Náhodné zaujímavosti: prečo bol Elon Musk šikanovaný a čo sa stalo dvojníkovi Harryho Pottera

528

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, ktoré zvieratá vidia farebne, prečo bol Elon Musk šikanovaný a čo sa stalo kaskadérovi Harryho Pottera.

Fakt č. 1: Plienky

Od narodenia po nácvik používania toalety prejde dieťa v priemere 8000 výmenami plienok. Podľa Environment Canada sa v Kanade každý deň vyhodia viac ako 4 milióny jednorazových plienok. Rozklad jednorazovej plienky na skládke trvá pravdepodobne 500 rokov.

Z tohto množstva plienok je jasné jedno: výber plienky – látkovej alebo jednorazovej – má obrovský vplyv na blaho vášho dieťaťa ale aj planéty.

Fakt č. 2: Medvede

Prírodovedci sa domnievajú, že väčšina druhov medveďov vidí na blízko, čo im umožňuje hľadať drobné predmety, napríklad bobule. Medvede sú však schopné rozoznávať aj vzdialené pohyby, čo im pomáha pri love koristi. Experimenty ukazujú, že medveď čierny dokáže vidieť farby, na rozdiel od mnohých cicavcov. Keďže vedci stále pracujú na presnom určení toho, aké vnímavé sú medvedie oči, je ťažké porovnať medvedí zrak s ľudským.

Fakt č. 3: Mount Everest

Ako vám povie každý skúsený horolezec, výstup na Mount Everest si vyžaduje zručnosť, skúsenosti a hlbokú znalosť hory a vlastných obmedzení. Výstup je taký nebezpečný, že drvivá väčšina tých, ktorí sa oň pokúsia, svoj cieľ nedosiahne. A čo je ešte horšie, telá tých, ktorí nedokázali včas zostúpiť, urobili chybu alebo mali jednoducho smolu, zostávajú roztrúsené po ceste Everestu ako varovanie pre ostatných, ktorí by chceli dosiahnuť jeho vrchol.

K smrteľným úrazom môže dôjsť v dôsledku nehôd a pádov, mnohí však prídu o život v takzvanej „zóne smrti“, teda v oblasti hory, ktorá sa rozprestiera vyššie ako 8 000 metrov nad morom. Nízka hladina kyslíka v tejto výške môže spôsobiť pocit hlbokej únavy a neskúsených ľudí ukolísať do spánku, z ktorého sa už nikdy neprebudia.

Fakt č. 4: Cesta na Mesiac

Astronóm Fred Hoyle ako prvý upozornil na to, že ak by ste mohli jazdiť autom nahor rýchlosťou 95 km/h, cesta do vesmíru by trvala len asi hodinu. Dostať sa na Mesiac by však trvalo o čosi dlhšie, pretože je vzdialený 400 000 km, čo je približne 10-násobok obvodu Zeme. Trvalo by to teda rovnako dlho, ako keby ste desaťkrát obišli svet – necelých 6 mesiacov.

Fakt č. 5: Elon Musk

Po rozvode rodičov v roku 1980 sa Elon rozhodol žiť prevažne s otcom. Avšak neskôr svoje rozhodnutie oľutoval a s otcom sa odcudzili. Pri jednom incidente, po tom, čo nazval chlapca, ktorého otec spáchal samovraždu, „hlupákom“, bol Elon zhodený z betónových schodov a vážne zbitý chlapcom a jeho kamarátmi, čo viedlo k jeho hospitalizácii pre zranenia.

Zároveň bol najmladším a najmenším chlapcom v škole a mal veľa nepriateľov medzi rovesníkmi. Ostatné deti ho často sledovali domov a hádzali mu na hlavu plechovky od limonády.

Fakt č. 6: Káva

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete a každý deň si ju vychutnávajú milióny ľudí. Vedeli ste však, že káva je po rope druhou najobchodovanejšou komoditou na svete?

Podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu sa v roku 2020 – 2021 vyrobilo približne 166 miliónov vriec kávy. Obchod s kávou je hlavným zdrojom príjmov mnohých krajín, najmä v Latinskej Amerike, Afrike a Ázii, kde sa káva pestuje vo veľkom rozsahu.

S kávou sa obchoduje na komoditných trhoch, kde cenu kávy určuje ponuka a dopyt. Cena kávy môže byť nestála, pričom na cenu kávy vplývajú faktory ako počasie, politická nestabilita a hospodárske podmienky.

Obchod s kávou je pre mnohé krajiny dôležitým odvetvím, ktoré poskytuje prácu miliónom ľudí na celom svete. Existujú však aj obavy týkajúce sa udržateľnosti kávového priemyslu, keďže produkciu kávy ovplyvňujú problémy ako zmena klímy, odlesňovanie a nekalé pracovné praktiky.

Napriek týmto problémom sa kávovému priemyslu naďalej darí a spotrebitelia na celom svete si môžu vychutnať rôzne kávové zmesi a chute. Takže keď budete nabudúce popíjať šálku kávy, nezabudnite, že ste súčasťou globálneho odvetvia, ktoré je z hľadiska objemu obchodu druhé za ropou.

Fakt č. 7: Dvojník Harryho Pottera

Holmes bol kaskadérskym dvojníkom Daniela Radcliffa ako Harryho Pottera v prvých šiestich filmoch o Harrym Potterovi. V januári 2009 sa Holmes vážne zranil a zostal čiastočne ochrnutý po nehode počas natáčania kaskadérskej skúšky pre film Harry Potter a Dary smrti. V dokončenom filme je uvedený ako kaskadér.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre