Na stredozemnom ostrove Korzika bol objavený nový, doteraz nepoznaný druh mačky

882

Korzika je krásny ostrov, ktorý ponúka okrem jedinečnej prírody aj donedávna úplne neznámy druh mačky. Ide o akýsi mix mačky a líšky. Vyzerá takmer identicky, ako bežný domáci chlpatý miláčik, ale niečim sa predsa len líši.

Len nedávno sa podarilo vedcom oficiálne označiť nový druh mačky a odlíšili ho od ostatných. Zistilo sa však, že takýchto mačiek žije na ostrove iba 16, a preto sa odborníci snažia ochrániť ich. Chcú z nich urobiť chránené druhy. Tieto zvieratá dorastajú od hlavy po chvost do dĺžky až 90 cm, majú veľmi krátke fúzy, širšie uši a vyvinuté silné zuby, ktoré často prirovnávajú k psím zubom. Predné nohy a chvost sú pruhované.

Foto od youtube

Miestni ich nazývajú Ghjattu volpe. Hlavný environmentálny technik Národného úradu pre poľovníctvo a ochranu prírody – Pierre Bendetti, sa na danú tému vyjadril takto: „Sme presvedčení, že je to divoký prírodný druh, ktorý už nám bol známy síce skôr, ale doteraz ešte nebol vedecky identifikovaný, pretože je to mimoriadne nenápadné zviera s nočnými návykmi.“ Pierre ako milovník mačiek dodal, že sú to nádherné jedince.

Po niekoľkých rokoch pokusu oficiálne nájsť a odchytiť jednu z „nedolapiteľných“ mačiek sa to konečne podarilo, aj keď celkom nečakane, ešte v roku 2008. Odborníci sa potom pustili do skúmania a v roku 2012, keď otestovali ich DNA, tak sa ukázalo, že to nie sú celkom bežné mačky.Sú totiž geneticky celkom iné. Pierre, ktorý strávil ich skúmaním viac ako desaťročie, povedal: „Keď sa pozrieme na DNA, mohli by sme ju oddeliť od európskej divokej mačky. Má celkom blízko k africkej lesnej mačke, ale jej presná identita stále nie je jednoznačná.“

Aj napriek zistením skutočnostiam existuje stále niekoľko záhad okolo tohto stvorenia. Benedetti si myslí, že mačky tam mohli priniesť poľnohospodári ešte v roku 6 500 pred naším letopočtom. A ak by to bolo pravdou, tak by to znamenalo, že pôvod majú na Blízkom východe. Výskumníci ich nateraz očipovali, aby mohli získať čo najviac informácii pri ich štúdiu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre