Náhodné zaujímavosti: koľko vážila najväčšia čokoládová tyčinka na svete a koľko krát počas života zívneme

554

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, koľko si priemerný človek počas svojho života zívne, koľko druhov banánov existuje a koľko kilogramov vážila najväčšia čokoládová tyčinka na svete.

Fakt č. 1: Zívanie

Robíme to, keď sme unavení, keď sa nudíme alebo keď sme hladní, parašutisti to robia pred zoskokom, a výskum dokonca naznačil súvislosť medzi zívaním a sexuálnym vzrušením. Príčiny a funkcia zívania však zostávajú záhadou.

Francúzsky lekár, Olivier Walusinski, vydal knihu, ktorá je označovaná za na túto tému, „Záhada zívania vo fyziológii a chorobe“ – zbierku najnovších výskumov tohto mätúceho a nekontrolovateľného správania.

Je známe, že priemerný človek zívne počas svojho života približne 250 000-krát a že deti v maternici zívajú už od 12 – 14 týždňov, takže zívanie zohráva dôležitú neurofyziologickú úlohu.

Fakt č. 2: Snívanie detí

Podľa psychológa Davida Foulkesa, jedného z popredných svetových odborníkov na detské sny, ľudia často mylne stotožňujú schopnosť bábätiek vnímať so schopnosťou snívať. Vzhľadom na obmedzený súbor skúseností detí a nezrelosť ich mozgu si Foulkes a ďalší neurológovia myslia, že počas prvých rokov života nesnívajú.

Fakt č. 3: Figy

Figy sú jedným z najdôležitejších rastlinných druhov ekosystému dažďového pralesa. Existuje takmer 1 000 rôznych druhov fíg, ktoré možno nájsť vo všetkých dažďových pralesoch, na tropických kontinentoch a ostrovoch. Sladkými plodmi figovníka sa živia stovky živočíchov, ako sú holuby, papagáje, tukany, opice, gibony a netopiere živiace sa ovocím.

Figy sa považujú za kľúčový druh, pretože sú veľmi dôležité pre zvieratá dažďového pralesa. Je to tak preto, že figovníky rodia niekoľkokrát do roka. Rôzne druhy fíg plodia v rôznych obdobiach, takže živočíchy, ktoré sú závislé od ovocia ako hlavnej zložky svojej stravy, majú vždy dostatok potravy. Figy konzumuje veľké množstvo bylinožravcov a všežravcov. V niektorých lesoch až 70 % potravy živočíchov závisí od fíg a počet plodožravcov určuje počet predátorov plodožravcov.

Fakt č. 4: Alkohol

Už jeden pohárik vám môže rýchlo stúpnuť do hlavy. Toto z testovali výskumníci v Heidelbergu. Len 6 minút po konzumácii množstva alkoholu, ktoré zodpovedá trom pohárom piva alebo dvom pohárom vína, čo vedie k hladine alkoholu v krvi 0,05 – 0,06 %, už nastali zmeny v mozgových bunkách, čo vedci v Heidelbergu dokázali pomocou spektroskopie magnetickej rezonancie (MRS). Predtým boli k dispozícii len údaje z pokusov na zvieratách.

Fakt č. 5: Banány

Banány sú sterilné a nepestujú sa zo semien, takže každý banán je dvojčaťom iného banánu – v podstate sa podobá klonovaniu. Hoci existuje viac ako 1 000 druhov banánov, jediný, ktorý jeme, je Cavendish, ktorý je spolu s ďalšími chorobami ohrozený panamskou chorobou. To znamená, že keď ochorie jeden banán, ochorie každý banán.

Fakt č. 6: Čokoláda

Vrátime sa v čase do 7. októbra 2011. Ocitáme sa v Alfretone v grófstve Derbyshire v Spojenom kráľovstve, kde spoločnosť Thorntons plc vytvorila najväčšiu tabuľku čokolády z hľadiska hmotnosti. Dosiahla neuveriteľných 5792 kg. Chcete vedieť akú malá veľkosť? Táto tabuľka čokolády mala rozmery 3,9 metra x 3,9 metra x 35 centimetrov. A čo sa týka zložiek, tie zahŕňali cukor, sušené plnotučné mlieko, kakaové maslo, kakaovú hmotu, maslový olej a emulgátor.

Fakt č. 7: Rakovina

Existuje viac ako 200 druhov rakoviny a rakovinu môžeme klasifikovať podľa toho, kde v tele začína, napríklad rakovina prsníka alebo rakovina pľúc. Rakovinu môžeme tiež zoskupiť podľa typu bunky, v ktorej začína.

Existuje 5 hlavných skupín. Sú to:

  • karcinóm – táto rakovina začína v koži alebo v tkanivách, ktoré lemujú alebo pokrývajú vnútorné orgány
  • sarkóm – tento druh rakoviny sa začína v spojivových alebo podporných tkanivách, ako sú kosti, chrupavky, tuk, svaly alebo cievy
  • leukémia – ide o rakovinu bielych krviniek. Začína sa v tkanivách, ktoré vytvárajú krvné bunky, napríklad v kostnej dreni.
  • lymfóm a myelóm – tieto druhy rakoviny začínajú v bunkách imunitného systému
  • rakovina mozgu a miechy – ide o rakovinu centrálneho nervového systému

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre