Náhodné zaujímavosti: muž, ktorý používa golfové jamky ako toaletu a akou chorobu trpia koaly

693

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete ako vznikla teória, že spomienky môžu byť uložené v bunkách nášho tela, o mužovi v Nórsku, ktorý zanecháva výkaly na golfových ihriskách a akou najčastejšou chorobou trpia koaly.

Fakt č. 1: Transplantácia orgánov

Bolo zaznamenaných viac ako 70 prípadov, keď pacienti po transplantácii uviedli, že prežívajú podobné myšlienky a emócie ako ich darcovia orgánov. To viedlo k teórii, že spomienky môžu byť uložené v bunkách nášho tela. Niektorí príjemcovia transplantátov dokonca uviedli, že zdedili akýsi talent alebo chuť na obľúbené jedlá svojich darcov.

Osobnostné zmeny po transplantácii srdca, ktoré sa zaznamenávajú už desaťročia, zahŕňajú aj správy o tom, že príjemcovia získali osobnostné charakteristiky svojho darcu. Existujú štyri kategórie osobnostných zmien: 1. zmeny preferencií, 2. zmeny emócií/temperamentu, 3. modifikácie identity a 4. spomienky zo života darcu.

Predpokladá sa, že k získaniu osobnostných charakteristík darcu príjemcami po transplantácii srdca dochádza prostredníctvom prenosu bunkovej pamäte, pričom sa uvádzajú štyri typy bunkovej pamäte: 1. epigenetická pamäť, 2. DNA pamäť, 3. RNA pamäť a 4. proteínová pamäť.

Fakt č. 2: Výkaly v golfových jamkách

Klub začal nachádzať výkaly v golfových jamkách na ihrisku. Odvtedy pridaly bezpečnostné opatrenia, vrátane inštalácie svetiel okolo niektorých páchateľom preferovaných jamiek. Avšak stále to pokračuje.

Vieme, že ide o muža, pretože výkaly sú príliš veľké na to, aby boli od ženy. Niekedy tam nájdu aj toaletný papier. Pracovníci ihriska udávajú, že páchateľ útočí len počas pracovného týždňa a na úsekoch ihriska zanecháva stopy po bicykloch.

Fakt č. 3: Cvičenie nalačno

Účastníci tejto štúdie dostali na obed cestoviny, ktoré mali konzumovať, kým sa necítili dostatočné nasýtený. Ich spotreba energie a tukov počas obeda sa vyhodnotila a vypočítala, pričom sa zohľadnilo množstvo energie a tukov spálených počas dopoludnia.

Výskumníci zistili, že tí, ktorí ráno cvičili, nespotrebovali počas dňa ďalšie kalórie ani nepociťovali zvýšenú chuť do jedla, aby kompenzovali svoju skoršiu aktivitu.

Zistili tiež, že tí, ktorí cvičili nalačno, spálili takmer o 20 % viac tuku v porovnaní s tými, ktorí pred cvičením konzumovali raňajky. To znamená, že vykonávanie cvičenia nalačno poskytuje najžiadanejší výsledok pre odbúravanie tukov. Cvičenie zvyšuje celkové množstvo energie, ktorú vydávame, a väčší podiel tejto energie pochádza z existujúcich tukov, ak sa cvičenie vykonáva po nočnom pôste.

Fakt č. 4: Hranie psov

Samce sa niekedy stavajú do potenciálne nevýhodných pozícií, ktoré by ich mohli urobiť zraniteľnejšími voči útoku, a výskumníci predpokladajú, že príležitosť hrať sa môže byť pre nich dôležitejšia ako víťazstvo. Džentlmenské správanie psa je dokonca sprevádzané úklonom. Hravá poklona je signál, ktorý psy používajú, keď chcú potenciálnemu partnerovi na hru oznámiť svoje hravé zámery.

Fakt č. 5: Migrácia vtákov

Tento bocian bol vypchatý, s neporušeným kopijou, a dnes je vystavený v zoologickej zbierke Univerzity v Rostocku v Nemecku.

Fakt č. 6: Koaly

Jedným z hlavných zabijakov roztomilých austrálskych koál je vyčerpávajúca bakteriálna infekcia: chlamýdie. Chlamýdie nie sú pre koaly žiadna sranda. Prieskumy ukázali, že niektoré voľne žijúce populácie vykazujú 100 % mieru infekcie, ktorá často vedie k slepote, ťažkým zápalom močového mechúra, neplodnosti a smrti.

Liečba antibiotikami im môže spôsobiť ďalšie problémy, pretože naruší ich črevné mikróby a sťaží im trávenie eukalyptových listov, ktoré sú základom ich stravy.

Dospelé koaly sa chlamýdiami nakazia rovnako ako ľudia, teda pohlavným stykom, ale mladé koaly sa môžu nakaziť aj konzumáciou pap, výživného druhu výkalov, ktoré vylučujú nakazené matky.

Fakt č. 7: Telefón v toalete

Z nového prieskumu vyplýva, že 59 % majiteľov smartfónov tvrdí, že by siahli po svojom telefóne do toalety, a to nie je jediná šialená vec, ktorú by urobili, ak by čelili vyhliadke straty svojho zariadenia.

Z prieskumu vyplýva, že približne 3 z 5 ľudí by siahli po pochybných metódach, aby získali svoj telefón späť. Konkrétnym príkladom je prehrabávanie sa v odpadkoch, ak by sa im telefón stratil, čo by urobilo 63 % ľudí.

Niektorí uviedli, že by sa pre svoj telefón vystavili nebezpečenstvu. Z toho 25 % uviedlo, že by bojovali so zlodejom, 17 %, že by sa pre svoj telefón odvážili vstúpiť na železničnú trať alebo do tunela, a 12 %, že by dokonca vbehli do dopravnej zápchy, aby získali svoje zariadenie späť.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre