Náhodné zaujímavosti: čo spôsobuje cmúľanie lízatiek a žutie žuvačiek a ako dlho rastú ananásy

1046

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, čo spôsobuje cmúľanie lízatiek a žutie žuvačiek, zistíte ako dlho trvá kým ananás vyprodukuje plod a nakoniec si povieme na čo nám slúži malíček.

 

Fakt č. 1: Prvorodené deti

Podľa štúdie z roku 2017, môžu mať prvorodené deti lepšie myšlienkové schopnosti ako ich súrodenci, pretože v ranom štádiu vývoja dostávajú viac mentálnej stimulácie. Výskumníci zistili, že deti, ktoré sa narodili ako prvé, zvyčajne dosahujú vyššie výsledky v IQ testoch ako ich mladší súrodenci.

Pri štúdii vedci použili údaje z amerického Národného prieskumu detí a mládeže s takmer 5 000 deťmi, ktoré boli sledované od obdobia pred narodením do 14-tich rokov. Každé 2 roky boli deti v prieskume hodnotené v množstve kategórií vrátane čítania, hodnotenia slovnej zásoby a porovnávania písmen.

Výskumom sa zistilo, že prvorodené deti dosahujú zvyčajne lepšie výsledky ako ich súrodenci už vo veku 1 roka, čo môže byť spôsobené tým, ako sa rodičia správajú k ďalším deťom. Podľa štúdie sa rodičia menej často zúčastňovali na mentálne stimulujúcich aktivitách s mladšími deťmi, čo znamená, že sa u nich nemuseli rozvinúť rovnaké schopnosti myslenia ako u staršieho súrodenca.

Rozsiahle zmeny v správaní rodičov sú pravdepodobným vysvetlením pozorovaných rozdielov v poradí narodenia vo vzdelávaní a výsledkoch na trhu práce.

 

Fakt č. 2: Chudobní ľudia

Podľa výskumu sú chudobní štedrejší ako bohatí, pokiaľ ide o prispievanie na dobré účely. V štúdii uverejnenej v roku 2001 sa zistilo, že najmenej majetní ľudia dávajú na charitu väčšiu časť svojich príjmov ako bohatí, a to bez ohľadu na ich vek, triedu alebo presvedčenie.

 

Fakt č. 3: Epileptické záchvaty

Niektoré psy dokážu predpovedať, kedy dieťa dostane epileptický záchvat. Tieto psy nielenže chránia svojich ľudských kamošov pred zranením, napríklad pádom, ale podľa všetkého pomáhajú deťom zvládať každodenný boj s epilepsiou.

9 zo 60 psov v štúdii (15 %) dokázalo predpovedať záchvat olizovaním, kňučaním alebo státím vedľa dieťaťa. Tieto psy boli pozoruhodne presné – predpovedali 80 % záchvatov, bez falošných hlásení.

 

Fakt č. 4: Pľúca

Pľúca sú orgánom dýchania, nachádzajú sa v hrudníku. Funkciou pľúc je okysličovanie krvi. Dosahujú to tým, že vdychovaný vzduch sa dostáva do tesného kontaktu s krvou chudobnou na kyslík v pľúcnych kapilárach. Majú približne tvar kužeľa. Ľavé pľúca sú o niečo menšie ako pravé – je to spôsobené prítomnosťou srdca.

 

Fakt č. 5: Malíček

Vystrite malíčky a zdvihnite poháre na prípitok na piaty prst. Bez neho by bola vaša ruka o polovicu slabšia. Malíček a prstenník fungujú ako silové prsty, zatiaľ čo ukazovák, prostredník a palec zabezpečujú všetku obratnosť.

Je ľahké považovať skromný malíček za samozrejmosť. Pri jedení, písaní a držaní drobných predmetov ho zvyčajne vynechávame. Štúdia z roku 2010 však ukázala, že strata malíčka na dominantnej ruke by bola veľmi škodlivá. Štúdia brala do úvahy obe ruky 25-tich mužov a 25-tich žien. Aj keď údaje neboli dostatočné na to, aby boli jednoznačné, zistilo sa, že strata malíčka aj prstenníka môže znížiť silu úchopu až o 67 %.

 

Fakt č. 6: Sladkosti

Keď ľudia žujú žuvačku, majú tendenciu prehĺtať veľa vzduchu, ktorý sa môže nahromadiť v žalúdku a potenciálne uviaznuť v črevách. Mnohé žuvačky obsahujú aj cukor. Pri požití môžu spôsobiť plynatosť a nadúvanie v hrubom čreve.

Rovnako ako pri žuvačkách, aj pri cmúľaní lízatiek môže dôjsť k tvorbe plynov, pretože človek častejšie prehĺta vzduch, ktorý sa potom zachytí v tráviacom trakte.

 

Fakt č. 7: Ananásy

Ananásy produkujú len jeden plod. Buďte trpezliví – môže trvať 1 a pol až 2 roky, kým rastlina začne kvitnúť a ďalší mesiac alebo dva, kým začne rásť plod. Keď však uvidíte, že z listov začína vyrastať malý ananás, budete vedieť, že sa oplatilo čakať. Keď sa plody sfarbia do zlato-hneda a začnú voňať zrelo, vyberte ananás ostrým nožom.

Po zbere ananásu niektoré rastliny vytvárajú mláďatá. Ak chcete získať druhú úrodu, odstráňte všetky rastliny okrem mláďatka. Vyvinie sa z neho dospelá rastlina a vyrastie nový ananás.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre