Najhorší zabijaci živočíšnej ríše – Najnebezpečnejšie zvieratá vyskytujúce sa na tejto planéte

7318

Ťažko sa verí skutočnosti, že nie len človek dokáže zabíjať. Zvieratá môžu byť milé, ale aj veľmi nebezpečné. Mnohokrát na veľkosti vôbec nezáleží. Môžu byť veľmi inteligentné, no tiež ľahko obalamutiteľné. V toľkom sa podobajú na ľudskú rasu… Na tom však teraz nezáleží. Zvieratá tiež dokážu zabíjať a my si teraz predstavíme zopár tých najnebezpečnejších zvierat…

Škorpión „Deathstalker“

Jeden z najjedovatejších škorpiónov a je zodpovedný za vyše 75% uštipnutí škorpiónmi. Vyskytuje sa najmä v Severnej Afrike a na strednom východe. Zdravý dospelý človek po jeho uštipnutí cíti „len“ obrovskú bolesť, zatiaľ čo deti môžu trpieť horúčkami a kŕčmi, upadnúť do kómy, alebo zostať paralyzované. Pokiaľ sa k nim rýchlo nedostane protijed, zomierajú po naplnení pľúc na utopenie sa vo vlastných telesných tekutinách.

(taktiež použitý na ilustračný obrázok)

Deathstalker photo
Foto: Furryscaly

Africké medonosné včely

V roku 1957 sa istý brazílsky včelár pokúsil skrížiť európske a africké včely. Pokus dopadol zle a jeho zmutované včely mu ušli. Rozšírili sa po celej Amerike. V mnohých regiónoch sa stále ľudia boja ich neúprosného a agresívneho prenasledovania obete aj niekoľko míľ.

White shark photo
Foto: HockeyholicAZ

Cone Snail

Jedna kvapka jedu tohto slimáka by mohla zabiť aj 20 ľudí. Hovorilo sa, že pred tým, ako prestane dýchať, by ste stihli vyfajčiť jednu cigaretu, vďaka čomu dostal pomenovanie „cigaretový slimák“. Viac-menej potom už na ničom nezáleží, protijed totiž neexistuje…

Cone Snail photo
Foto: James St. John

Stonefish (Kamenná ryba)

Maskovaná, ležiaca na dne océana. Dlho nehybne číha, keď zrazu okolo nej prejde nejaká korisť. V momente sa na ňu vrhne a hneď ju aj má. Korisť si ju nemohla všimnúť, nemala najmenšiu šancu. Čo sa však stane, ak na ňu náhodou stupíte? Prinajlepšom prídete o nohu a prinajhoršom o život…

Stonefish photo
Foto: prilfish

Žralok biely

Tieto predátory nerozlišujú jedlé od nejedlého. Zaútočia na všetko čo pláva. Bóje, menšie loďky, surfisti, plavci… Aj napriek všeobecnému presvedčeniu, ľudia im veľmi „nechutia“. Sme pre nich priveľmi kostnatý a tak, keď ulovia človeka, väčšinou ho po jedinom uhrynutí nechávajú vykrvácať na mori.

White shark photo
Foto: Elias Levy

Čierna mamba

Tento had, prezývaný aj „Smrteľná smrť“ sa nachádza hlavne v Afrike. Je zdrojom mnohých mýtov a legiend, čo svedčí o jeho rýchlosti a agresivite. Je to jeden z hadov, pri ktorých nezávisí, či ich vyprovokujete. Keď si Vás raz zahliadnu, nemáte šancu.

Black Mamba photo
Foto: berniedup

Šípová žabka

Nie, nie je to jeden z tých „milých“ živočíchov kŕkajúcich niekde pri rybníku. Tieto žabky sú menšie, farebnejšie a nachádzajú sa hlavne v dažďových pralesoch. Samozrejme, sú také jedovaté, že cca. 2 mikrogramy stačia na zabitie väčšieho živočícha. Jed sa nachádza priamo na koži, takže jeden dotyk môže byť smrteľný.

Dart Frog photo
Foto: Princess Ruto

Box Jellyfish (Štvorhranky)

Ako už názov prezrádza, ide o medúzu hranatého tvaru. Teda, nenormálne jedovatú medúzu. Ročne zabije viac ľudí ako žraloky, krokodíly a stonožky dokopy. Jed tejto medúzy je tak silný, že človeka nie vždy zachráni kardiopulmonálna resustitácia vykonaná v poslednej chvíli.

Box Jellyfish photo
Foto: Nicola since 1972

Boomslang (Bojga africká)

Tento je had je našťastie pomerne plachý živočích a na ľudí väčšinou neútočí. Keď sa však cíti byť ohrozovaný, je lepšie ujsť. Jeho uštipnutie spôsobuje pomalú smrť, pri ktorej má obeť minimálnu šancu na prežitie.
Keďže sa v jeho jede nachádza látka zabraňujúca zrážaniu krvi, človek začne nakoniec krvácať zo všetkých pórov na svojom tele.

Boomslang photo
Foto: wwarby

Puffer Fish

Predstavujem Vám jednu z najžiadanejších prísad do Sushi. U ľudí je táto ryba naozaj obľúbená, aj napriek hrozbe otrávenia. Pokiaľ nie je dobre pripravená, jej jed paralyzuje membránu a zastaví dýchanie. Tak čo, ešte si dáte?

Puffer Fish photo
Foto: pacheco1c1

Varan Komodský

Neveľmi vyberavé živočíchy, zožerú skoro čokoľvek. Sú dokonca známe prípady vykopávania plytkých hrobov. Na love by ste Varana stretnúť nechceli. Trpezlivo totiž vyčkáva na svoju korisť, nakoniec po nej skočí, zahryzne jej do hrdla a počká, kým vykrváca. Jediné vysvetlenie, prečo je počet vrážd ľudí u Varanov tak nízky, je vďaka ich neveľkému hladu. Stačí im jesť raz mesačne…

Komodo Dragon photo
Foto: Adhi Rachdian

Mucha Ce-Ce

Malý zabijak. Lepšia definícia pre tohto tvora, prenášajúceho africkú spánkovú chorobu ani neexistuje. Nepriamo je tak táto mucha ročne zodpovedná za cca. 250,000 ľudských životov.

Tse-Tse fly photo
Foto: Internet Archive Book Images

Brazílsky putovný pavúk

Podľa Guinessovej svetovej knihy rekordov najjedovatejší pavúk na svete. Už z jeho mena vyplýva jeho ďalšia zlá vlastnosť – putovanie. Môže sa nachádzať kdekoľvek. Autá, domy, záhrady… Proste všade, ale na Slovensku a v Českej Republike veľmi nie, iba ak by ušiel nejakému nepozornému chovateľovi.

Brazilian Wandering Spider photo
Foto: berniedup

Blue-Ringed Octopus (Hapalochlaena)

Nenechajte sa zmiasť veľkosťou tejto prefíkanej chobotnice. Toto nebezpečné zviera dokáže svojim jedom zabiť aj 26 dospelých ľudí. Pokiaľ sa niekto dostane do konfrontácie s touto chobotnicou, je dobre vedieť vyššie spomínanú kardiopulmonálnu resustitáciu. Jedine tá dokáže na pár hodín zachovať dýchanie, pretože protilátka neexistuje.

Blue-Ringed Octopus photo
Foto: Stephen Childs

Krokodíl morský

Ako už názov prezrádza, nachádza sa v moriach, ale občas aj v močarinách. Je to jednoducho kráľ potravinového reťazca. Zje čokoľvek, dokonca aj žraloka a človeka. Pri love svoju korisť vo vode neúnavne naháňa, až kým sa neutopí. Následne ju prehltne celú. Je považovaný za najnebezpečnejšieho krokodíla na svete.

Saltwater Crocodile photo
Foto: Louis Jones

Komár

Jedno z najmenších živočíchov, ale najnebezpečnejších. Existuje viac ako 3,500 rôznych druhov. Odhaduje sa, že ročne prenesie choroby na asi 700 miliónov ľudí, z čoho 2-3 milióny umrú. Medzi tieto choroby patrí malária, vírus Zika, vírus Západného Nílu, filariáza, žltá horúčka a podobné.

Mosquito photo
Foto: DFAT photo library

Vybrala som len tie najzaujímavejšia, ale medzi ďalšie nebezpečné živočíchy patrí Nosorožec, Byvol Africký, Polárny medveď, Lev africký, Hyena, Leopard, had „Echis“, Hroch a Slon africký.

zdroje: list25 , wiki

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
sote
17. júla 2017 23:06

Veľmi poučné. Teším sa na ďalšie zvieratá…