Náhodné zaujímavosti: aká bola najvyššia zaznamenaná rýchlosť ejakulácie a koľko rokov sa môžu dožiť žraloky

1175

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, akého maximálneho veku sa môžu dožiť žraloky, aká bola najvyššia zaznamenaná rýchlosť ejakulácie a kto ju dosiahol a na konci sa dočítate, ako Sandra Bullock v jeden deň získala ocenenie za najhoršiu herečku a na druhý deň za najlepšiu herečku.

Fakt č. 1: Domáce práce

Štúdia naznačuje, že otcovia, ktorí chcú, aby sa ich dcéry zamerali na prestížne povolania, by mali začať umývaním riadu alebo plnením práčky. Štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise Psychological Science, zistila, že otcovia, ktorí vykonávajú domáce práce, majú väčšiu šancu vychovať dcéry, ktoré sa vymykajú z rámca tradične ženských povolaní a usilujú sa o kariéru v oblasti obchodu, práva a iných profesií.

Alyssa Croftová, hlavná autorka štúdie a doktorantka na Univerzite v Britskej Kolumbii, uviedla, že štúdia naznačuje, že dievčatá vyrastajú so širšími kariérnymi cieľmi v domácnostiach, v ktorých sa rodičia spravodlivejšie delia o domáce povinnosti.

Štúdie sa zúčastnili deti vo veku od 7 do 13 rokov a aspoň jeden z ich rodičov.

Fakt č. 2: Žraloky

Jedna štúdia skúmala žraloky, ktoré boli vedľajším úlovkom v rybárskych sieťach. Najväčší nájdený žralok, päťmetrová samica, mala podľa ich odhadov 272 až 512 rokov.

Nedávne prelomové poznatky umožnili vedcom použiť na odhad veku žralokov datovanie pomocou uhlíka. Vo vnútri žraločích očí sa nachádzajú bielkoviny, ktoré sa vytvorili pred narodením a vekom sa nerozkladajú, podobne ako fosílie uchované v jantári. Vedci zistili, že vek žralokov môžu určiť pomocou datovania týchto bielkovín uhlíkom.

Fakt č. 3: Grónsko

Vzrušujúcou správou pre planétu a ochrancov životného prostredia je, že Grónsko koncom roka 2021 oznámilo trvalé zastavenie všetkých nových vrtov na ťažbu ropy a plynu v krajine. Napriek nedávnemu objavu potenciálne významných zásob ropy pri východnom pobreží ostrova vláda krajiny tvrdí, že náklady pre našu planétu ďaleko prevyšujú akékoľvek potenciálne finančné zisky: „Budúcnosť nie je v rope. Budúcnosť patrí obnoviteľným zdrojom energie a v tomto ohľade môžeme získať oveľa viac.“

Okrem zákazu ťažby ropy a zemného plynu krajina zaviedla aj legislatívu na zastavenie prieskumu, ťažby a získavania uránu.

Fakt č. 4: Ejakulácia

V roku 2020 dosiahol ejakulát pána Horsta Schultza maximálnu rýchlosť 68,7 km/h. Pán Horst je tiež držiteľom svetového rekordu za najvzdialenejšiu ejakuláciu s dĺžkou neuveriteľných 6 metrov.

Fakt č. 5: Práva na starostlivosť o deti

Poslanci parlamentu hlasovali za zákon, ktorý poskytuje automatické rodičovské práva partnerom, ktorí nie sú zosobášení alebo žijú v registrovanom partnerstve. Zákon znamená, že obaja partneri budú mať automaticky spoločné rodičovské práva, ak obaja uznali dieťa.

Tento zákon, ktorý nadobudol účinnosť od 1. júla 2021, znamená, že pokiaľ ide o rodičovské práva, nezosobášené páry majú teraz rovnaké práva ako manželské páry.

Fakt č. 6: Narodeniny

Január je neslávne známy ako mesiac nedostatku peňazí, keď sa na vašom bankovom účte objavia výdavky za Vianoce a čakajúce platby vám vyčerpajú zostatok na účte. Takže ak máte tento mesiac narodeniny, nečakajte veľa darčekov.

Fakt č. 7: Sandra Bullock

Sandra Bullock si prevzala Zlatú malinu za svoj výkon vo filme Slečna zamilovaná. Herečka sa dokonca dostavila na slávnostné odovzdávanie cien, aby si prevzala cenu za najhoršiu herečku.

Keď prišla na pódium, aby si prevzala ocenenie a predniesla svoj prejav, niesla so sebou vozík plný DVD-čiek s filmom “ Slečna zamilovaná“, ktoré si mohli diváci zobrať.

Na ďalší deň však Sandra Bullock získala Oscara za svoj výkon vo filme „Splnený sen“.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre