Top 5 najdrahších jedál na svete, ktoré si nemôže dovoliť každý

4391

Jedlo nie je len zdrojom energie, ale môže byť aj umením a luxusom. Tento článok vás zavedie na cestu po svete najdrahších jedál, ktoré sú zvyčajne dostupné len pre tých s najhlbšími vreckami. Čítajte ďalej, aby ste objavili svet exkluzívnych a zaujímavých príbehov, ktoré sa skrývajú za týmito gastronomickými pochúťkami.

1. Kaviár Almas

  • Cena: viac ako 32 000€ za kilogram

Naša gastronomická cesta začína s jedným z najluxusnejších jedál na svete – kaviárom Almas. Tento kaviár pochádza z beluga štúrovcov, ktorí obývajú Kaspické more. Čo ho robí takým špeciálnym? Jeho perly sú vzácne, často označované ako „zlaté kuličky“ pre svoju cenu a raritu.

Close Up of Caviar in Pan
Foto od Rachel Claire na Pexels

2. Čierne Kura Ayam Cemani

  • Cena: Približne 4700€ za kus

Zo severskej kaviárovej jemnosti preskočme do Indonézie, kde sa skrýva jedinečná exkluzivita – čierne kurčatá Ayam Cemani. Tieto pôvabné vtáky sú úplne čierne, od pazúrikov až po kosti. Ich mäso je žiadané pre svoju chutnú a jedinečnú chuť.

Ayam Cemani (♂)“ od PhotoLanda is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

3. Polievka z Lastovičieho Hniezda

  • Cena: Približne 4700€ až 5600€ za porciu

V čínskej kuchyni nájdeme polievku z lastovičieho hniezda, ktorá je známa pre svoje liečivé účinky a výnimočnú chuť. Toto jedlo sa pripravuje z hniezd vtákov žijúcich v juhovýchodnej Ázii, a aby boli ešte vzácnejšie, tieto vtáky si ich stavajú na strmých útesoch. Cena tejto pochúťky nie je pre slabé srdcia.

soup with vegetable beside chopsticks and glass of water
Foto od Matthew Hamilton na Unsplash

4. Suchá Sušená Ibérska Šunka

  • Cena: Približne 360€ za kilogram

V Španielskom Pyrenejskom pohorí nájdeme skvostnú ibérsku šunku. Je to pravdepodobne najslávnejšia suchá šunka na svete, ktorá sa vyrába z ošípaných, ktoré konzumujú žaluďe. Proces zrenia a sušenia je prísnym umením a výsledná chuť je nezameniteľná.

Iberian Ham“ od Barnaby is licensed under CC BY-SA 2.0

5. Matsutake Huby

  • Cena: Približne 940€ až 1800€ za pol kila

Na záver našej exkluzívnej prehliadky je tu Matsutake, čo sú japonské huby obľúbené v najlepších reštauráciách na svete. Ich cena stúpa v závislosti od obdobia a úrody, a ich výnimočná chuť ich robí tou najlepšou voľbou pre gurmánov.

Matsutake“ od Tomomarusan is licensed under CC BY 2.5

Tieto jedlá sú dôkazom toho, že jedlo môže byť oveľa viac ako len potravina. Pre tých, ktorí si môžu dovoliť túto gastronomickú extravaganciu, otvára sa svet chutí a zážitkov, ktoré nájdeme len v tej najvyššej gastronomickej lige.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre