Na vrchole bývalej uhoľnej bane vznikla najväčšia plávajúca solárna frama, ktorá dokáže poskytnúť energiu až 15000 domovom

714
Zdroj: YouTube

Čínske mesto Huainan je veľmi bohaté na uhlie. V roku 2008 tvorilo až pätinu uhoľný rezerv celej Číny.

Teraz sa toto mesto stalo domovom pre najväčšiu plávajúcu solárnu farmu. Bola postavená na vrchole bývalej uhoľnej bane, ktorá sa staja jazerom, pretože celú baňu zaplavila podzemná voda.

40 megawattová farma sa skladá zo 120 000 solárnych panelov a leží na ploche viac než 150 futbalových ihrísk. Investícia v hodnote $45 miliónov dolárov by mala zásobovať energiou až 15 000 domovov.

Samozrejme solárne farmy vo svete nie sú Žiadnou novinkou. Ale Čína zas a znova potvrdila, že rada posúva hranice, a to vo veľkom. Doteraz najväčšia solárna farma bola postavená v UK a jej kapacita vola 6,3 megawtttu.

http://gty.im/800065700

Postaviť plávajúcu farmu je pochopiteľne drahšie ako to postaviť na zemi, ale samozrejme to má svoje výhody. Využíva sa plocha, ktorá by inak využitá nebola a taktiež voda slúži ako prirodzené chladenie pre solárne panely. Ďalšou výhodou je to, že sa voda odparuje menej a tým pádom zostane plocha zavodnená dlhšie.

Čína je najväčším investorom v oblasti veternej a solárnej energie. Snažia sa čo najviac efektívne využívať obnoviteľné zdroje, investovať do nových a zaujímavých projektov a hlavne efektívne využívať svoj voľný priestor.

 

 

Zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre