Muža chytili pri pokuse prepašovať vajíčka papagája, keď sa vyliahli na letisku

1424

Prevádzača chytili v Miami pri pokuse previezť 29 vajec papagája amazonského z Nikaraguy na Taiwan.

Pri prezeraní tašiek cestujúcich na medzinárodnom letisku v Miami, americkí úradníci colnej správy a ochrany hraníc zrazu počuli zvláštny zvuk: štebotanie. Policajti sa pozreli bližšie a zistili, že muž pašuje vajíčka papagájov. Zistili, že vajcia sa začali liahnuť.

red lored amazon parrot
zdroj: National Audubon Society

Podľa agentúry Associated Press bol pašerák, čínsky štátny príslušník menom Szu Ta Wu, zastavený na kontrolnom stanovišti, keď sa pokúšal zmeniť lety medzi Managuou, Nikaraguou a Taiwanom. Americkí úradníci colnej správy a ochrany hraníc ho požiadali, aby vysvetlil zvuk vychádzajúci z jeho batožiny a Wu odhalil vajce. Pri bližšom skúmaní policajti objavili ďalšie dve desiatky vajec – a zistili, že sa začali liahnuť. Celkovo mal Wu so sebou 29 vajec. Priznal, že nemal dokumentáciu na prepravu vtákov a tvrdil, že za ich prepravu z Nikaraguy na Taiwan mu zaplatil priateľ. Medzitým sa policajti ponáhľali zachrániť vtáky, z ktorých sa začalo liahnuť sedem ďalších.

hatchlings
zdroj: Florida International University

Kuriatka, a tiež ešte nevyliahnuté vajcia, boli umiestnené do starostlivosti nadácie Rare Species Conservatory Foundation (RSCF), ktorá je spojená s Florida International University (FIU). „V tom momente sme vyrazili na preteky,“ povedal pre agentúru AP Paul Reillo, profesor medzinárodnej univerzity na Floride a riaditeľ nadácie. „Máme všetky tieto vajcia, kurčatá sa liahnu, inkubátor beží a kým bolo všetko povedané a urobené, vyliahlo sa nám 26 z 29 vajec a 24 z 26 mláďat prežilo.“ Reillo dodal: „Nie je ľahké zostaviť skupinu toľkých vajíčok, ktoré sa zosynchronizujú so všetkými vyliahnutými približne v rovnakom čase. Celkový čas, ktorý uplynul od prvého do posledného vyliahnutia, bol iba 10 dní.“

Spočiatku nikto nevedel, aké vtáky Wu pašoval. Wu tvrdil, že nevie, čo sú zač. Vyliahnuté mláďatá nemajú perie, čo sťažovalo Reillovi a ostatným ich identifikáciu. Nakoniec testovali DNA zo škrupín vtáčích vajec. Zistili, že papagáje sú dvoch druhov: Amazoňan žltotylý a Amazoňan žltolíci. Podľa vyhlásenia FIU sú papagáje amazoňany žltohlavé ohrozené a ich medzinárodný obchod je zakázaný, no ich krása a inteligencia ich radí medzi vtáky, s ktorými sa najčastejšie obchoduje. Tieto vtáky boli vylovené priamo z hniezd.

paul reillo and birds
zdroj: Florida International University

„Sú to ľuďmi vychované mláďatá,“ povedal Reillo pre agentúru Associated Press. „Nikdy nevideli mamu a otca; od vyliahnutia ich vychovávame my.“ Zdá sa, že papagájom sa zatiaľ darí.

Keď sa ľudia priblížia k ich klietkam, kývajú hlavami a štebotajú. Čoskoro prejdú na stravu pozostávajúcu z granúl a ovocia a očakáva sa, že začnú lietať. Reillo však varuje, že ich mohol postihnúť iný osud. „Prevažná väčšina týchto prípadov obchodovania sa končí tragédiou,“ povedal. „Skutočnosť, že kurčatá sa vyliahli prvý deň jeho cesty z Managuy do Miami, hovorí, že je mimoriadne nepravdepodobné, že by niektoré z nich prežilo, keby sa skutočne dostal až do cieľa na Taiwane. To by bolo ďalších 24 až 36 hodín cesty.“

Jeho ďalšou úlohou je nájsť vhodný domov pre papagáje, ktoré sa môžu dožiť až 70 rokov. Pravdepodobne nebude možné vrátiť ich domov do Strednej Ameriky, pretože boli ručne odchované a politické problémy by skomplikovali ich repatriáciu. „Papagáje žijú dlho. Sú to vnímajúce stvorenia. Sú vysoko inteligentní, veľmi spoločenskí a títo chlapci si zaslúžia šancu,“ povedal Reillo. „Otázka bude, kde skončia? Aká bude ich cesta? Je to len začiatok.“

baby parrots playing
zdroj: Florida International University

Budúcnosť papagájov je zatiaľ nejasná, ale úrady majú lepšiu predstavu o tom, čo čaká ich pašeráka. Wu sa priznal k pašovaniu voľne žijúcich živočíchov a hrozí mu až 20 rokov väzenia.

zdroj

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.