Mýty o starovekom Ríme – vyvrátené! Toto sa hovorí, no nie je to pravda.

1534

Ohľadom starovekého Ríma je natočených veľké množstvo filmov, ale veľa informácií v nich obsiahnutých je nepresných alebo nepravdivých. Je ťažké predstaviť si ako asi fungoval život a spoločnosť ľudí pred toľkými rokmi. Našťastie, existujú zachované rôzne pergameny, z ktorých máme možnosť čo to vyčítať.

Poďme sa preto spoločne pozrieť na zopár mýtov a uveďme si ich na pravú mieru. Niekedy totiž nie sú veci také ako sa na prvý pohľad zdajú a je potrebné nahliadnuť za oponu. Hlavne, keď sa snažíme skúmať históriu.

MÝTUS: Na námorných lodiach veslovali len otroci

Zdroj: youtube.com

Pravdou je, že Rimania si najímali vysoko kvalifikovaných ľudí z pomedzi bežných obyvateľov mesta, vôbec nie je pravda, že by sa jednalo prevažne o otrokov. Vyžadovali, aby boli pracovití, no na druhú stranu ich aj patrične ohodnotili – finančne.

Ako tento mýtus vznikol? V čase rozsiahlych bojov bola potrebná každá ruka, takže si nie zriedka najímali aj otrokov, išlo však len o stav núdze a otroci nemohli nahradiť učených mužov. Navyše, hneď ako sa situácia trochu upokojila a otroci neboli na lodiach potrební, stiahli ich naspäť. Ďalším možným dôvodom vzniku tohto mýtu boli filmy, kde sú zobrazovaní otroci, ktorí boli ešte aj bití bičom, aby podávali lepší výkon.

MÝTUS: Ich ctihodné sochy boli zámerne bielej farby

Zdroj James Kemp

Nielen Rimania, ale aj Gréci a Egypťania maľovali sochy rôznymi farbami – v praxi sa tento jav označoval ako polychrómia ( z gréckeho slova, ktoré znamená – veľa farieb). Vedci pri použití špeciálnej lampy videli viaceré vrstvy farebných náterov.

Ako je teda možné, že sa sochy javia biele? Môže za to, prirodzene, zub času. Po rokoch farba jednoducho vybledla, preto ľudia hneď začali predpokladať, že sochy boli už hneď po postavení natierané bielou farbou, čo, ako sa neskôr zistilo, nie je pravda. Počas renesancie začali umelci túto prax napodobňovať a stavali sochy biele. Na druhej strane uznajte, nie je biela akurátne elegantná?

MÝTUS: Rimania vždy nosili tógy

Zdroj: wikimedia common

Tógy boli najtypickejšie práve pre starých Rimanov, ale ani tí ich nenosili každý deň. Platilo ale pravidlo, že tógy mohli nosiť len rímski občania a boli vnímané ako šaty, ktoré poukazujú na postavenie – boli typicky slávnostné a teda sa prirodzene nepoužívali na každodenné nosenie. Vyjadrovali miesto v spoločnosti a obdiv, ktorý im mal byť venovaný.

Ak si však pozriete nejaký film z daného obdobia, budete vidieť, že Rimania chodia v tógach neustále, čo nie je pravda.

MÝTUS: Spoločnosť v starovekom Ríme prekypovala orgiami

Zdroj: wikimedia common

V skutočnosti existuje len veľmi málo dôkazov alebo podložených predpokladov o tom, že by sa v čase starovekého Ríma diali orgie, pri ktorým by sa v intímnostiach stretlo viac ľudí. Opäť platí, že sa tieto informácie šíria z filmového priemyslu, ktorému dosť možno podobné zobrazenie zarobilo viac peňazí.

Ďalším možným faktom je to, že vtedajší kresťania pociťovali hanbu a odsudzovali akékoľvek intímnosti, aj medzi dvoma ľuďmi, pretože ich považovali za skazené a chlípne. Ich cieľom bolo zobraziť toto obdobie ako semenište hriechu, pretože sa cítili morálne nad bežným fungovaním spoločnosti.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre