísali že v Biblii stojí: ,,Niet Boha“ (no celý text znie: ,,Niet Boha, BLÁZON POVEDAL) ..Keď idete písať článok-prvou fázou je zber informácií o téme a dôkladné preštudovanie tématiky. Nabudúce skúste napísať článok bez preskočenia tejto fázy. (aj keď, súdiac podľa tohto článku, neodporúčam ďalej písať, možno skúste inú oblasť, v ktorej budete lepšia) Ale ak predsa budete písať, a nepreskočíte túto fázu, verím, že nenapíšete nejaký ďaľší výmysel, ale podáte objektívny odraz reality

olga
17. októbra 2017 12:12

Matku Terzu si velmi vazim ale o cirkvi ako takej velmi pochybujem.je viac skorumpovana ako politici.od Jezisovho kazania a zitia sa cirkev diametralne odlisuje nema to s Jezisom pomaly nic spolocne len sa tak hraju na neposkvrnenych ale ………takze neni vsetko cierne a biele

Hustoles
16. októbra 2017 11:51

Tento článok je vo všetkom, pravda ,študoval som toho viacej o matke Tereze a mozem povrdit ,ze je to pravda a je to velmi mierne napisane.

zzdenda
22. augusta 2017 13:19

Úplne verím tomuto článku , nik ma nepresvedčí , že to nie je presne takto v cirkvi.

Bordello
4. októbra 2017 13:32

Clanok je pravdivy a dokonca napisany velmi mierne.

David
6. mája 2017 17:52

Týmto článkom ma zaujímavý svet totálne sklamal a prestal byť pre mňa zaujímavý … sú to totálne pomýlené a prekrútené informácie … nerozumiem ako môže niekoho niečo také vôbec napadnúť a nie to ešte zverejniť … ak niekomu išlo o zhodenie matky Terezy alebo kresťanskej viery, tak to bol úbohý pokus … a ak to bola snaha podať zaujímavé „skutočnosti“ tak to absolútne nevyšlo.

Reakcia na cenzúru komentárov
1. apríla 2017 16:39

trápna cenzúra komentárov… múdry sa vedia poučiť, no hlupáka nepoučíš. Odporúčam vám zrušiť tento vymyslený článok, alebo aspoň akceptovať komentáre- v inom prípade sa obrátim vyššie. pravda raz vyjde najavo a s klamstvami ďaleko nezájdete.

Nika
31. marca 2017 23:25

Odpustte, ale z novinarov ako ste Vy , sa mi dviha zaludok. Co malo byt zmyslom clanku?

olga
17. októbra 2017 12:08
Odpovedať  Nika

neviem co bolo zmyslom tohto clanku ale som presvedcena o tom ze cirkev neni az tak bez poskvrny ako sa prezentuje Matku Terezu obdivujem do teraz ale o cirkvi ako takej velmi pochybujem pretoze pomaly nema nic spolocne s hodnotami co kazal Jezis su diametralne odlisne postoje skutky atd.mam pocit ze cirkev je viac skorumpovana ako politika.