Náhodné zaujímavosti: prečo by sme nemali spať v tesnej spodnej bielizni a príbeh o psovi, ktorý strkal deti do rieky

462

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dočítate príbeh psa, ktorý naschvál strkal deti do rieky v Paríži. Taktiež zistíte, prečo sa neodporúča spať v spodnej bielizni a prečo je hranie videohier pre nás prospešné.

Fakt č. 1: Hranie videohier

Hranie hier je nielen zábavné, ale aj prospešné pre vaše kognitívne schopnosti. Hry môžu zlepšiť vašu pamäť, pozornosť, priestorové uvažovanie a mentálnu flexibilitu tým, že od vás vyžadujú spracovanie a manipuláciu s informáciami rôznymi spôsobmi. Napríklad logické hry môžu trénovať vaše logické myslenie a rozpoznávanie vzorov, zatiaľ čo dobrodružné hry môžu zlepšiť vašu predstavivosť a rozprávačské schopnosti. Hry môžu tiež podporiť vašu kreativitu tým, že vás vystavia novým a rôznorodým scenárom, postavám a mechanizmom, ktoré môžu inšpirovať vaše vlastné nápady.

Fakt č. 2: Noční vtáci

Niektorí ľudia sú predurčení na to, aby boli nočnými vtákmi, a fungovanie v spoločnosti, so skorým ranným vstávaním, sa odráža na ich zdraví.

Byť nočnou sovou je biologický fakt, nie voľba. Ale bohužiaľ, prináša so sebou celý rad zdravotných rizík. Podľa štúdie nedávno uverejnenej v časopise Chronobiology International medzi ne patria kardiovaskulárne ochorenia, vyšší výskyt obezity a fajčenia, psychiatrické poruchy a celkovo o 10 % vyššie riziko úmrtia.

Fakt č. 3: Podprsenky

Chiropraktická a osteopatická štúdia zistila, že 80 % žien nosí nesprávnu veľkosť podprsenky, pričom 70 % žien nosí príliš malé a 10 % príliš veľké podprsenky.

Táto štatistika však nemusí byť prekvapením, pretože nájsť správnu veľkosť podprsenky môže byť ťažké. Bolesť z príliš tesne priliehajúcej kostice na hrudný kôš alebo odreniny, ktoré zanecháva ramienko zarývajúce sa do pokožky, je až príliš známa. Nosenie príliš malej, príliš veľkej, príliš starej alebo príliš vyťahanej podprsenky nie je príjemné.

Hoci sa zdá, že žiadny výskum nenaznačuje, že nosenie nesprávnej veľkosti podprsenky môže mať fatálne následky na vaše zdravie, mnohé zdroje uvádzajú bolesť a nepohodlie. Našťastie existuje správna veľkosť podprsenky pre každého – stačí, ak vám ju niekto prispôsobí.

Fakt č. 4: Pikantné jedlá

Tolerancia korenia sa u jednotlivých ľudí výrazne líši. Zatiaľ čo vy môžete s pôžitkom zhltnúť celý tanier pálivých krídelok na jedno posedenie, váš partner nemusí byť schopný dať si na jedlo ani korenie bez toho, aby sa začervenal. Takže otázka znie: Je to niečo, na čo sa naučíme opakovaným vystavovaním sa pikantným jedlám?

Odpoveď je áno. Výskumníci dospeli k záveru, že tolerancia na korenené jedlá je zmiešanou záležitosťou prírody a výchovy – to znamená, že hoci genetika zohráva svoju úlohu, tolerancia na korenené jedlá je podmienená aj zvykom.

Fakt č. 5: Cvičenie

Výskum vedený výskumníkmi z American Cancer Society v spolupráci s rôznymi univerzitami, pomocou monitorov aktivity zistil, že ľudia s vyššími príjmami sú častejšie ľudia, ktorí sa venujú väčšine svojej aktivity len niekoľko dní v týždni, a tiež trávia viac času sedavým zamestnaním. Štúdia vyšla v časopise Preventive Medicine.

Predchádzajúci výskum ukázal, že jednotlivci s vyššími príjmami sú častejšie fyzicky aktívni s vyššou intenzitou.

Fakt č. 6: Pes záchranár

Príbeh sa začína o novofoundlandskom psovi, ktorý počul dieťa kričať o pomoc, keď spadlo do rieky Seina. Pes hľadal zdroj kriku a keď ho našiel, skočil do rieky. Podľa príbehu sa však problémy začali, keď bol pes odmenený veľkým kusom mäsa.

Nevedomky teda dostal motiváciu na zlé správanie. Pes si uvedomil, že záchrana detí je cestou k odmenám, a chcel vyčkávať, kým spadnú samé.

O niekoľko dní neskôr sa pri Seine hralo druhé dieťa, keď tiež spadlo do vody. Ten istý pes skočil do rieky a zachránil aj druhé dieťa. Pes opäť dostal trochu mäsa, čo ešte viac posilnilo jeho presvedčenie, že by to mal robiť aj naďalej, aby dostával odmeny.

A zrazu sa incidenty začali opakovať a dosť podozrivý počet detí začal padať do rieky. A ako na zavolanie, vždy bol po ruke pes.

Fakt č. 7: Spodná bielizeň

Ženám sa neodporúča spať v tesnej spodnej bielizni, pretože bráni odvetrávaniu citlivej pokožky vulvy, čo môže zvýšiť riziko bakteriálnej vaginózy. Môže tiež spôsobiť zhoršenie kožných ochorení, ako je ekzém, dermatitída, a spôsobiť svrbenie a výtok.

Navyše priemerný človek vylučuje plyny 15 – 20-krát denne (vrátane spánku) a výskumy dokazujú, že malé množstvo fekálií sa zároveň dostáva z tela von. Takže môže byť hygienickejšie nechať si spodnú bielizeň.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre