Náhodné zaujímavosti: čo je najväčší stres pre matky a kde nájdeme skutočný Rokfortský expres

664

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo je najčastejšia stresová záťaž pre maminy, kde vo svete sa považuje za dobré správanie počas jedla mľaskať, nahlas prežúvať a grgať a kde musíte ísť aby ste sa mohli previezť Rokfortským expresom.

Fakt č. 1: Raňajky

Mnohé štúdie ukazujú, že tí, ktorí raňajkujú, bývajú zdravší. Napríklad je u nich menšia pravdepodobnosť nadváhy/obezity a majú nižšie riziko viacerých chronických ochorení.

Tieto štúdie sú však takzvané observačné štúdie, ktoré nemôžu preukázať príčinnú súvislosť. Tieto štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí raňajkujú, sú s väčšou pravdepodobnosťou zdravší, ale nemôžu dokázať, že to spôsobili samotné raňajky. Je pravdepodobné, že tí, ktorí raňajkujú, majú iné návyky zdravého životného štýlu, ktoré to môžu vysvetliť.

Napríklad ľudia, ktorí raňajkujú, majú tiež tendenciu jesť zdravšiu stravu s väčším množstvom vlákniny a mikroživín. Na druhej strane ľudia, ktorí vynechávajú raňajky, majú tendenciu viac fajčiť, piť viac alkoholu a menej cvičiť. Možno práve to sú dôvody, prečo sú tí, ktorí raňajkujú, v priemere zdravší.

Fakt č. 2: Stres

Prieskum pre mamičky odhalil, že priemerná mama hodnotí svoju úroveň stresu známkou 8,5 z 10. Pre 46 % mám sú manželia väčším zdrojom stresu ako deti.

Mamičky sa často sťažujú, že otcovia ich detí sú skôr veľkými deťmi ako rovnocennými partnermi. Stres mamičiek sa zásadne líši od stresu otcov, tvrdia ženy.

Podľa prieskumu sa matky najviac stresujú z toho, že nemajú dostatok času počas dňa, aby stihli všetko, čo treba urobiť. 3/4 mamičiek s partnermi tvrdia, že väčšinu rodičovských a domácich povinností robia oni. Každá piata mamička tvrdí, že nedostatok pomoci od partnera je hlavným zdrojom každodenného stresu.

Fakt č. 3: Novorodenci vo Fínsku

Už takmer 85 rokov dostávajú fínske budúce maminy od štátu krabicu. Je to ako štartovacia súprava oblečenia, obliečok a hračiek, ktorá sa dá použiť aj ako postieľka. A niektorí tvrdia, že to pomohlo Fínsku dosiahnuť jednu z najnižších mier detskej úmrtnosti na svete.

Je to tradícia, ktorá sa datuje od 30. rokov 20. storočia a jej cieľom je poskytnúť všetkým deťom vo Fínsku, bez ohľadu na to, z akého prostredia pochádzajú, rovnaký štart do života. Materský balíček – dar vlády – je dostupný pre všetky budúce matky.

Obsahuje bodyčka, spací vak, výbavu do exteriéru, výrobky na kúpanie pre dieťa, plienky, posteľnú bielizeň a malý matrac. V bezpečí štyroch kartónových stien škatule si prvýkrát zdriemne mnoho detí z rôznych sociálnych vrstiev.

Matky si môžu vybrať, či si vezmú škatuľu, alebo peňažný príspevok vo výške 140 eur, ale 95 % z nich sa rozhodne pre škatuľu, pretože má oveľa väčšiu hodnotu.

Fakt č. 4: Rokfortský expres

Svetoznámy vlak Jakobitský expres je pravdepodobne najkrajšia a najvyhliadkovejšia cesta vlakom kdekoľvek na svete. Parný vlak Jacobite, ktorý premáva pod rôznymi názvami a s rôznymi prevádzkovateľmi, premáva každé leto od roku 1984 a v súčasnosti ho prevádzkuje spoločnosť West Coast Railways. Je známy aj ako parný vlak Harryho Pottera. Pokrýva časť trate West Highland v Škótsku a je veľkým hitom medzi turistami.

Fakt č. 5: Japonska etiketa jedenia

Polievku podávanú v malej miske, ktorá sa zvyčajne podáva na začiatku väčšiny japonských jedál, nie je potrebné jesť lyžicou. Namiesto toho si môžete misku dať priamo k ústam a vypiť ju.

Pri polievke podávanej vo väčších miskách – často obsahujúcej rezance, ako sú ramen a udon – použite lyžicu na vývar. Pri jedení rezancov chlípte! Niekde inde vo svete je hlasné grganie možno neslušné, ale v Japonsku sa považuje za neslušné negrganie.

Fakt č. 6: Žirafy

Podľa Nadácie pre spánok (Sleep Foundation) patria žirafy medzi najoddanejších nespavcov v prírode, ktorí si krátko zdriemnu, čo v priebehu 24 hodín predstavuje len asi 30 minút spánku. Majú preto najminimálnejšie nároky na spánok zo všetkých cicavcov.

Žirafy navyše tieto krátke chvíle spánku prežívajú v rôznych polohách. Často používajú vlastný zadok ako vankúš.

Fakt č. 7: Mladí muži

V roku 2010 výskumníci skúmali rizikové správanie mladých dospelých mužov s priemerným vekom takmer 22 rokov, ktorých požiadali, aby robili jednoduché aj náročné triky na skateboarde.

Mladí muži najprv vykonávali triky pred iným mužom a potom pred mladou atraktívnou ženou. Po každom triku sa im merala hladina testosterónu. Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý sa spája aj so zvýšenou súťaživosťou a ochotou riskovať.

Ako vedci očakávali, skateboardisti viac riskovali v prítomnosti atraktívnej ženy, aj keď vedeli, že existuje väčšia šanca, že sa im môže niečo stať.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre