Mysleli si, že táto korytnačka už vyhynula. Po viac ako 100 rokoch ju však opäť objavili na Galapágoch

1021

Viac ako 100 rokov sa predpokladalo, že druh korytnačky s názvom Chelonoidis phantasticus už vyhynul. No našťastie tomu tak nie je. Galapágy sú známe tým, že tam prebývajú mnohé veľmi vzácne druhy zvierat, medzi ktoré patrí napr. sula červenonohá, tučniaky, druh plaza s názvom microlophus, morský lev a predtým aj mnohé druhy obrovských korytnačiek. Na ostrovoch kedysi žilo 14 druhov obrovských korytnačiek, z čoho sú najmenej tri druhy vyhynuté a mnohé ďalšie ohrozené.

Foto od youtube

Ekvádorské ministerstvo životného prostredia však nedávno vo svojom vyhlásení uviedlo, že na ostrove Fernandina sa objavila samica korytnačky s odborným názvom Chelonoidis phantasticus. A odhaduje sa, že toto zviera má viac ako 100 rokov. Je to zároveň jedinečný druh korytnačky daného ostrova, preto teraz musia vedci vykonať genetické testy, aby s určitosťou potvrdili, že znovuobjavená korytnačka je skutočne z daného druhu. Za týmto účelom bude prevezená do chovného centra na ostrove Santa Cruz.

galapagos fotografia
Foto od PublicDomainPictures

Ešte pozitívnejší fakt je, že odborníci sa domnievajú, že na danom ostrove žije ešte viac vzácnych druhov korytnačiek. „To nás nabáda k tomu, aby sme posilnili naše plány hľadania a našli ďalšie korytnačky, ktoré by nám umožnili spustiť šľachtiteľský program. Ten je nevyhnutný pre zachovanie ohrozených druhov,“ povedal Danny Rueda, riaditeľ národného parku Galapágy.

Podľa oficiálnych záznamov bola táto vzácna korytnačka naposledy na ostrove Fernandina videná v roku 1906. Oficiálne je uvedená ako „kriticky ohrozená (pravdepodobne vyhynutá)“ na červenom zozname ohrozených druhov IUCN. V súčasnosti existujú iba dve skupiny obrovských korytnačiek na svete, z toho jedna skupina žije na Galapágoch a druhá na Aldabra Atoll v Indickom oceáne.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre