Monolity fungujú ako hodiny, kalendár a kompas. Prezývajú ich „Americký Stonehenge“ a ich pôvod je naozaj tajomný

1010

Elbert County – vidiecka oblasť v štáte Georgia je posledným miestom, kde by ste očakávali niečo úžasné a tajomné. Monolity prezývané „Americký Stonehenge“ vám však dokážu opak. Päť žulových dosiek s hmotnosťou nad 20 ton je umiestnených do hviezdicového vzoru. Na vrchu stavby je ešte kamenná doska. O monolitoch sa vie veľmi málo, ale jedna vec je istá, že tam boli umiestnené, aby viedli ľudstvo po apokalypse. Na týchto kameňoch je napísaný text v ôsmich rôznych jazykoch. Je to zaujímavá stavba, ktorá si zaslúži pozornosť.

Foto od flickr

Nikto nevie, kto vytvoril túto konštrukciu, a tak existuje množstvo dohadov i nevyjasnených skutočností. V roku 1979 istý človek vystupujúci pod pseudonym „R.C. Christian“ kontaktoval spoločnosť Elberton Granite Finishing Company a poveril ich výstavbou tejto stavby. Vysvetlil im, že chce, aby štruktúra slúžila ako hodiny, kalendár a kompas a mala by byť dostatočne robustná, aby odolala každej katastrofe. Poskytol mierkový model a desať strán vyplnených špecifikáciami. Spoločnosť tvrdila, že stavba bude vyžadovať špeciálne nástroje a konzultantov, no projektu sa ujali.

Anonymný muž povedal spoločnosti, aby nikdy nezverejnila jeho totožnosť ani totožnosť skupiny, ktorú zastupoval. Podľa zmluvy bola spoločnosť zo zákona povinná zničiť všetky plány a zadržať všetky informácie týkajúce sa výstavby. Stavba bola nakoniec dokončená v roku 1980 a Guidestones boli postavené na neúrodnom poli, približne 144 km východne od Atlanty. Tajomný Christian kúpil pozemok od Wayne Mullinexa, majiteľa farmy, ktorému udelil doživotné právo pásť dobytok na mieste. Neskôr sa pamiatky a okolitého polia ujala Elbert County.

Foto od flickr

Päť dosiek je usporiadaných astronomicky. Na západ od pamätníka nájdete kamennú tabletu, ktorá podrobne popisuje účel a históriu Guidestones. Štruktúra slúži ako hodiny, kompas a kalendár. Je tam jeden z najkomplexnejších astronomických prvkov. V skutočnosti musela spoločnosť Elberton Granite Finishing Company najať astronóma, aby im pomohol udržať presnosť. Orientácia štyroch vonkajších kameňov označuje lunárny deklinačný cyklus, ktorý sa vyskytuje každých 18,6 rokov. Stredný stĺp má uhlovú dieru, cez ktorú môžete vidieť severnú hviezdu. Prostredníctvom stredového stĺpika je vyrezaná štrbina a dokonale sa prispôsobuje rovnodennostiam a slnovratom. Každý deň v poludnie prechádzajú slnečné lúče cez 22 mm otvor, ktorý je umiestnený v kameni. Keď svetlo svieti na strednom kameni, ukazuje to deň v roku.

Štruktúra je takmer 6 metrov vysoká. Záhadná pamiatka poskytuje pokyny týkajúce sa obnovy civilizácie v dôsledku apokalypsy. Pokyny sú napísané v ôsmich jazykoch: angličtina, ruština, tradičná čínština, arabčina, hebrejčina, hindčina, svahilčina a španielčina. Môžete tiež vidieť pokyny napísané v zaniknutých jazykoch, ako sú egyptské hieroglyfy a starogréčtina.

Foto od flickr

Odkazy sú nasledujúce:

„Udržujte populáciu na hranici 500 000 000 ľudí a vo večnej rovnováhe s prírodou.“
„Zlepšujte kondíciu a rozmanitosť.“
„Spojte ľudstvo živým novým jazykom.“
„Nech vládne vášeň – viera – tradícia a všetky veci s rozumom.“
„Chráňte ľudí a národy spravodlivými zákonmi a spravodlivými súdmi.“
„Nech všetky štáty rozhodujú o vnútornom riešení vonkajších sporov na svetovom súde.“
„Vyhnite sa drobným zákonom a zbytočným úradníkom.“
„Vyvážte osobné práva so sociálnymi povinnosťami.“
„Pravdivá cena – krása – láska – hľadanie harmónie s nekonečnosťou.“
„Nebuď rakovinou zemi, nechaj priestor prírode.“

 

Guidestones sa stretli s kontroverziami a kritikou najmä kvôli správam, ktorú poskytujú. Aj keď sú niektoré usmernenia chvályhodné a vznešené, iné sú dosť problematické. Napríklad, všetci by sme mohli mať úžitok zo spravodlivých zákonov a zjednotenejšej spoločnosti. Aby sme si však udržali populáciu tvoriacu 500 000 000 ľudí, ako je tam napísané, museli by sme odstrániť viac ako 90% populácie Zeme. Je pravda, že naša planéta je extrémne preľudnená a za posledných päť desaťročí sa počet obyvateľov Zeme takmer zdvojnásobil. Vyvoláva to množstvo problémov, ktoré je potrebné nejakým spôsobom riešiť, no určite nie vyhladzovaním ľudí. Guidestones boli navrhnuté tak, aby pôsobili ako akýsi „vek rozumu“. Niektorí ich však nazývajú diablovo dielo, zatiaľ čo iní to považujú za okultné hnutie.

Foto od flickr

V priebehu rokov bolo, samozrejme, toto dielo vystavené vandalizmu a nespokojnosti. Napríklad v roku 2008 boli na kamene namaľované graffiti nesúce heslo „Smrť novému svetovému poriadku“.

 

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre