Náhodné zaujímavosti: aký je najobľúbenejší darček ku Dňu otcov a ako súvisia peniaze so znížením stresu

569

V dnešnom výbere Zaujímavostí ku káve sa dozviete, prečo svoj vlastný hlas počujete inak ako ostatní, aký je najobľúbenejší darček na Deň otcov a ako nám peniaze pomáhajú znížiť stres a bolesť.

Fakt č. 1: Spoilery

Výskumníci zistili, že ľudia s nízkou potrebou poznávania uprednostňujú, keď sa v príbehoch objavujú spoilery, pretože to uľahčuje sledovanie deja. Zatiaľ čo ľudia, ktorí majú vysokú potrebu afektu, si viac užívajú nepokazené príbehy, pretože túžia po vzrušení z prekvapenia.

Fakt č. 2: Thomas Edison a Henry Ford

Priateľstvo, ktoré vzniklo medzi Thomasom Edisonom a Henrym Fordom, bolo pre oboch veľmi výnimočné. Dokonca si spolu kúpili domy na Floride, a keď bol Edison v neskorších rokoch pripútaný na invalidný vozík, Henry Ford si kúpil svoj vlastný, aby mohli spolu pretekať.

Fakt č. 3: Hlas

Najskôr počúvajte, čo o vašom hlase hovoria ostatní, nie to, čo počujete, keď počujete nahrávku svojho hlasu. Je to preto, že svoj hlas počujete cez kosť. Všetci ostatní ho počujú cez vzduch. Veľmi odlišná rezonancia. A keď si zvyknete počuť svoj vlastný hlas, začnete počuť aj to, čo počujú ostatní.

Fakt č. 4: Peniaze

Keď máte v ruke peniaze, je ľahké prekonať fyzickú aj psychickú bolesť. Dotyk s jednou alebo dvoma bankovkami môže zabrániť nepríjemným pocitom a zmierniť ich, či už ste u lekára alebo v miestnom bare.

Výskumníci požiadali skupinu vysokoškolských študentov, aby spočítali hromadu bankoviek, zatiaľ čo iná skupina počítala papierové lístky. Po skončení študenti vložili ruky do misky s veľmi horúcou vodou, ktorá im spálila pokožku. Výsledok? Tí, ktorí mali pred spálením peniaze v rukách, pociťovali menšiu bolesť.

Síce peniaze nemajú magické vlastnosti, ale vždy, keď s nimi prídeme do kontaktu, začarujú náš mozog. Peniaze vytvárajú vo vašom mozgu všeliek, ktorý vám dodáva duševnú sebadôveru, aby ste dokázali odolávať fyzickej aj psychickej bolesti. Keďže peniaze sú predmetom, ktorý sa spája s pozitivitou a dobrým spoločenským postavením, keď ich máte po ruke, okamžite sa cítite lepšie. Tieto šťastné pocity prekonajú akúkoľvek bolesť alebo nespokojnosť, ktoré by vás inak mohli premôcť.

Fakt č. 5: Spánok psov

Štúdia sledovala spánkové vzorce psov po pozitívnych zážitkoch, ako je prijímanie náklonnosti od ich majiteľov a zapojenie sa do hravých aktivít, ako aj po negatívnych zážitkoch, ako je odlúčenie od ich majiteľa alebo hroziace stretnutie s cudzím človekom.

Psy vystavené stresovým situáciám vykazovali horšiu kvalitu spánku, trávili viac času v spánku REM, ktorý sa vyznačoval zvýšenou srdcovou frekvenciou, a rýchlejšie sa prebúdzali. Štúdia poukázala na fascinujúci paradox: úzkostné psy zaspávali rýchlejšie ako tie pokojnejšie.

Fakt č. 6: Stres

Každý človek z času na čas zažíva stres. Je to jednoducho súčasť života. U niektorých môže byť dočasný, napríklad pocit stresu pred záverečnou skúškou. U iných môže byť trvalý, ako napríklad stres, ktorý pociťujeme pri starostlivosti o chorého blízkeho. Nech je to akokoľvek, chronický stres si môže vybrať daň na vašej mysli a tele. Môže tiež oslabiť váš imunitný systém.

Stres vytvára hormón kortizol, ktorý môže v krátkych intervaloch posilniť vašu imunitu tým, že obmedzí zápal. Časom si však vaše telo zvykne na príliš veľké množstvo kortizolu v krvi, čo pripraví pôdu pre ďalšie zápaly a môže potlačiť schopnosť imunitného systému bojovať proti útočníkom.

Fakt č. 7: Deň otcov

Kravata je pre Deň otcov ako kvety pre Deň matiek. Kravaty sa začali používať ako praktický darček, ktorý sa každoročne dáva otcovi. Väčšina otcov nosila v minulosti kravatu do práce, takže to bol darček, ktorý používal stále.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3, Zdroj 4, Zdroj 5, Zdroj 6, Zdroj 7

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre