Na Kokosových ostrovoch, ktoré obýva iba 500 ľudí vyplavilo takmer 240 ton odpadu!

861

Tak toto snáď ani nie je možné. Takéto hrozivé ničenie našej planéty je viac než trestuhodné. Na pobreží maličkých Kokosových ostrovoch vyplavilo obrovské množstvo odpadu. Presnejšie ide o viac ako 238 tón plastových predmetov.

Medzi odpadom sa našlo takmer jeden milión topánok a viac ako 370 000 zubných kefiek, ktoré vyplávali spolu s 400 miliónmi kusov plastov, ktoré v týchto dňoch vyplavilo na pobreží Kokosových ostrovoch nachádzajúcich sa v Indickom oceáne. Tieto maličké ostrovy obýva iba 500 ľudí a považujú sa za posledný „nepoškvrnený raj v Austrálii“. Od tohto kontinentu sú vzdialené 2 750 km.

Foto od youtube

Medzi odpadmi bol zväčša jednorazový spotrebný tovar, ako sú vrchnáky z fliaš, slamky, topánky či sandále. „Znečistenie plastami je teraz všadeprítomné, a to najmä v našich oceánoch. Takéto odľahlé ostrovy sú zväčša ideálnym miestom pre získanie objektívneho pohľadu na objem plastového odpadu, ktorý teraz „obieha“ okolo sveta,“ povedal Lavers v médiách. „Je čoraz naliehavejšie, aby sme konali podľa varovaní, ktoré sa k nám dostávajú,“ dodal.

Alarmujúce je najmä to, že toto množstvo odpadu je len odhad, keďže výskumníci nemali prístup na všetky ostrovy a vzorky boli odobraté do hĺbky iba 10 centimetrov. Napr. v roku 2017 odhalili na vzdialenom ostrove Henderson v Tichom oceáne najvyššiu hustotu plastového odpadu na celom svete. A takéto varovné signály prichádzajú každý rok. „Znečistenie našej planéty plastami je dobre zdokumentovaná hrozba pre voľne žijúce zvieratá, ale má to obrovský vplyv aj na ľudí,“ povedal zakladateľ ochranárskej organizácie Finger. „Jediným životaschopným riešením je znížiť výrobu a spotrebu plastov a zároveň zlepšiť odpadové hospodárstvo, aby sa tento materiál na prvom mieste nedostával do našich oceánov.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre