Najhoršia správa o stave oceánov varuje celý svet – je potrebné začať konať hneď teraz!

1099

Organizácia Spojených národov vydala správu, v ktorej zverejnila doposiaľ najsilnejšiu informáciu o vplyve zmeny klímy na svetové oceány. Tá hovorí o tom, že hrozivá zmena klímy nepríde niekedy v budúcnosti, pretože tá je tu už teraz. A spôsobuje obrovskú katastrofu vo svetových oceánoch.

ocean fotografia
Foto od Qangpraha

„Oceány nám posielajú toľko varovných signálov, že nevyhnutne musíme dostať emisie pod kontrolu,“ povedal Hans-Otto Pörtner, morský biológ v inštitúte Alfreda Wegenera v Nemecku a hlavný autor správy. „Ekosystémy sa menia, menia sa potravinové siete, zásoby pre ryby a toto všetko ovplyvňuje ľudí.“ Na tejto správe sa podieľalo až 104 medzinárodných odborníkov a zhrnuli všetky negatívne dopady nášho bezohľadného správania na oceány. Zmena klímy a globálne otepľovanie zabíjajú svetové koralové útesy, dochádza k zahrievaniu oceánov, čo zas pomáha vytvárať obrovské búrky a dopomáha to tiež k rekordným stratám morského ľadu. Autori štúdie dospeli k záveru, že len veľmi málo ľudí nepocíti tieto drastické zmeny.

Všetci zúčastnení na štúdii tiež poznamenali, že 100-ročné povodne sa od roku 2050 pravdepodobne stanú bežnými javmi. Na niektorých miestach by sa totiž mohli vyskytnúť raz ročne, a to aj v mestách ako napríklad Los Angles. „Aké ďalšie dôkazy potrebujeme? Zaplavuje naše ulice, horia naše domovy. Toto nie je len o odolnosti, je to o adaptabilite,“ povedal starosta Los Angeles, Eric Garcetti.

tsunami fotografia
Foto od yisris

Je potrebné znižovať emisie!

Autori tiež poznamenali, že ak sa emisie budú naďalej zvyšovať súčasnou rýchlosťou, hladina morí by sa mohla do konca storočia zvýšiť až o takmer jeden meter! „V dôsledku prebytku skleníkových plynov v atmosfére je dnes oceán vyšší, teplejší, kyslejší, menej produktívny a obsahuje menej kyslíka,“ uviedla pre časopis The Washington Post Jane Lubchenco, bývalá správkyňa Národnej správy oceánov a atmosféry. „Záver bude krutý. Dopady zmeny klímy na oceán sú už v plnom prúde. Pokiaľ veľmi skoro nezačneme podnikať vážne kroky, tieto dopady budú ešte oveľa, oveľa horšie,“ dodala.

Katastrofálne dôsledky

Okrem stúpajúcich hladín morí ohrozuje táto nebezpečná situácia aj vodný život. Správa uvádza, že by to mohlo mať za následok úplné zrútenie odvetvia rybolovu. „Sme oceánsky svet, riadený a regulovaný jediným oceánom a tento systém podpory života tlačíme za svoje hranice svojich možnosti, či už ohrevom, deoxygenáciou alebo okysličením,“ uviedol v reakcii Dan Laffoley z Medzinárodnej únie na ochranu prírody.

Čo môžeme urobiť, aby sme to všetko zastavili?

Potrebujeme okamžite a drasticky konať, aby sme znížili emisie a to hneď teraz. A ak chceme dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v polovici storočia, tak konať je potrebné najneskôr od budúceho roka.

Okrem toho, klimatický odbor Spojených štátov amerických vyzval krajiny, aby rozšírili svoje vlastné obnoviteľné zdroje energie, a to vrátane slnečnej a veternej energie na mori s cieľom znížiť emisie oxidu uhličitého. Pokiaľ ide o to, čo môžete urobiť hneď v tomto okamihu, tak ľudia by sa mali pokúsiť zmeniť svoju stravu pozostávajúcu z mäsa zo suchozemských zvierat na stravu, ktorá obsahuje viac bielkovín, čiže mäso z morských živočíchov.

danger ocean fotografia
Foto od 12019

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre