Na francúzskej pláži sa už takmer 40 rokov vyplavujú telefóny! V týchto dňoch konečne zistili, odkiaľ sa tam berú

5650

Garfield si získal srdcia ľudí po celom svete. Preslávil sa najmä svojou láskou k lasagnom a aj tým, že neznáša pondelok. To všetko je ale v rovine rozprávky alebo filmu. No je tu ďalšia vec – už takmer 40 rokov trápi jeho podobizeň pobrežie francúzskej pláže.

Ide o to, že plastové telefóny v podobe Garfielda už od roku 1980 pravidelne vyplavuje na pobreží Iroise v Bretónsku. Doteraz netušili prečo, no dôvod sa napokon v týchto dňoch podarilo zistiť. „Naša asociácia funguje už 18 rokov a tieto oranžové telefóny sme tam nachádzali zakaždým, keď sme pláž čistili,“ povedala Claire Simonin, šéfka miestnej skupiny Ar Vilantsou. Členovia tejto skupiny stále predpokladali, odkiaľ sa tam tieto telefóny asi tak berú, no doteraz sa im to nepodarilo potvrdiť. Len nedávno však miestny farmár René Morvan upozornil na tento problém miestne noviny France Infothis, ktoré prišli s veľkým odhalením – všetok odpad vyplavuje z jaskyne, ktorá je nebezpečná a ťažko dostupná.

Foto od youtube

Podľa informácií tam kontajner s týmto nákladom ešte v 80. rokoch po veľkej búrke uviazol. Napriek tomu sa členovia skupiny rozhodli preskúmať záhadnú jaskyňu a skutočne tam náklad s ostatnými telefónmi našli. „Tajomstvo je odhalené,“ povedal dobrovoľník Ar Vilantsou – Dominique. „Našli sme náš poklad.“

Pri vstupe do jaskyne zahliadli niečo vyše 20 kompletných telefónov s elektronikou a drôtmi. Fabien Boileau, riaditeľ Iroise Marine Nature Park vo Finistere, sa vyjadril, že nemajú informácie o tom, odkiaľ tento prepravný kontajner vlastne pochádza ani ako sa tam dostal. Znečistenie našej planéty a najmä vôd plastami je jednou z najnaliehavejších environmentálnych tém v posledných rokoch. Podľa CBS News vedci predpovedajú, že do roku 2050 bude v mori viac plastov ako rýb, čo je skutočne hrozivé.

Vzhľadom k tomu, že jaskyňa je prístupná len pri odlive, odstránenie zvyšku telefónov môže byť veľmi ťažké. Nie je isté, koľko telefónov tam ešte po tých rokoch presne zostalo. Telefóny nie sú ani zďaleka prvé predmety, ktoré sa na pobrežiach záhadne vyplavujú. V priebehu rokov vyplavili oceánske a morské vody veľmi veľa podivných vecí.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre