Na Novom Zélande žije iba 147 jedincov najväčšieho nelietajúceho papagája sveta, no tento rok sa to výrazne zmení

920

Najväčší nelietajúci druh papagája, ktorým je „kākāpo“, bol kedysi jeden z najbežnejších vtákov žijúci na Novom Zélande. Aj to sa však rokmi zmenilo a dnes tam žije už len okolo 147 dospelých jedincov, pričom pár rokov dozadu ich bolo ešte menej a hrozilo ich vyhynutie. Avšak, v týchto dňoch prišla radostná správa, z ktorej sú ochrancovia prírody nadšení. Tešia sa totiž z obrovského „baby boomu“.

Kedysi sa dokonca predpokladalo, že tento druh už vyhynul, až kým sa v 70. rokoch na ostrove nenašiel malý počet týchto jedincov. V priebehu nasledujúcich desaťročí sa ich populácia postupne zvyšovala, a to z 18 vtákov v roku 1977 na 50 vtákov v polovici 90. rokov.

Samica kākāpō rodí mláďatká len každé dva až štyri roky, keď stromy rimu produkujú ovocie v roku, ktorý je známy ako rok stožiarov. Posledný rok stožiarov bol v roku 2016 a práve vtedy sa zaznamenal len donedávna rekordný nárast papagájov – populácia tohto druhu stúpla o 34 jedincov. Tento mesiac však došlo k ďalšiemu prelomeniu rekordu, kedy počet narodených mláďat bol až 76, čo je viac ako dvojnásobok predchádzajúceho rekordného počtu mláďat. „Je to absolútne obrovské a skvelé,“ povedal Dr. Andrew Digby, vedecký poradca programu obnovy kākāpov ministerstva ochrany.

V Invercargille zriadili dočasné zariadenie na chov mláďat, ktoré pomáha starať sa o najzraniteľnejšie mláďatá a zároveň poskytuje ľuďom vzácnu príležitosť vidieť kākāpō predtým, ako sa vrátia do svojich domovov. „Kākāpō je kultúrnym pokladom pre všetkých novozélandských občanov a my sme nesmierne nadšení, že sa tento rok môžeme o svoj úspech podeliť s verejnosťou,“ povedal Bronis Jeynes.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre