Náhodné zaujímavosti: koľko očí majú včely a kde sa nachádzajú kaviarne, kde je jedlo a pitie zadarmo

1754

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ako pijú žaby, koľko očí má včela a kde môžeme nájsť kaviarne, kde je jedlo a pitie zadarmo, ale za čas sa platí.

Fakt č. 1: Včely

Vedeli ste, že včely majú vynikajúci zrak? Je to preto, že včely medonosné majú 5 očí! Môže to byť prekvapujúce, pretože vieme, že včely sa pri pobyte v úli nespoliehajú na žiadny zrak. Vnútro typického úľa je úplne tmavé. Keďže vo vnútri úľa nie je možné vidieť, včely sa pri komunikácii spoliehajú na svoj čuch, ktorý využíva prírodné chemické látky nazývané feromóny. Okrem toho sa orientujú pomocou hmatov svojich tykadiel. Mimo úľa je to však úplne inak.

Keď sú včely vonku, pri hľadaní kvetov, navigácii a prežití sa spoliehajú hlavne na svoj zrak, čo znamená, že ich zrak je veľmi dôležitý. Našťastie majú včely 5 očí.

Fakt č. 2: Žirafy

Žirafy strávia približne 80 % dňa jedením a hovorí sa, že sú schopné zjesť až 35 kilogramov potravy denne. Ich obľúbeným stromom je akácia, ktorá im poskytuje všetky potrebné živiny. Vysoký obsah vody v listoch a plodoch, ktoré jedia, dokonca spôsobuje, že vôbec nemusia piť veľa vody, pokiaľ sa dostatočne najedia. Bez ohľadu na to vydržia bez pitia vody celé týždne, dokonca dlhšie ako ťavy. Keď sa žirafy napijú vody, dokážu jej naraz vypiť až 12 litrov.

Fakt č. 3: Snehové vločky

Snehové vločky môžu padať rýchlosťou až závratných 14 km/h v závislosti od podmienok prostredia vo vzduchu počas pádu. Snehové vločky pri páde naberajú vodu a smer vetra môže zrýchliť ich pád. Trvá približne hodinu, kým vločka opustí svoj oblak a dosiahne zem.

Fakt č. 4: Jazyk krokodíla

Krokodíly majú membránu, ktorá drží ich jazyk na mieste na streche úst, takže sa nehýbe. To im znemožňuje vystrčiť ho mimo tlamy. To môže byť pre plaza užitočné pri rýchlom zatváraní čeľustí. Nechcel by si totiž pri konzumácii koristi náhodne odlomiť vlastný jazyk.

Fakt č. 5: Kaviarne, kde je jedlo a pitie zadarmo

Antikaviareň je miesto, ktoré ponúka pracovný priestor, jedlo a nápoje, kde zákazníci platia len za čas, ktorý tam strávia. Antikaviarne sa stali populárnymi okolo roku 2011 v Rusku, pričom ďalšie nezávislé antikaviarne sa otvárajú po celom svete.

Anti-kaviarne sa väčšinou zameriavajú na podnikateľov, študentov a umelcov, ktorí potrebujú lacné a pohodlné miesto na prácu a stretnutia s inými profesionálmi. Môžu ich využívať aj firmy ako miesto na prezentácie a tlačové konferencie za nízke náklady.

Fakt č. 6: Žaby

Žaba je živočích, ktorý nepije vodu ústami, používa kožu namiesto úst. Pod bruchom a stehnom žiab je vytvorená pitná náplasť, to znamená, že je vytvorená taká časť kože, z ktorej absorbujú vodu. Táto časť je polopriepustná.

Polopriepustný znamená, že ide o prvok, ktorý cez seba prepúšťa niektoré veci, ale niektoré nie. Tkanivo obličiek v ľudskom tele je polopriepustné, to znamená, že prepúšťajú niektoré tekutiny a filtrujú nečistoty. Zaobchádza sa s ním ako so sitom. Žaby absorbujú vodu cez toto sito vytvorené na ich koži.

Fakt č. 7: Aljaška

Štátom s najvyšším percentom ľudí, ktorí chodia do práce pešo alebo na bicykli, je Aljaška. Aljaška má jedinečné geografické a klimatické podmienky, ktoré ovplyvňujú výber dopravy. Mnohí obyvatelia Aljašky žijú v oblastiach, kde je chôdza alebo bicyklovanie v porovnaní s jazdou autom schodnejšie a praktickejšie, najmä v mestských oblastiach s kratšími vzdialenosťami medzi cieľmi.

Okrem toho niektoré aljašské mestá investovali do infraštruktúry na podporu pešej a cyklistickej dopravy. Napríklad Anchorage, najväčšie mesto na Aljaške, vytvorilo sieť viacúčelových chodníkov, ktoré spájajú rôzne štvrte a obchodné štvrte, čo obyvateľom uľahčuje dochádzanie do práce pešo alebo na bicykli.

Celkovo Aljaška vyniká ako štát s najvyšším percentom ľudí, ktorí sa rozhodli chodiť do práce pešo alebo na bicykli, a to vďaka svojej jedinečnej geografii, podnebiu a investíciám do infraštruktúry.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre