15 najdivnejších fóbií, ktorými môžu ľudia trpieť. Počuli ste už o niektorých z nich?

948

V gréckej mytológii boli Deimos a Phobos bohmi strachu alebo zosobneným strachom. Deimos predstavoval plíživú hrôzu a starch, a Phobos predstavoval paniku. A hoci strach tu bol od začiatku, až okolo roku 1700 začali anglicky hovoriaci pridávať na koniec podstatných mien slovo „fóbia“ vo význame „strach z“.

Fóbie sa vo všeobecnosti delia do 3 kategórií. Po prvé, špecifické alebo jednoduché fóbie sú najbežnejšie a sú spúšťané špecifickými objektmi, ako sú napríklad pavúky. Po druhé, existujú agorafóbie, ktoré sústreďujú váš strach okolo toho, že ste v situácii, z ktorej nie je ľahké uniknúť bez rozpakov, ako napríklad záchvat paniky, keď ste uviazli v lietadle. Tretím typom je sociálna fóbia, ktorá môže spôsobiť extrémnu úzkosť vo verejných alebo spoločenských situáciách a môže viesť k nízkemu sebavedomiu. Tento tretí typ môže spôsobiť veľa sociálnych problémov, ako je napríklad odchod zo školy, či neschopnosť nájsť si priateľov.

Ste pripravení vidieť, z čoho majú niektorí ľudia neskutočnú hrôzu? Prinášame vám 15 najpodivnejších fóbií, ktoré môžete mať.

1. Ablutofóbia

Zatiaľ čo osobná hygiena môže byť niečo, o čom žartujeme, niektorí ľudia majú strach z umývania sa alebo kúpania. Niektorí ľudia majú pri sprchovaní alebo kúpeli doslova záchvaty paniky, čo vedie k osamelosti, izolácii a depresii. Takže aby ste vedeli, možno buďte láskaví k tomu kolegovi, ktorý vždy páchne, môže viesť sám so sebou skryty boj. Koreňom slova je latinčina, pričom abluto znamená „umývanie“.

woman under showerhead
Photo by Hannah Xu on Unsplash

2.Ergofóbia

Forma sociálnej úzkosti, ergofóbia, pochádza z gréckeho slova ergo, čo znamená „práca“. To zahŕňa fyzickú a nefyzickú prácu, takže pracovný stôl v kaneclárii môže byť rovnako desivý ako napríklad práca v teréne. Ergofóbia je zvyčajne výsledkom nejakého druhu traumy v skoršom živote. Našťastie sa dá liečiť kombináciou terapie a liekov na zníženie úzkosti. Toto je možno jedna z najviac frustrujúcich fóbií pre tých, ktorí ju nemajú, pretože sa to často považuje za lenivosť.

man covering face with both hands while sitting on bench
Photo by Christian Erfurt on Unsplash

3. Allodoxafóbia

Snáď najrelevantnejšou fóbiou (aspoň ak ste v poslednej dobe na internete) je alodoxafóbia, čo je strach z cudzích názorov. Považuje sa za sociálnu fóbiu a pochádza z gréckych slov pre názor (dox) a odlišný (allo).

person using MacBook Pro
Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

4. Filofóbia

Aj keď sú motýle v bruchu často spojené s láskou, pre niekoho s filofóbiou sú tieto motýle skôr ako smrteľné škorpióny, pretože sú skamenené zo zamilovania sa alebo z blízkych vzťahov. Bohužiaľ, veľa ľudí v tejto kategórii skončí životom samotára. Existuje podozrenie, že Elizabeth I. tým trpela. Z gréckeho slova philia, čo znamená „bratská láska“, ale možno ho preložiť aj ako priateľstvo alebo náklonnosť.

person looking out through window
Photo by Noah Silliman on Unsplash

5. Somnifóbia

Tiež známa ako hypnofóbia, je to abnormálny strach zo zaspávania alebo spánku. Často to môže byť dôsledok toho, že ľudia majú pocit, že strácajú kontrolu. Nočné mory sú tiež známe ako základ tohto strachu. Slovo pochádza zo somini, latinského slova pre spánok. Na pomoc so spánkom a úzkosťou okolo spánku sa môžu užívať lieky, ktoré však riešia iba symptómy. Na riešenie základného strachu môže je potrebné psychologické poradenstvo.

woman sleeping on bed under blankets
Photo by Gregory Pappas on Unsplash

6. Heliofóbia

V určitom druhu moderného vampirizmu je heliofóbia v skutočnosti definovaná ako strach zo slnka. Aj keď to znie neškodne, v skutočnosti to môže byť dosť vážne a viesť k nedostatku vitamínu D v dôsledku pobytu vo vnútri. Názvo je odvodený od slova helio, grécke slovo pre slnko.

woman wearing gold framed Aviator sunglasses
Photo by Amy Humphries on Unsplash

7. Chaetofóbia

Prevzaté z gréckeho slova khaite, čo znamená dlhé alebo rozpustené vlasy, chaetofóbia je strach z vlasov. Hoci niektorí ľudia s chaetofóbiou sa obávajú iba rozpustených alebo oddelených vlasov, iných môžu vydesiť chĺpky na ich vlastnom tele.

brown hair on white textile
Photo by Taylor Smith on Unsplash

8. Lachanofóbia

Nechuť jesť zeleninu niekedy presahuje obyčajnú tvrdohlavosť a túžbu po nezdravom jedle. Niekedy je to lachanofóbia, čo je strach zo zeleniny (lachno je grécke slovo pre zeleninu). Aj keď sa vy pri pohľade na paradajku nemusíte triasť od strachu, pre niektorých ľudí je tento strach veľmi reálny a pohľad, alebo vôňa zeleniny môže spôsobiť dýchavičnosť a nevoľnosť. Úprimne dúfame, že každý lachanofób aspoň užíva syntetické vitamíny, či iné doplnky stravy.

macro shot of vegetable lot
Photo by Dan Gold on Unsplash

9. Haphefóbia

Veľmi zriedkavá a špecifická fóbia, haphepóbia je strach z dotyku. Je to viac než len „nemať rád“ dotyk, ale skutočný strach, ktorý môže spôsobiť úzkosť, nevoľnosť, zrýchlený tep, hyperventiláciu a záchvaty paniky. Z gréckeho haphe, čo znamená „dotyk“.

man and woman holding hands on street
Photo by Rémi Walle on Unsplash

10. Oikofóbia

Strach z kuchyne alebo rodinnej pohovky môže znieť smiešne, ale oikofóbia je naozaj strach z domáceho prostredia. V dôsledku hystérie po volebnom cykle v roku 2016 to tiež znamená strach z krajanov. To je asi niečo, čo by sme ako národ mali naozaj riešiť. Zdá sa to nezdravé. Z gréckeho slova oikos, čo znamená „domov“.

green potted plant on white round table
Photo by Yehleen gaffney on Unsplash

11. Coulrofóbia

Strach z klaunov má v skutočnosti meno – coulrofóbia. A povedzme si úprimne, väčšina z nás za to pravdepodobne môže poďakovať Stephenovi Kingovi a všetkým tým podivným smutným klaunom zo 60. a 70. rokov. Ľudia, ktorí ňou trpia, tiež tvrdili, že pochádza z toho, že v skutočnosti nevedia, kto je za touto farbou na tvári schováva. Grécke slovo „coulro“ znamená „ten, kto ide na chodúľoch“.

white and red clown holding heart balloon
Photo by Nong on Unsplash

12. Xantofóbia

Xantofóbia je strach zo žltej farby. Z gréckeho slova xanthos, čo znamená žltý.

closeup photo of sunflower
Photo by Autumn Mott Rodeheaver on Unsplash

13. Neofóbia

Neofbia je prevzatá z gréckeho slova neos, čo znamená „nový“ alebo „mladý“. Je to doslovný strach z čohokoľvek nového, čo úprimne dáva zmysel, pretože nové je neznáme a strach z neznámeho je celkom bežný. Neofóbia sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, ale aj u veľmi mladých ľudí, ako je silná averzia alebo strach z nových potravín, miest alebo zaužívaných postupov.

shallow focus photo of person driving Honda car
Photo by emrecan arık on Unsplash

14. Hylofóbia

Hylofóbia je strach z lesov. Z gréckeho slova hylo, čo znamená les. Pozrite, kempovanie jednoducho nie je vecou každého, a to je úplne v poriadku.

photography of tall trees at daytime
Photo by Steven Kamenar on Unsplash

15. Turofóbia

Turofóbia je strach zo syra. Zvyčajne sa predpokladá, že súvisí s traumatickým incidentom v skoršom živote, ale môže to byť aj z textúry syra. Z gréckeho slova turi, čo znamená syr.

sliced cheese on brown wooden chopping board
Photo by Andra C Taylor Jr on Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre