Náhodné zaujímavosti: kde si Cameron Diaz kupovala marihuanu od Snoop Dogga a akú reakciu spôsobuje tetovanie nášmu imunitnému systému

700

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako naše telo reaguje na tetovanie, prečo sa fialová považuje za kráľovskú farbu a kde sa Cameron Diaz stretávala so Snoop Doggom a kupovala od neho marihuanu.

Fakt č. 1: Nadávanie

Podľa štúdie, ktorú uskutočnili výskumníci z Cambridgeskej univerzity, môžu byť ľudia, ktorí často nadávajú, čestnejší v porovnaní s tými, ktorí sa nadávkam vyhýbajú.

Štúdia, ktorú viedol David Stillwell, lektor počítačových sociálnych vied na Judge Business School, naznačuje, že ľudia, ktorí nadávajú, častejšie vyjadrujú svoje skutočné názory.

Výskumníci objavili súvislosť medzi vulgárnosťou a čestnosťou, pričom si všimli, že nadávanie súvisí s menším počtom prípadov klamstva a podvodov na individuálnej úrovni, ako aj s vyššou integritou v rámci spoločnosti ako celku.

Fakt č. 2: Tetovanie

Podľa výskumu Univerzity v Alabame (UA) z roku 2019 môže viacnásobné tetovanie aktívne posilniť imunologické reakcie a zvýšiť schopnosť tela bojovať proti infekciám, ako je napríklad bežné prechladnutie.

Zistenia boli publikované v časopise American Journal of Human Biology a objasňujú, ako docent antropológie UA Dr. Christopher Lynn a jeho kolegovia skúmali hypotézu, že opakované tetovanie sa premieta do silnejšieho imunitného systému.

Lynn prirovnal tento účinok k namáhavému cvičeniu, ktoré môže spôsobiť počiatočné svalové nepohodlie a bolestivosť. Ak však tréningy pokračujú, telo sa adaptuje, bolestivosť ustupuje a celková sila sa zvyšuje. Podobne ako cvičenie, aj opakované tetovanie zvyšuje prah potrebný na vyvolanie imunologickej reakcie a v dôsledku toho zvyšuje schopnosť tela bojovať proti infekciám.

„Po stresovej reakcii sa vaše telo vráti do rovnovážneho stavu,“ povedala Lynn. „Ak však pokračujete v stresovaní svojho tela znova a znova, namiesto toho, aby sa vrátilo do rovnakého nastaveného bodu, upraví si svoje vnútorné nastavené body a posunie sa vyššie.“

Fakt č. 3: Prekrytie dolnej časti tváre

Výskumníci z Cardiffskej univerzity zistili, že muži aj ženy boli hodnotení ako lepšie vyzerajúci s ochrannou maskou zakrývajúcou dolnú polovicu tváre. Zistili tiež, že za najpríťažlivejšiu sa považuje tvár zakrytá rúškom.

Dr. Michael Lewis, lektor zo školy psychológie na Cardiffskej univerzite a odborník na tváre, uviedol, že výskum vykonaný pred pandémiou zistil, že rúška na tvári znižujú príťažlivosť, pretože sa spájajú s chorobou alebo ochorením.

„Štúdia naznačuje, že tváre sú považované za najpríťažlivejšie, keď sú zakryté rúškami. Môže to byť spôsobené tým, že sme si zvykli, že zdravotnícki pracovníci nosia modré masky a teraz si ich spájame s ľuďmi v opatrovateľských alebo lekárskych profesiách. V čase, keď sa cítime zraniteľní, môžeme nosenie lekárskych masiek považovať za upokojujúce, a tak sa k ich nositeľom cítime pozitívnejšie.“

Fakt č. 4: Modré oči

Tím z Kodanskej univerzity vystopoval genetickú mutáciu, ktorá sa odohrala pred 6-10 000 rokmi a je príčinou farby očí všetkých modrookých ľudí žijúcich v súčasnosti na našej planéte.

Rozdiely vo farbe očí od hnedej po zelenú sa dajú všetky vysvetliť množstvom melanínu v dúhovke, ale modrookí jedinci majú len malú mieru variácie v množstve melanínu v očiach. Z toho môžeme usúdiť, že všetci modrookí jedinci sú spojení s tým istým predkom.

Fakt č. 5: Fialová farba

Dôvod kráľovskej povesti fialovej farby spočíva v jednoduchom prípade ponuky a dopytu. Obchod s purpurovým farbivom sa po stáročia sústreďoval v starovekom meste Týr v dnešnom Libanone. Fénický „tyrský purpur“ pochádzal z druhu morského slimáka, ktorý je dnes známy ako Bolinus brandaris, a bol taký mimoriadne vzácny, že mal cenu zlata. Aby ho mohli získať, museli výrobcovia farbív rozlúsknuť ulitu slimáka, získať fialový sliz a vystaviť ho slnečnému svetlu na presne stanovený čas.

Fakt č. 6: Šach

Zdá sa, že v šachu už počítače nemajú čo dokazovať. Od roku 1997, keď počítač Deep Blue spoločnosti IBM porazil majstra sveta v šachu Garryho Kasparova, sa vďaka pokroku v oblasti umelej inteligencie stávajú počítače hrajúce šach čoraz hrozivejšími. Za posledných 15 rokov žiadny človek neporazil počítač v šachovom turnaji.

Fakt č. 7: Cameron Diaz a Snoop Dogg

Počas rozhovoru v roku 2011 sa Cameron Diaz otvorene rozhovorila o tom, že chodila na Long Beach Polytechnic High School s raperom Snoop Doggom. Povedala: „Chodili sme spolu na strednú školu. Bol o rok starší ako ja ale pamätám si ho. Na našej škole bolo veľa detí, zhruba 3 500, ale ja si ho pamätám, bol veľmi vysoký a chudý. Určite som si od neho kúpila trávu.“

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre