Napriek tomu, že bola Matka Tereza vyhlásená v roku 2003 za svätú, mala od svätosti v niektorých ohľadoch ďaleko. V skutočnosti sa ani nevolala Tereza, ale jej meno bolo Anjeze Gonxhe Bojaxhiu a pocházala z Albánska. Napriek tomu, že za celý svoj život vykonala množstvo dobrých skutkov, zachránila veľa životov, niektoré fakty z jej vlastného života odhaľujú aj jej inú tvár.

flickr.com,
@Peta_de_Aztlan, CC BY 2.0

Ukradnuté peniaze od chudobných

Matka Tereza je celosvetovo známa pre jej dobrotu a nezištnú pomoc chudobným ľuďom. Na druhej strane sa bližšie poznala s diktátorom Jean-Claude Duvalierom a prijala od neho peniaze ukradnuté od chudobých obyvateľov Haiti. Duvalier okradol Haiťanov o celé milióny a tie mu zabezpečili možnosť viesť nadmieru pohodlný život. Len na svoju prepychovú svadbu minul viac ako 2 milióny. Taktiež profitoval z obchodovania s drogami a predaja častí tiel zosnulých Haiťanov.

Matka Tereza a Charles Keating

Duvalier nebol jediný zlodej, s ktorým si Matka Tereza podala ruku. Ak vám pri vyslovení mena Charles Keating stúpa tlak, máte na to dobrý dôvod. Bol to najznámejší bankér, ktorý okrádal platcov daní v Spojených Štátoch Amerických. Čiastka jeho krádeže sa vyšplhali na neuveriteľné 3 miliardy, a to behom 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia. Matke Tereze daroval 1,25 milióna a požičal jej svojé vlastné tryskáčové lietadlo. Keating bol neskôr obvinený štátnym aj federálnym súdom z viacerých zločinov, medzi nimi aj z ilegálnych obchodov, podvodov a konšpirácie. Matka Tereza žiadala zrušiť jeho odsúdenie a odmietla peniaze vrátiť.

Kam zmizli všetky peniaze?

Čo urobila s peniazmi zostáva otázkou. Jej zdravotné strediská a hospice boli v príšerných hygienických podmienkach, zdravotná starostlivosť nepostačujúca. Pacienti v terminálnych štádiách choroby neboli ani len oddelení od tých, ktorým sa ešte dala poskytnúť liečba. Matka Tereza taktiež nahovárala svojich pracovníkov, aby umierajúcich krstili bez ohľadu na ich náboženské presvedčenie.

Wikimedia Commons, public domain, U.S. National Archives and Records Administration

Potrat? Za žiadnych okolností!

Fundamentalizmus Márie Terézie sa skrýval za myšlienkou kresťanstva. Sama vyhlasovala, že potrat je najväčším nepriateľom mieru vo svete a bola proti interupcii i v prípadoch ako znásilnenie či incest.

Obhajovanie kňaza pedofila

Takisto zarážajúcim faktom z jej života bola jej snaha o obhajobu pedofilného kňaza Donalda McGuira. Bol odsúdený za znásilňovanie detí a ona pre neho napriek týmto hrozným faktom žiadala milosť a jeho návrat do funkcie.

Odklon od cirkvi na smrteľnej posteli

Najväčšou iróniou tohoto všetkého je záver jej života. Matka Tereza pred svojou smrťou prestala veriť vo fundamentalizmus, ktorý viedla, i v cirkev, ktorej celý život slúžila. Po jej smrti sa našli listy adresované Vatikánu, ktoré odhaľovali a dokazovali stratu viery v cirkev i náboženstvo, ktoré sa snažila skrývať. Matka Tereza napísala: „Za čo bojujem? Ak nie je Boh,  neexistuje ani duša. Ak nie je duša, tak, Ježis, ani Ty nie si skutočný.“

zdroj

Zanechať komentár

5 Komentáre on "Klamstvá Matky Terezy a ďalšie prekvapivé fakty o jej živote"

Upozorniť
avatar
Zoradiť:   nové | najstaršie | Najlepšie hodnotené
Reakcia na článok
Anonym
Reakcia na článok
Tvrdiť, že matka Tereza sa ani nevolala Tereza, keď každý vzdelanejší človek vie, že zasvätené osoby si po vstupe do rehole vyberajú meno – tak ako aj pápež František bol pokrstený menom Jorge Mario- je ozaj trochu prihlúple…Ďaľej že ,,príjmala ukradnuté peniaze” -Ak vám niekto v núdzi daruje peniaze- viete povedať, či sú kradnuté, alebo nie?+videli ste snáď že by si za tie peniaze kupovala Chanel kabelky, skúste si pozrieť fotky v akých podmienkach pracovala- alebo zistiť koľlko toho vybudovala a koľko hladných nakŕmila -potom zrejme prídete aj na to, kde sú tie peniaze. To s tým obhajovaním kňaza pedofila-… Read more »
zzdenda
Anonym
zzdenda

Úplne verím tomuto článku , nik ma nepresvedčí , že to nie je presne takto v cirkvi.

Reakcia na cenzúru komentárov
Anonym
Reakcia na cenzúru komentárov

trápna cenzúra komentárov… múdry sa vedia poučiť, no hlupáka nepoučíš. Odporúčam vám zrušiť tento vymyslený článok, alebo aspoň akceptovať komentáre- v inom prípade sa obrátim vyššie. pravda raz vyjde najavo a s klamstvami ďaleko nezájdete.

David
Anonym
David

Týmto článkom ma zaujímavý svet totálne sklamal a prestal byť pre mňa zaujímavý … sú to totálne pomýlené a prekrútené informácie … nerozumiem ako môže niekoho niečo také vôbec napadnúť a nie to ešte zverejniť … ak niekomu išlo o zhodenie matky Terezy alebo kresťanskej viery, tak to bol úbohý pokus … a ak to bola snaha podať zaujímavé “skutočnosti” tak to absolútne nevyšlo.

Nika
Anonym
Nika

Odpustte, ale z novinarov ako ste Vy , sa mi dviha zaludok. Co malo byt zmyslom clanku?

wpDiscuz