More na Faerských ostrovoch opäť zmenilo farbu na červenú, konal sa totiž kontroverzný lov veľrýb

3109

Obyvatelia Faerských ostrovoch aj tento rok organizovali ich stáročnú tradíciu, ktorá sa však mnohým ochrancom ani bežným milovníkom zvierat nepáči a čoraz viac ľudí je za jej zrušenie. Každý rok je totiž zvykom uloviť a zabiť niekoľko stoviek veľrýb, pričom farba vôd sa okamžite zmení na červené more.

Foto od wikimedia

Veľryby boli počas letnej migrácie nasmerované k brehu Torshavnu, čo je hlavné a najväčšie mesto Faerských ostrovov. Spoločnosť Blue Planet Society odhaduje, že zavraždili spolu až 130-150 veľrýb a 10-20 delfínov. Od začiatku roka 2019 bolo na týchto ostrovoch zabitých približne 500 veľrýb. Podľa Sea Shepherd, takýto lov trvá celé hodiny. Rybári ulovia nevinné zvieratá a pritiahnu ich až na breh. Každoročná zabíjačka však vyvolala v posledných rokoch veľké množstvo kontroverzií a znesie sa na túto tému stále viac kritiky. Výzvy na zákaz lovu delfínov a veľrýb v Japonsku aj na Faerských ostrovoch pokračujú, pričom kampaň Blue Planet Society prijala už viac ako 260 000 podpisov na svojej internetovej petícii. Chcú, aby sa s týmto zvykom raz a navždy skončilo.

Miestni obyvatelia však obhajujú svoje právo v tejto tradícii pokračovať. Nevidia dôvod, prečo by mali prestať s takýmto starým zvykom. Obyvatelia Faerských ostrovoch jedli veľryby už od doby, kedy sa tam prvýkrát usadili. Dnes, tak ako aj v minulosti, je táto aktivita prístupná pre verejnosť a zároveň dobre organizovaná, pričom ju regulujú vnútroštátne právne predpisy. Záznamy o všetkých lovoch veľrýb sa uchovávajú už od roku 1584 a tento zvyk sa považuje za trvalo udržateľný, keďže vo východnej severoatlantickej oblasti žije okolo 778 000 veľrýb. Z toho približne 100 000 kusov pláva v blízkosti ostrovov, pričom ročne sa uloví v priemere 800 veľrýb.

Foto od wikimedia

Orgány verejného zdravotníctva však varovali, že konzumácia mäsa môže predstavovať zdravotné riziko, a to v dôsledku vysokých úrovní ortuti a organicky znečistených látok, ktoré sú uvoľňované do životného prostredia a na svedomí to má priemysel. Tieto toxické prvky často končia v žalúdkoch zvierat. Konzumácia takýchto potravín nepriaznivo vplýva na intelektuálny a neurologický vývoj ľudí, ale môže tiež oslabovať imunitný systém.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre